Загроза великої війни на Близькому Сході з кожним днем знижується — експертна оцінка

Євген Добряк. Скриншот: uatv.ua

Ситуація в регіоні Близького і Середнього Сходу дуже напружена. Але можливість повномасштабного прямого конфлікту на Близькому Сході вкрай мала. Риторика Тегерана хоч і загрозлива, але насправді він отримав попереджувальні сигнали від США, що їхня відповідь буде серйозною. Таку думку сьогодні, 7 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт з міжнародних відносин, народний депутат України VI скликання Євген Добряк.

“Ми повинні констатувати на сьогодні фактор того, що загроза розширення географії військового конфлікту поки що мінімальна. Є ситуація, яка пов’язана з головними дійовими особами, які спровокували конфлікт в Ізраїлі, — напад ХАМАСу та ісламського джихаду на Ізраїль, — це Іран і їхні проксі-угруповання в регіоні, такі як “Хезболла”, єменські хусити, іракський спротив шиїтський, режим Асада тощо. Пішла така риторика, особливо після виступу лідера “Хезболли” Хасана Насралли, що “Хезболла” не втручатиметься безпосередньо і не вторгатиметься на територію Ізраїлю. Будуть якісь артилерійські дуелі, поодинокі запуски ракет тощо, але на повномасштабне вторгнення на територію Ізраїлю вони не підуть”, — сказав він.

За словами експерта, та сама риторика Ірану.

“Іран погрожує, дуже жорстко виступає тощо, але в реальності Ірану надійшли певні сигнали, насамперед це дві авіаносні ударні групи в повному екіпіруванні та супроводі, і заходження стратегічного атомного ракетоносця класу “Огайо” в регіон Близького Сходу, що підпорядковані центральному командуванню США, який несе на собі стратегічні міжконтинентальні балістичні ракети, торпеди стратегічного характеру і крилаті ракети “Томагавк”. Фактично це сигнал Ірану, що в разі вступу у війну, або якісь серйозні дії, відповідь США і союзників буде дуже серйозною. Це такий стримувальний фактор”, — каже Добряк.

Щодо активізації єменських хуситів, то нічого більшого не буде, окрім поодиноких ударів ракетами по території Ізраїлю, частина яких приземлилася в Єгипті, частина не дійшла до Ізраїлю. Така сама ситуація і з Сирією. Сирія теж періодично завдає якихось ракетно-артилерійських ударів по Ізраїлю, але в прямий конфлікт не втручатиметься, вважає експерт.

Крім того, роль зіграв і візит державного секретаря США Ентоні Блінкена.

“Відповідно, під час другого турне Блінкена Близьким Сходом він відвідав Ірак, зустрівся з прем’єр-міністром Ас-Судані. Я так розумію, що це був один із меседжів, який Ас-Судані мав передати іранському керівництву. Він наступного дня був у Тегерані на перемовинах з іранським керівництвом. Зараз перманентно обстрілюватимуть військові американські бази на півночі Іраку, в Сирії, але говорити про розширення в серйозному, глобальному масштабі і велику війну на Близькому Сході — зараз ця загроза з кожним днем знижується. Тому що все-таки стримувальний фактор Сполучених Штатів та їхніх союзників у регіоні дає нам змогу говорити про те, що повномасштабної, серйозної війни із залученням Ірану або інших гравців не буде. Але, звісно, ці проксі-угруповання “псуватимуть настрій” ще досить довго, не тільки Ізраїлю, а й іншим арабським державам, наприклад, Єгипту та Йорданії. Вони теж украй не зацікавлені і в розширенні конфлікту, і в тривалому його затягуванні”, — розповів Добряк.

Те ж саме, вважає він, стосується і сунітських монархій Перської затоки, таких як: Саудівська Аравія, ОАЕ, Кувейт, Бахрейн, Катар. Вони не зацікавлені в педалюванні цієї ситуації, розширенні географії тощо.

Є й ознаки того, що Іран не готовий вступати у війну.

“Будемо сподіватися на те, що Ізраїль проведе свою військову операцію зі знищення ХАМАС та ісламського джихаду — терористичних груп, далі буде складніше питання, яке стосуватиметься політики — хто візьме під контроль сектор Гази. Широкомасштабного розширення географії конфлікту, я даю десь 95%, не буде”, — резюмував Євген Добряк.

Читайте також: Арабо-ізраїльський конфлікт — системоутворювальний у світі, його необхідно розв’язувати якомога швидше, — Семиволос

Нагадаємо, як заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко, інтерес Росії — розпалити полум’я війни, не конфлікту, а широкомасштабної війни, втягнувши через Ізраїль Сполучені Штати Америки в протистояння з ісламською цивілізацією. Це найкращий сценарій, на який розраховує Кремль, і він готовий заплатити за це.

Прямий ефір