Загострення в Сирії: Росія та Іран несуть відповідальність за початок нового витка ескалації (ВІДЕО)

Сирійські сили опозиції під Алеппо. Фото: gettyimages.com

Уже тиждень у Сирії триває протистояння між силами режиму диктатора Башара Асада та опозиційними збройними групами. Війська Асада вийшли з другого за величиною міста Сирії — Алеппо. Крім того, в опозиції заявляють, що взяли під контроль місто Хама. Його залишають урядові сили, а також військовий контингент Росії, інформує FREEДОМ.

“Урядова сирійська армія й військові підрозділи держави-агресора Росії зазнають значних втрат, тікають з позицій, залишають озброєння й техніку: відступ має хаотичний характер. До міста Хама, де відбуваються бойові зіткнення, терміново відправляють арабсько-російських перекладачів — очевидно, для потреб офіцерів ЗС РФ, які намагаються привести до тями війська Башара Асада”, — повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України в Telegram.

Група російських військ прибула до Сирії у вересні 2015 року на запрошення Башара Асада. Тоді з їхньою допомогою війська режиму Асада змогли розширити підконтрольну територію з 15% до 70% площі Сирії. Методи загарбників були надзвичайно жорстокими. Правозахисники повідомляли про те, що російська армія використовувала касетні боєприпаси, хімічну зброю, а також тримала міста в блокаді, буквально моривши людей голодом. Незабаром після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Москва скоротила свій контингент у Сирії. Аналітики вважають, що війська, які залишилися, не зможуть надати сильну підтримку Асаду.

“Тут і Росія, і Путін конкретно опинилися на дуже серйозній розтяжці, тому що, з одного боку, не надати достатньої допомоги Асаду — це, по суті, підписати вирок його режиму, який і так уже дуже сильно хитається. З іншого боку — для того, щоб хоча б спробувати утримати ситуацію, я не кажу зараз про те, щоб її якось кардинально змінити, Росії треба набагато більше сил, ніж у них є в Сирії. А взяти ці сили додатково, окрім як з російсько-українського фронту, просто немає звідки, й тому Путін зараз от сподівається, напевно, що воно якось само собою вирішиться”, — сказав політолог Ігор Рейтерович.

Ще один союзник режиму Асада — Тегеран. Ще від початку антиурядових виступів 2011 року в Сирії, що переросли в громадянську війну, Іран надсилав на підтримку сирійського режиму бойовиків Корпусу Вартових Ісламської Революції. Тегеран першим висловив підтримку Сирії у світлі нового загострення всередині країни.

“Ісламська Республіка Іран заявляє про свою повну підтримку Сирії, сирійського уряду, сирійського народу та сирійської армії. Як ми підтримували їх у минулому, так ми будемо підтримувати їх і в майбутньому”, — заявив міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі.

За інформацією джерел Reuters, Іран поки що не поспішає посилати в зону конфлікту угруповання “Хезболла”, оскільки воно залучене в Ізраїлі. Попри це агентство повідомляє, що 2 грудня близько 300 проіранських бойовиків перейшли ірако-сирійський кордон. За словами експертів, хоч Тегеран зараз більше зосереджений на війні в Ізраїлі, підтримка режиму Асада теж є для нього важливою. Насамперед із релігійних мотивів.

“Для Ірану війна в Сирії — це спосіб розширити вплив насамперед шиїзму. Це гілка ісламу і, власне кажучи, це стало тригером для початку релігійного протистояння на території Сирії, тому що зрозуміло, що за понад 80% населення сунітів, які є ідеологічними противниками шиїтів, якщо президент виставляє меншість шиїтів як головну в державі, це одразу ж створює проблеми”, — сказав експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що саме Росія та Іран несуть відповідальність за початок нового витка ескалації війни в Сирії. У відомстві наголосили, що режим Башара Асада, який десятиліттями влаштовував терор проти власного населення, є маріонеткою Москви та Тегерана. В українському МЗС закликають дотримуватися резолюцій Ради безпеки ООН, в яких йдеться про припинення вогню, гуманітарну допомогу та початок переговорів між сторонами.

Читайте також: Вдалий момент і ефект несподіванки: чи встоїть сирійський диктатор Асад перед натиском повстанців і чи допоможе йому РФ

Як повідомлялося раніше, 27 листопада сирійські повстанці на чолі з військовою опозицією почали наступ на північному заході Сирії. За кілька днів вони взяли під контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості та прорвалися в Алеппо — друге за величиною місто країни. У 2016 році звідси опозиційні війська витіснила армія президента Башара Асада та його союзників — Ірану, Росії та ліванського терористичного угруповання “Хезболла”.

У районі Алеппо найщільніша концентрація російських військових баз. Найбільшу базу 46 сирійські повстанці взяли під контроль у перші дні свого наступу.

Прямий ефір