Естонське місто Нарва може стати наступною метою Володимира Путіна, пише The Wall Street Journal. А за словами глави служби військової контррозвідки Польщі Ярослава Строжика, Росія може провести мініоперації в країнах Балтії. Зокрема, останнім часом почастішали гібридні атаки РФ на скандинавські та балтійські країни, повідомляє FREEДОМ.
Глушіння сигналів GPS у повітряному просторі Естонії є навмисною російською гібридною атакою, упевнений міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна. За його словами, проблема зачіпає не тільки його країну, а й Латвію, Литву, Фінляндію, Норвегію, Швецію та Польщу.
Наприклад, придушенням сигналу GPS Росія завдала серйозної шкоди авіасполученню в регіоні. Щонайменше на місяць припинено польоти між Гельсінкі й Тарту. Відповідно до міжнародної конвенції, учасником якої є і Росія, у роботу GPS жодна держава не має права втручатися, підкреслили в міністерстві закордонних справ Естонії.
“За останні півтора року ця проблема стала дуже серйозною в нашому регіоні. Якщо подивитися на дії Росії, то ця атака на GPS є частиною гібридної акції, спрямованої на те, щоб порушити наше життя і всілякі міжнародні угоди. Але це — типово російська акція. Є безліч доказів, звідки це відбувається — з-під Санкт-Петербурга, з-під Пскова, з Калінінграда”, — сказав Цахкна.
А ось симетричні відповіді на гібридні атаки Росії не вважаються доречними в західних демократіях, кажуть аналітики.
“Метою різних гібридних дій Росії є залякування, створення замішання в країнах. Випробовуються кордони. Політичною метою також може бути створення фінансових витрат, оскільки відбиття атак або ліквідація наслідків виснажують владу і бюджет. А іноді зловмисник хоче послати політичний сигнал або покарати іншу країну за якісь політичні рішення”, — пояснив старший аналітик фінського Центру передового досвіду з гібридних загроз Хенрік Пракс.
Перешкоди впливають не тільки на цивільну авіацію, а й на роботу безпілотників. Наприклад, в естонському місті Нарва, за інформацією місцевих ЗМІ, сигнали GPS активно глушать останнім часом. Однією з причин може бути тестування росіянами своїх систем, кажуть аналітики. Як пише The Wall Street Journal, естонське прикордонне місто з Росією може стати одним із потенційних об’єктів дестабілізації. Після повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року Путін публічно назвав Нарву історично російською землею. У відповідь в естонському уряді заявили про необхідність інвестицій в оборонну промисловість та збір розвідувальної інформації.
“Загрози не є потенційними або теоретичними. Росія не приховує своїх цілей у цій війні. Вона хоче контролювати всю Україну та докорінно змінити архітектуру європейської безпеки, створивши своєрідну буферну зону на її західних кордонах, руйнуючи водночас НАТО та Європейський Союз як ефективні безпекові організації”, — заявив генеральний секретар Міністерства закордонних справ (МЗС) Естонії Йонатан Всевіов.
Тим часом в Естонії, 9 травня, на самому кордоні з Росією на стінах Нарвського замку другий рік поспіль вивісили плакат із написом “Путін — військовий злочинець”. Також на стіні розмістили прапори Естонії, Європейського Союзу та України. За оцінкою Міністерства культури, вони мають нагадати східним сусідам про терор, який Росія проводить на території України.
Читайте також: Німеччина, Естонія, США: як у західних країнах реагують на російське “побєдобєсіє”