“Забрали все, що було, і відвезли”: в Одесі вшанували пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу 1944 року (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

В Одесі представники кримськотатарської громади вшанували пам’ять представників корінного народу Криму, яких було вбито під час депортації 1944 року. До дня пам’яті жертв геноциду, Одеська громада організувала театралізовану постановку на міському вокзалі. У ній показала ті умови, в яких депортували кримських татар 80 років тому, повідомляє FREEДОМ.

У схожі вагони, тільки розвантажені від перевезення зерна та овочів, 80 років тому радянські війська насильно вантажили кримських татар. І в них же, абсолютно непристосованих до перевезення людей, везли з Криму до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану десятки тисяч кримськотатарських чоловіків, жінок і дітей.

Усю тяжкість і гіркоту депортації та геноциду намагалися відтворити на одеському залізничному вокзалі. Постановкою та імпровізованою виставкою кримськотатарська громада прагнула донести, що пережив їхній народ 80 років тому. І що нині повторює Російська Федерація на окупованих територіях.

“Ми пам’ятаємо Голодомор, пам’ятаємо розстріляне відродження, ми пам’ятаємо депортацію кримськотатарського народу, ми пам’ятаємо Ірпінь, Бучу і Маріуполь. Це все відбувається з певними проміжками, не такими великими в історичному масштабі. І це — ті проблеми, які нам принесе Росія, якщо не консолідуємося і не витримаємо цієї навали”, — сказав голова кримськотатарської громади в Одеській області Февзі Мамутов.

Багато хто з глядачів упізнавав у постановці історії своїх родин. Мустафа сьогодні військовослужбовець, який захищає Україну, каже — історія геноциду в 1944 році тільки мотивує на безкомпромісну боротьбу зараз.

“Сьогодні рівно 80 років, як мій народ, мою бабусю і дідуся, депортували з Криму. Приїхали до них о 4-й ранку. Забрали все що було. Завантажили у вагони й повезли незрозуміло куди”, — розповів військовослужбовець Збройних сил України Мустафа.

За оцінками істориків, у процесі депортації та за кілька наступних років загинуло до 100 тис. кримських татар. Це майже третина від усієї чисельності народу тоді. В Україні на офіційному рівні події 1944 року визнаються актом геноциду.

Читайте також: У тих, хто вижив, після 1944 року були вкрадені ще десятиліття, — Зеленський з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу (ФОТО, ВІДЕО)

Прямий ефір