Загроза великої війни нікуди не поділася: протистояння Ізраїлю та “Хезболли” в оцінках експертів

Робота ізраїльської системи ППО. Фото: ap.org

Частота взаємних атак Ізраїлю і проіранського ліванського угруповання “Хезболла” значно зросла і це може призвести до масштабної війни. 

Під час операції “Стріла півночі” Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) завдає ударів по об’єктах проіранського угруповання “Хезболла” по всій території Лівану. Відомо, що вже атаковано сотні цілей. Ізраїльський прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху 23 вересня закликав ліванців евакуюватися з будинків та інших місць, де може зберігатися зброя бойовиків. 

Взаємні удари Ізраїлю і “Хезболли”

Ізраїль відкинув пропозицію про перемир’я з угрупованням “Хезболла”, яка 25 вересня надійшла від США і Євросоюзу. Союзники закликали до тритижневого припинення вогню, щоб запобігти більш масштабній війні.

“Прем’єр-міністр наказав ЦАХАЛу продовжувати бойові дії з повною силою і відповідно до представлених йому планів. Крім того, бойові дії в Газі триватимуть доти, доки не буде досягнуто всіх цілей війни”, — зазначає офіс прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху.

Міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що “на півночі припинення вогню не буде”. 

“Ми продовжимо боротьбу з терористичною організацією “Хезболла” всіма силами до перемоги та безпечного повернення жителів півночі до своїх домівок”, — ідеться в заяві, опублікованій у соцмережі X.

Днями угруповання “Хезболла” вперше за довгий час спробувало завдати ракетного удару по Тель-Авіву. Ракету було випущено по житловому району, її перехопили повітряні сили ЦАХАЛу. 

“Це перший випадок в історії, коли терористи угруповання “Хезболла” обстріляли Тель-Авів. На щастя, ракета була успішно перехоплена системою протиповітряної оборони ЦАХАЛ. Відразу після ракетної атаки пускову установку на півдні Лівану було знищено. Це була вдосконалена ракета дальнього радіуса дії, її терористи випустили по мирних жителях Ізраїлю”, — прокоментував удар “Хезболли” представник уряду Ізраїлю Девід Менсер.

Раніше проіранське угруповання “Хезболла” з Лівану випустило по території Ізраїлю понад сотню ракет, більшість з яких перехопили. Під атакою опинилися цивільні райони. 

“Хезболла” це заперечує і стверджує, що метою був військовий завод у районі Хайфи. Також уночі 21 вересня ліванське угруповання запустило ракети в бік авіабази Рамат-Давид на півночі Єврейської держави.

У відповідь армія Ізраїлю атакувала військові об’єкти бойовиків на півдні Лівану. Знищено тисячі установок терористів, якими вони планували обстрілювати ізраїльську територію. Тим часом для жителів Хайфи та північних районів Ізраїлю ввели нові обмеження, оскільки країна готується до ймовірного широкомасштабного нападу “Хезболли”.

“Ми не хочемо вплутуватися у війну з Ліваном, але Ліван захоплений терористичною організацією, яка також є політичною партією в Лівані, під назвою “Хезболла”. Вона озброєна до зубів іранською імперією зла. І всі ці лідери були знищені в п’ятницю внаслідок ізраїльської атаки. Усі ці лідери зібралися разом, щоб почати ту саму жахливу, жахливу атаку, яку 7 жовтня здійснив ХАМАС”, — сказав президент Ізраїлю Іцхак Герцог.

Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху, звертаючись до народу Лівану, підкреслив, що “Ізраїль воює не з вами, він воює з “Хезболлою”.

“Занадто довго “Хезболла” використовувала вас як живий щит. Вона розмістила ракети у ваших будинках, у ваших гаражах. Ці ракети та снаряди націлені прямо на наші міста, прямо на наших громадян. Щоб захистити наш народ від ударів “Хезболли”, ми повинні прибрати цю зброю. Починаючи з цього ранку, Армія оборони Ізраїлю попереджає вас про необхідність триматися якомога далі від небезпеки. Я закликаю вас поставитися до цього попередження серйозно. Після завершення нашої операції ви зможете безпечно повернутися додому”, — сказав прем’єр-міністр Ізраїлю.

Через ескалацію на Близькому Сході Сполучені Штати Америки збільшили військову присутність у регіоні, пише Associated Press з посиланням на джерела. Раніше в Центральному командуванні США на Близькому Сході налічувалося близько 34 тис. військовослужбовців, зараз же їхня чисельність зросла майже до 50 тис. Нещодавно міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант оголосив про початок нової фази війни. 

17 вересня в Лівані вибухнули тисячі пейджерів. Акція була спрямована проти членів організації “Хезболла”. За даними BBC, вибухи сталися в південному Бейруті та інших регіонах країни. Наступного дня в Лівані масово здетонували рації, які використовують бойовики угруповання.  

За даними ліванського МОЗ, кількість загиблих зросла до 37, а поранених і постраждалих — уже тисячі. Влада Лівану і лідер “Хезболли” звинуватили в події Ізраїль, який традиційно зберігає мовчання. 

Телеканал ABC News, посилаючись на джерела, стверджує — це була складна операція ізраїльської розвідки, яку планували щонайменше 15 років. 

“Під час планування атаки були залучені підставні компанії, в яких кілька рівнів офіцерів ізраїльської розвідки та їхніх активів виступали прикриттям легальної компанії, що виробляла пейджери. Щонайменше деякі з тих, хто виконував цю роботу, не знали, на кого вони насправді працюють”, — ідеться в публікації на сайті телеканалу ABC News із посиланням на джерела.

Після серії вибухів у Бейруті та інших ліванських містах 98-ту дивізію армії оборони Ізраїлю перекинули на північ, у бік Лівану, де базується “Хезболла”, пише The Times of Israel.

У ніч на 20 вересня ізраїльська армія завдала серії ударів по позиціях “Хезболли” на півдні Лівану. За інформацією ЦАХАЛ, уражено приблизно 30 пускових установок угруповання та об’єкти інфраструктури, де перебувало ще 150 ракетних установок, готових до обстрілу ізраїльської території. 

Під час операції Ізраїль завдав удару по Бейруту. У результаті було ліквідовано Ібрагіма Акіль, члена вищого військового керівництва “Хезболли”.

“Ізраїльська армія чітко вирахувала і знищила командувача операціями терористичної організації “Хезболла” Ібрагіма Акіля, а також його елітні частини спецпідрозділу “Радван”. Вони зібралися під землею. І під житловим будинком, у самому центрі кварталу Дахія, використовуючи мирних жителів як живий щит, вони координували дії терористів проти громадян держави Ізраїль”, — заявив представник армії оборони Ізраїлю Даніель Хагарі.

США, Велика Британія та ООН закликали Ізраїль і Ліван до негайної деескалації конфлікту і припинення вогню.

“Якщо ситуація не зміниться, ми ризикуємо стати свідками пожежі, яка може перевершити навіть ті руйнування і страждання, що спостерігалися досі. Ще не пізно уникнути такої нерозсудливості. Ще є можливість застосувати дипломатію, і її потрібно використати без зволікання”, — наголосила у своєму зверненні заступниця генерального секретаря ООН з політичних питань та питань миротворчості Розмарі Дікарло.  

Президент Джо Байден під час виступу на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку заявив, що не можна допустити розширення війни на Близькому Сході. 

“Повномасштабна війна не відповідає нічиїм інтересам. Попри загострення ситуації, дипломатичне рішення все ще можливе. Фактично це залишається єдиним шляхом до міцної безпеки, що дає змогу жителям обох країн безпечно повернутися до своїх домівок на кордоні. Це те, над чим ми невпинно працюємо”, — заявив Байден.

Думки експертів

У чому полягає протистояння Ізраїлю та угруповання “Хезболла”? Чи досягне рівень ескалації до повномасштабної війни на Близькому Сході? Яка військова міць  “Хезболли”? Чи стабілізується ситуація? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Ар’є Зайден, ізраїльський політолог, підполковник запасу;
  • Давид Гендельман, ізраїльський військовий експерт;
  • Давид Шарп, військовий оглядач;
  • Віра Константинова, політолог-міжнародник.

АР’Є ЗАЙДЕН: Ізраїль може придушити ракетний потенціал “Хезболли”

— Жителі Ізраїлю повернулися в ситуацію, в якій були 2006 року, коли була Ліванська війна. Глибина та географія ударів по території держави така сама. Зараз за 11 місяців війни з жовтня 2023 року ментально люди звикли. Вони живуть у готовності піти в бомбосховища в разі чергової атаки. 

Водночас удари ЦАХАЛу сьогодні більш ефективні, ніж раніше. Це дає надію на досить швидке завершення. Ми зараз спостерігаємо якщо не останній, то передостанній етап цієї війни. 

Близько половини ракетного потенціалу “Хезболли” вийшло з ладу, в угруповання залишилося не так багато можливостей. Немає фахівців, які могли б обслуговувати ракетні установки та здійснювати удари. Жителі Ізраїлю радіють і відчувають наближення кінця війни. 20 років біля наших кордонів перебуває угруповання “Хезболла”, воно постійно загрожує нам, але зараз ситуація змінюється на краще. 

Навіть якщо вдасться придушити ракетний потенціал угруповання “Хезболла”, повністю всіх бойовиків Ізраїль ліквідувати не зможе. 

ДАВИД ГЕНДЕЛЬМАН: Повністю зачистити Ліван від “Хезболли” неможливо

— За останній рік звичайна кількість ракет з боку “Хезболли” та авіаударів з боку Ізраїлю була двозначною. Зараз ми вже перейшли тризначну позначку — понад 300. Зараз не можна говорити про повномасштабну війну. Черговий щабель ескалації — це чотиризначна кількість ударів. 

Основні цілі Ізраїлю сьогодні — це пускові установки та склади ракет, обладнані безпосередньо в будинках жителів у південній частині Лівану. Уряд Ізраїлю попередив людей, які там перебувають, щоб вони евакуювалися. 

Ведеться підготовка до наступних ступенів ескалації, зокрема до повномасштабної війни. Справа за політичним рішенням уряду Ізраїлю. Досі воно не має повномасштабної війни з “Хезболлою”, тому що за всіма сценаріями це буде серйозніший конфлікт, ніж з угрупованням ХАМАС. За розрахунками повномасштабна війна з “Хезболлою” передбачає більше жертв і руйнувань в ізраїльському тилу і на фронті. Але нескінченно ця ситуація тривати не може. 

Якщо угруповання “Хезболла” послідовно відмовляється припиняти вогонь, ізраїльський уряд буде змушений дійти до повномасштабної війни навіть без бажання. 

У разі повномасштабної війни передбачені масовані авіаційні удари по Лівану — кілька тисяч на день. Також будуть залучені наземні сили на півдні Лівану. 

Повністю захопити та зачистити Ліван від угруповання “Хезболла” ізраїльська армія фізично не може. Тому в разі повномасштабної війни завдання ставиться на знищення 50-70% живої сили та військових можливостей “Хезболли”. Після війни можливе відновлення якоїсь зони безпеки в Південному Лівані. 

Думка Білого дому має велике значення, тому що Ізраїль багато в чому залежить від США в плані постачання боєприпасів і озброєння. Сполучені Штати не зацікавлені в ескалації та тим паче в повномасштабній війні, тому що це з великою ймовірністю може перерости у велику близькосхідну війну. Це США зараз вкрай невигідно на тлі президентської передвиборчої кампанії. Ізраїльський уряд може бути змушений піти на небажані для Сполучених Штатів кроки тому, що на це змусять об’єктивні обставини. 

Після підриву пейджерів у Лівані були виведення з ладу системи зв’язку та координації бойового управління. Це дуже корисно, було б більш ефективно, якби після такої операції відразу ж почалася повномасштабна війна. Був би використаний ефект раптовості, хаосу і плутанини. 

ДАВИД ШАРП: “Хезболла” — серйозний противник 

— Угруповання “Хезболла” — це сьогодні найсильніша у світі терористична організація. Це така квазідержава всередині Лівану і вона спирається на шиїтську громаду, яка становить 40% населення. “Хезболла”  сильніша за ліванську армію і за переважну більшість армій світу. 

Ракетний потенціал “Хезболли” — це балістичні ракети дальністю від 7 до 700 кілометрів. Я навіть думаю, що у них їх більше, ніж на цей час у Росії. Угруповання спонсорує Іран, вкладає десятки мільйонів доларів для того, щоб воно служило стримувальним фактором щодо Ізраїлю. 

Вважається, що угруповання “Хезболла” налічує близько 40 тис. бойовиків: 20 тис. регулярних і 20 тис. резервістів. Мобілізаційний потенціал — це десятки тисяч. У “Хезболли” понад 150 тис. ракет усіх дальностей і типів — від найпростіших до далекобійних і високоточних. Також Іран поставив угрупованню свої системи протиповітряної оборони. У Південному Лівані серйозні укріпрайони та підземні міста. 

“Хезболла” — серйозний противник. Одна з причин, чому Ізраїль не ухвалив рішення про початок великої війни, — це ймовірність серйозних руйнувань. Попри потужну протиракетну оборону Ізраїлю, “Хезболла” здатна завдати серйозної шкоди в тилу і на фронті.

Інтенсифікація бомбардувань Південного Лівану — це спроба розчистити територію і знизити вогневий потенціал “Хезболли”, тому що це головний ресурс угруповання. 

З погляду вогневої потужності у “Хезболли” колосальні можливості. У разі великої війни, угруповання може запустити по Ізраїлю кілька тисяч ракет різної дальності одночасно. Таким залпам ППО складно протистояти. Ба більше, самі засоби протиповітряної оборони — це пріоритетні цілі. Командуванню Армії Ізраїлю доведеться робити вибір – захищати військовий аеродром чи населений пункт. “Хезболла” може запускати ракети складними залпами, використовувати безпілотники. Це буде велике навантаження на ППО. 

У п’ятикілометровій зоні вздовж кордону з Ліваном мешкають 65 тис. осіб, і більшість із них відселили заради безпеки. Ізраїль хоче розв’язати цю проблему з “Хезболлою” докорінно. Поки що є тільки військовий шлях, який вимагає масштабної операції. США наполягають на дипломатичному шляху й ізраїльський уряд був би не проти. Але проблема в тому, що американці хочуть затишшя на Близькому Сході за будь-яку ціну. 

ВІРА КОНСТАНТИНОВА: Найближчим часом на Близькому Сході ситуація не стабілізується

— З огляду на інтереси глобальних акторів і дестабілізаційний ефект від того, що право сили, все вказує на те, що ситуація на Близькому Сході, на мій жаль, іде за негативним сценарієм. Не можна говорити про те, що в найближчому майбутньому ситуацію в регіоні вдасться деескалувати. 

На початку жовтня буде річниця терористичної атаки ХАМАСу на Ізраїль і зараз він використовує своє право на самозахист. Насамперед Ізраїль намагається забезпечити безпеку своїх громадян і нівелювати будь-яку загрозу. 

Головним противником Ізраїлю в регіоні є Іран. І не виключено, що проксі Ірану — ХАМАС і “Хезболла” — 7 жовтня минулого року діяли на свій страх і ризик, думаючи, що Ізраїль не відповість. Вони помилилися, але зараз перед Ізраїлем стоїть питання, як не допустити торішньої трагедії. 

Розвиток ситуації на Близькому Сході багато в чому залежить від Ірану. Іранський уряд не бачить іншого варіанту розвитку подій, окрім як створювати проблеми й атакувати Ізраїль. Також проблема в непримиренності сторін: в Ізраїлю дуже складна історія державного будівництва, а для Ірану Ізраїль — ворог, проти якого він постійно і системно працює. 

Для деяких глобальних гравців стабілізація на Близькому Сході не відповідає їхнім інтересам. Щойно в регіоні відбуваються якісь дестабілізаційні моменти — одразу ж спостерігається підвищення цін на енергоносії. І це, зокрема, дає змогу деяким країнам, таким як Росія, заробляти додаткові гроші на дестабілізації. На мій суб’єктивний погляд, прогнозувати стабілізацію на Близькому Сході, поки триває війна Росії проти України, неможливо. 

Читайте також: Немирний план: ініціативу Китаю та Бразилії щодо завершення війни проаналізували експерти

Прямий ефір