Загострення відносин Ірану та Пакистану: яка ситуація в регіоні (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Пакистан перевів армію у стан надзвичайно високої бойової готовності. Це сталося після ударів Ірану по території Пакистану. Також у відповідь Ісламабад обстріляв іранську територію, заявляючи, що ударів було завдано по укриттях місцевих терористів. А крім того, на знак протесту призупинив двосторонні контакти з Тегераном, повідомляє FREEДОМ.

16 січня 2024 року Іран обстріляв територію Пакистану. Як повідомили державні ЗМІ, ударів завдали по двох базах терористичного угруповання Джейш аль-Адль. Незабаром Ісламабад звинуватив Тегеран у порушенні повітряного простору і загибелі двох дітей. У Міністерстві закордонних справ (МЗС) Пакистану заявили, що дії Ірану можуть мати серйозні наслідки.

“Неспровоковане і кричуще порушення суверенітету Пакистану з боку Ірану є порушенням міжнародного права, цілей і принципів статуту Організації Об’єднаних Націй. Цей незаконний акт абсолютно неприйнятний і не має жодного виправдання, Пакистан залишає за собою право відповісти”, — заявила представник Міністерства закордонних справ Пакистану Мумтаз Захра Балоч.

Відповіддю стало відкликання посла Пакистану з Ірану, переведення армії в стан надзвичайної бойової готовності та обстріл іранської території. МЗС Пакистану заявило, що як і Іран, били по схованках терористів у провінціях Систан і Белуджистан. Ліквідували кілька бойовиків терористичного угруповання “Визвольної армії Белуджистана”. Водночас Тегеран засудив обстріл і, своєю чергою, заявив про загибель мирних жителів.

“Згідно з отриманою нами інформацією, четверо дітей, три жінки та двоє чоловіків, які не є громадянами Ірану, були вбиті внаслідок вибуху, що прогримів у селі за три-чотири кілометри від кордону Ірану”, — сказав міністр внутрішніх справ Ірану Ахмад Вахіді.

Присутній на Давоському економічному форумі виконувач обов’язків прем’єр-міністра Пакистану Анвар-уль-Хак Какар перервав візит, оскільки ситуація у відносинах між двома країнами стрімко погіршується. На тлі загострення ситуації на Близькому Сході країни закликають Пакистан та Іран проявити стриманість, щоб запобігти ескалації. Зокрема, глава МЗС Туреччини Хакан Фідан заявив, що провів телефонні розмови з обома сторонами. А Китай і зовсім заявляє про готовність бути посередником, щоб розрядити напруженість.

“У безпеці кордону між Пакистаном та Іраном дуже зацікавлений Китай. Він вважає, що розморожування якихось бойових дій у Белуджистані є загрозою для їхнього транспортного коридору “Шовковий шлях 2.0″, який проходить через Белуджистан. А якраз у Белуджистані і в Пакистані, і в Ірані розташовані порти, до яких проявляє інтерес Китай”, — підкреслив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

Белуджистан може стати новою гарячою точкою на Близькому Сході. За словами експертів, серед зацікавлених сторін, які можуть підтримувати місцеві угруповання — Саудівська Аравія. Таким чином Ріяд відповідає Ірану за його підтримку єменських хуситів та їхньої діяльності в Червоному морі.

Читайте також: Палестинське та ізраїльське суспільства настільки вороже налаштовані одне до одного, що простого примирення не може бути, — Семиволос

Прямий ефір