Загострення ситуації навколо Тайваню: можливі сценарії та наслідки (ВІДЕО)

Прапори США та Китаю. Ілюстративне фото: mil.in.ua

Плани Пекіна щодо захоплення острова Тайвань та реакція США. Жорсткі заяви Вашингтона та відповідь Комуністичної партії Китаю. Чому Сполучені Штати переглядають свою ядерну стратегію, і чи можливе вирішення тайванської кризи? Детальніше про це — у матеріалі кореспондентів телеканалу FREEДОМ.

Центральне розвідувальне управління США (ЦРУ) вважає, що Китай готує війська до силового захоплення Тайваню до 2027 року, повідомляє видання СNN.

Журналісти цитують заступника глави відомства Девіда Коена. За їхньою інформацією, лідер Пекіна Сі Цзіньпін хоче встановити контроль над островом до 100-річчя створення Народно-визвольної армії Китаю. Президент США Джо Байден у прямому ефірі заявив, що Штати готові захищати Тайвань військовими методами.

“Ми погоджуємося з тим, що вже давно підписали: існує політика одного Китаю, і Тайвань сам виносить рішення про свою незалежність. Ми їх не підштовхуємо. Ми не закликаємо їх бути незалежними. У жодному разі. Це їхнє рішення”, — заявив Байден.

Однак на запитання: “Чи захищатимуть американські чоловіки та жінки Тайвань у разі китайського вторгнення?” лідер США відповів ствердно.

До цього американські лідери не відповідали безпосередньо на питання щодо застосування армії у разі вторгнення КНР на острів Тайвань. У Пекіні обурені заявою Байдена. На думку Компартії, США таким чином і ставлять під сумнів політику одного Китаю.

“Зауваження американської сторони серйозно порушують принцип одного Китаю та три спільні китайсько-американські комюніке. Вони серйозно порушують важливе зобов’язання США не підтримувати незалежність Тайваню та надсилають невірний сигнал сепаратистським силам незалежності Тайваню. Китайська сторона висловлює сильне занепокоєння”, — заявила офіційна представниця МЗС Китаю Мао Нін.

Тайванська криза та повномасштабне вторгнення Росії на територію України змусили адміністрацію президента США переглянути свою ядерну стратегію. Байден планував скоротити частку ядерного озброєння. Але коли стало відомо, що Пекін нарощує свій ядерний потенціал, влада Америки почала готувати проєкт модернізації ядерного арсеналу.

За словами експертів, це не вплине на плани КНР щодо Тайваню. Більше того, Пекін може навмисне накопичувати сили до 2027 року, оскільки воювати доведеться одразу з кількома арміями.

“Коли ви нападаєте на Тайвань, ви входите, за будь-яких обставин, у води Японії. Крім того, ви повинні заглушити системи безпеки Японії. Тобто атакувати, наприклад, острови біля префектури Окінава. У такому разі, це автоматично напад на Японію, отже, це означатиме напад на США, які гарантують безпеку Японії. І тут якраз запускається такий механізм: Китай нападає на Тайвань, зачіпає Японію. Це стосується відповідальності Америки за договорами після Другої світової. А додаткові американські сили перебувають на території Південної Кореї”, — зазначає головний координатор проєкту Free Hong Kong Center Артур Харитонов.

Сам Тайвань також активно готується до оборони. Причому, там беруть як зразок Україну.

“З кінця лютого уряд Тайваню заявив, що Україна є взірцем для їхньої власної безпеки. І там і Рада безпеки Тайваню, і президент Тайваню, і уряд, і парламент — усі ухвалили низку рішень, які беруть за основу український досвід, і він вивчається у всьому — від стратегії оборони. Це дуже цікаво, оскільки коли ми затопили російський крейсер “Москва”, то це стало якоюсь основою для Тайваню, як топити китайські авіаносці”, — розповів Харитонов.

Наразі Тайвань регулярно проводить військові навчання за участю різних родів військ. А перед найближчими місцевими виборами громадські активісти закликають кандидатів підписувати спеціальну декларацію. Її підписанти клянуться захищати Тайвань до останнього у разі нападу КНР.

Читайте також: Глобальні амбіції Китаю: які цілі має держава і як вони пов’язані з війною РФ проти України

Прямий ефір