Російські війська заходили на Запорізьку АЕС одночасно з представниками держкорпорації “Росатом” не просто так. “Росатом” контролював, щоб військові через необізнаність не пошкодили критичні системи безпеки. Таку думку в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA озвучила незалежний експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна.
“Коли сталося захоплення (ЗАЕС), у ніч з 3 на 4 березня, разом із російськими військовими зайшли представники “Росатому”. І всі ці півроку вони перебувають там вахтовим методом. Це не пересічні працівники держкомпанії, а представники керівництва російських атомних станцій. Наприклад, головний інспектор з радіаційної безпеки, заступник головного інженера, головний інженер… Вони направлені туди для того, щоб військові через необізнаність не пошкодили критичні системи безпеки”, — розповіла Ольга Кошарна.
Вона наголосила, що від самого початку росіяни планували одночасно із Запорізькою станцією захопити Південноукраїнську.
“Запорізька АЕС потрібна їм ціла. План був не лише воду до Криму пустити після захоплення Херсонської області, а й вкрасти Запорізьку та Південноукраїнську станції, переключити на об’єднану енергосистему України, і вони цього не приховували. Нині ж, у зв’язку з підготовкою т.зв. “референдуму”, вони кажуть (працівникам українських станцій) — отримуйте (російські) паспорти, ви всі працюватимете у “Росатомі”, — пояснила спікерка.
За словами Кошарної, ситуація навколо ЗАЕС загострилася після 5 серпня, з початком регулярних обстрілів.
“Сьогодні, наприклад, був обстріл російськими окупантами Запорізької теплової електростанції, загинули люди. Також було перебито розподільчі лінії на 330 кіловольт, а з боку Запорізької станції — на 150. Зараз для внутрішніх потреб працюють два блоки — видають потужність на єдині високовольтні лінії на 750 кіловольт”, — повідомила гостя ефіру.
Вона зазначила, що реакція розгубленості з боку МАГАТЕ пов’язана з тим, що, згідно з протоколом Женевських конвенцій, заборонено вести військові дії щодо атомних станцій та гребель.
“А у статті 2 міжнародної конвенції про протидію актам ядерного тероризму перераховано всі злочини, які підпадають під юрисдикцію міжнародного кримінального суду. Все, що зробила Російська Федерація у Чорнобильській зоні і тут (на українських атомних станціях) підпадає під юрисдикцію міжнародного кримінального суду”, — додала Кошарна.
Спікерка також наголосила, що МАГАТЕ — міжнародна організація в рамках системи ООН, тому вона не має інструментів впливу на РФ: не може ініціювати кримінальну справу, виписати адміністративні штрафи чи накласти економічні санкції.
“Влада” панікує, жителі продають авто, квартири та пансіонати — ситуація в окупованому Криму
Синьо-жовтий — наш оберіг: Президент Зеленський привітав українців з Днем Державного Прапора
Читайте також: Точну кількість загиблих на війні росіян ми дізнаємося після занепаду режиму Путіна: інтерв’ю з соціологом Ігорем Яковенком