На липневому саміті НАТО у Вашингтоні учасникам блоку важливо нарешті визначитися з потенційними загрозами для Альянсу. А нині головною загрозою є Росія, з її агресивною імперською поведінкою на міжнародній арені. Також на заході члени Альянсу мають визначитися з реальною допомогою для України. Про це сьогодні, 26 червня, в ефірі телеканалу FREEДOM заявив голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики й міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
“Безумовно, необхідно офіційно закріпити в документах, що Росія — основна загроза Альянсу. Ми бачимо, що Москва веде гібридну війну проти НАТО і проти його членів. Навіть коли йдеться про агресивну війну Росії проти України, то і Путін, і російські пропагандисти заявляють про те, що вони ведуть цю війну проти НАТО. Тому необхідно дуже чітко сформулювати цю загрозу і механізм протидії їй, — зазначив голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики й міжпарламентського співробітництва.
Крім того, за його словами, Україна на цьому заході може розв’язати для себе ще низку важливих питань, виходячи з тієї ситуації, в якій перебуває на цей час.
“По-перше, виходячи з планів зі звільнення наших територій, ми повинні чітко знати, якою буде реальна військово-технічна допомога з боку держав-членів НАТО. По-друге, нам необхідно отримати сучасну зброю, зокрема ракети дальнього радіусу дії. Тому що Росія веде свої операції і обстрілює територію України з глибини своєї території. І, нарешті, третє — нам необхідно, щоб не було перешкод на шляху використання західної зброї на території держави-агресора. Це необхідно для самозахисту. Тому Україні вкрай важливо, щоб ці три чинники отримали розвиток, особливо на саміті у Вашингтоні”, — констатував політик.
Він також зауважив, що деякі західні політики досі бояться прямого зіткнення з Росією, тому перешкоджають розв’язанню перелічених вище питань, зокрема наданню західних озброєнь Україні.
“Насправді надання озброєнь не втягує жодну країну НАТО у відкритий прямий конфлікт із Росією. Це нормальна практика. З погляду міжнародного права це не є станом війни між тією державою, яка надає озброєння, і в даному випадку державою-агресором. Тобто такої загрози ні юридично, ні політично немає. Хоча, дійсно, Путін і його пропаганда намагається використати це для шантажу. Але насправді він панічно боїться прямого зіткнення з державою-членом НАТО. З моєї точки зору, якщо Україна, скажімо, завтра вступить до НАТО, — це сприятиме припиненню російської агресії”, — резюмував Олександр Мережко.
Читайте також: Саміт НАТО у Вашингтоні стане мостом для вступу України до Альянсу, — Мережко
Нагадаємо, раніше генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг заявив, що посилення підтримки України стане нагальним питанням саміту НАТО у Вашингтоні.