Загострення сирійського конфлікту: роль Ірану, Туреччини та Ізраїлю окреслив Жовтенко

Близький Схід. Ілюстрація: bbc.com

У Сирії збройні опозиційні сили змогли відновити свій контроль над північчю країни і над містом Алеппо через ослаблення ключових союзників режиму сирійського президента Башара Асада — Ірану, Росії та ліванського терористичного угруповання “Хезболла”. Про це сьогодні, 1 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

Так, “Хезболла” на чолі з Іраном зараз сфокусовані на ситуації з Ізраїлем, і всі їхні ресурси зосереджені в тому регіоні.

“Хезболла” ресурсно залежить від Ірану та Росії. А більшість ресурсів Ірану зараз кинуто не на Сирію і не на підтримку дружнього режиму Башара Асада, а на те, щоб не дати розвалитися своїй системі проксі-сил, таких як “Хезболла” і ХАМАС, під ударами ізраїльських військових. Тому іранські угруповання на території Сирії явно недоотримують потрібного їм ресурсу”, — сказав Жовтенко.

Плюс дії збройних сил Ізраїлю з демонтажу іранських терористичних проксі зосереджені не тільки на угрупованнях ХАМАС або “Хезболла” на території Лівану. Також армія Ізраїлю завдавала ракетно-бомбових ударів і по території Ірану, і по території Сирії.

“Тим самим вони знищують іранських військових, іранські склади з озброєннями та боєприпасами. А це ті ресурси, які дають змогу триматися на плаву проіранським угрупованням, ключовим союзникам режиму Башара Асада. Плюс Ізраїль зробив так, щоб Іран був змушений сфокусуватися на підтримці ліванської “Хезболли”. І він послабив сили ключових союзників режиму Асада до такої міри, що став можливим такий наступ [опозиційних військ у Сирії]. І серйозного опору з боку або сил Асада, або іранських сил, які його підтримують, ми поки що не бачимо”, — зазначив експерт.

Важливу роль у регіоні завжди відігравала Туреччина, яка на півдні межує з Сирією.

“Роль Анкари у ситуації з Сирією досить специфічна. Турецькі сили в різні моменти по-різному використовували громадянський конфлікт у Сирії. Наприклад, використовували моменти, щоб нейтралізувати на території Сирії загрозу угруповань, які Анкара називає курдськими терористами. У 2018 році навіть був інцидент, коли бойові підрозділи Туреччини відкрито перейшли кордон із Сирією у відповідь на обстріли прикордонних турецьких регіонів. Президент Туреччини Ердоган назвав усе це операцією Північноатлантичного альянсу з боротьби з міжнародним тероризмом. Але Анкару тоді дуже швидко осмикнули з Брюсселя, бо це не була ніяка операція НАТО. І потім Анкара офіційно перепросила, мовляв, ми трошки переплутали формулювання. Але, так чи інакше, Туреччина спочатку намагалася для себе врегулювати питання з курдськими повстанцями та закрити цю загрозу своїй національній безпеці”, — пояснив Жовтенко.

Він упевнений, що після ослаблення ключових гравців у Сирії Туреччина намагатиметься розширити діапазон своїх стратегічних цілей.

“І крім розв’язання питання з курдськими бойовиками, Ердоган намагатиметься зміцнити свої позиції саме на території Сирії — діючи точно так само, як Іран, тобто через своїх проксі, через угруповання сирійських бойовиків, які діють за підтримки турецьких спецслужб і турецьких збройних сил. Ердоган намагатиметься взяти під контроль якусь частину сирійської території, щоб стати одним з активних гравців саме в цій історії. Тому що ця історія чітко вписується в стратегію Анкари та стратегію конкретно президента Ердогана зі встановлення Туреччини щонайменше в ролі регіонального лідера, з розширення свого регіонального впливу. Туреччина спробує стати одним із ключових гравців у ситуації в Сирії, піднявши свій статус тут на рівень Ірану або Російської Федерації”, — прокоментував Тарас Жовтенко.

Читайте також: Путін відправив військові літаки на допомогу Асаду — це зіграє на руку Україні: нову хвилю конфлікту в Сирії прокоментував Потапенко

Як повідомлялося раніше, 27 листопада сирійські повстанці на чолі з військовою опозицією почали наступ на північному заході Сирії. За кілька днів вони взяли під контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості та прорвалися в Алеппо — друге за величиною місто країни. У 2016 році звідси опозиційні війська витіснила армія президента Башара Асада та його союзників — Ірану, Росії та ліванського терористичного угруповання “Хезболла”.

У районі Алеппо найщільніша концентрація російських військових баз. Найбільшу базу 46 сирійські повстанці взяли під контроль у перші дні свого наступу.

Башар Асад вирушив по допомогу до Москви. За повідомленнями ЗМІ, Путін направив до Сирії російські військові літаки. Їхніх бомбардувань зазнали Алеппо та інші населені пункти, які перейшли під контроль антиурядових сил. Відомо про жертви серед мирного населення.

Читайте також: Авіація РФ вдарила по Алеппо — ситуація в Сирії (ВІДЕО)

Прямий ефір