Законодавство про “іноагентів” почало застосовуватися у РФ з 2015 року і весь час йшло шляхом ескалації, тобто посилювалося. Однак саме 2020 року почалася активна “зачистка” інформаційного поля у РФ, і тепер багато хто розуміє, що це було підготовкою до великої війни. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав російський адвокат, засновник правозахисних проєктів “Команда 29” та “Перший відділ” Іван Павлов.
“У 2020 році розпочалася активна підготовка. Вона супроводжувалася тим, що багато засобів масової інформації були змушені закриватися, їхати цілими редакціями з Росії. У 2021 році був, напевно, пік цього. Під роздачу потрапили, зокрема, і адвокати… У Росії створювалися такі умови, щоби неможливо було продовжувати свою професійну діяльність. Мені, наприклад, довелося виїхати у вересні 2021 року, коли я зрозумів, що — все, влада створює такі умови. Я тоді до кінця не розумів чому. Були варіанти, один із яких — війна, але просто не хотілося вірити. 2022 року ми всі зрозуміли, заради чого все це було: щоб зачистити інформаційне поле, щоб не було тих, хто може підняти голос проти”, — говорить російський адвокат.
Він нагадав, що після початку повномасштабного вторгнення в Україну в Росії було закрито великі незалежні медіа. Павлов називає “Дождь”, “Новую газету” та “Эхо Москвы”. Зробити це владі, за словами гостя ефіру, було легко: “досить натиснути одну кнопку”. Від “маленьких, але ефективних” медіа активна “зачистка” у РФ почалася з 2020 року.
“Якщо за великим рахунком, то підготовка до великої війни розпочалася з малої війни у Криму 2014 року. З того часу все, що ми спостерігаємо в законодавчому полі щодо застосування цього законодавства, було ескалацією репресивних заходів, тобто нарощуванням арсеналу, який працюватиме проти громадянського суспільства у воєнний час”, — додав Іван Павлов.
Читайте також: Законодавство РФ про “іноагентів” дуже ефективне з погляду знищення інакомислення — оцінка російського юриста
Нагадаємо, Мін’юст Росії випустив доповідь про діяльність “іноземних агентів” та свій контроль за нею. “Іноагентами” у РФ призначають тих, хто не згоден з режимом, підтримує опозицію, відстоює права людини або просто правду. Тому у списку “іноагентів” найбільше — журналістів та представників медіа. Друга за чисельністю група — політичні та громадські активісти. У своїй доповіді Мін’юст також вперше розкрив кількість людей у закритому реєстрі осіб, “афілійованих” із “іноземними агентами”: на 31 грудня 2022 року у цьому списку була 861 особа. Хто ці люди, у документі не розкривається.