Попри економічні збитки в російській Державній Думі запропонували повністю опустити залізну завісу у відповідь на рішення країн Європи заборонити в’їзд на свою територію для російських автомобілів. Закриття кордонів з Європейським Союзом спричинить значні втрати для економіки федерації, але деяких російських парламентаріїв це не зупиняє, інформує FREEДОМ.
Останньою країною Євросоюзу, що межує з Росією, яка закрила в’їзд для російських автомобілів, стала Польща. З 17 вересня жодна машина з російськими номерами не потрапить у країну, заявили в польському міністерстві внутрішніх справ. Ні громадянство водія, ні мета візиту значення не мають.
“Російські вантажівки вже підпадали під цю заборону. Зараз ми закриваємо це питання. Це стосується всіх автомобілів — як комерційних, так і приватних, — незалежно від того, чи керує автомобілем власник, чи інша людина, чи є він громадянином Росії, чи іншої країни”, — заявив міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Камінський.
Рішення закрити кордон для зареєстрованих у Росії автомобілів Польща ухвалила одразу за Литвою, Латвією, Естонією та Фінляндією.
Першою, ще на початку літа, вилучати машини росіян стала німецька митниця. Берлін посилався на закон Німеччини “Про зовнішню торгівлю” і 8-й пакет антиросійських санкцій Євросоюзу.
Російські юристи, зі свого боку, стверджували, що це незаконно, адже в’їзд нібито заборонено тільки для комерційного транспорту. 10 вересня Європейська комісія опублікувала свої роз’яснення, не залишивши росіянам місця для маневрів.
“Немає значення, чи є використання транспортних засобів приватним, чи комерційним… Це стосується автомобілів, які мають російські номерні знаки і зареєстровані в Росії. Тривалість їхнього можливого перебування в Союзі і відповідно митні процедури, під які вони підпадатимуть (наприклад, випуск у вільний обіг або тимчасовий в’їзд), також не мають значення”, — з повідомлення Європейської Комісії.
Крім автомобілів, до списку забороненого до ввезення потрапили яхти, фотокамери, смартфони, ноутбуки, косметика, валізи, коштовне і напівкоштовне каміння, вироби зі шкіри та хутра і навіть зубні щітки, пасти і туалетний папір.
“Ви можете в’їхати до Європейського Союзу, але без усього того, що входить до цього переліку. Тому смартфони залишаєте, ноутбуки залишаєте, коштовності залишаєте, навіть якщо вони не ваші особисті, в автомобілі залишаєте. Це абсолютно обґрунтовано стосовно жителів країни-агресора, які продовжують війну. Тому не треба їхати в ЄС, вам необхідно змінювати ту владу, яка зараз розв’язала війну і вбиває мирних жителів України”, — наголосив економічний експерт Ілля Несходовський.
Студенти європейських ВНЗ із країни-агресора скаржаться, що не зможуть продовжувати навчання, якщо в них конфіскують смартфони та ноутбуки, а російська влада називає рішення країн ЄС проявом расизму.
Ба більше, у російській Держдумі запропонували повністю закрити кордони з Європейським Союзом попри значні втрати для економіки федерації.
Але є й ті, хто розуміє причиново-наслідкові зв’язки, каже політолог Ігор Рейтерович.
“Значна кількість росіян уже починає усвідомлювати цей взаємозв’язок, і, відповідно, вони починають ставити запитання саме своєму керівництву: “А може, треба щось зробити по-іншому, щоб до нас перестали так ставитися?” Тому що історія зі “скасуванням” усього російського, на якій вони дуже люблять спекулювати, це історія абсолютно об’єктивна, і вона пов’язана саме з війною, яку веде РФ, а не якимись іншими причинами культурного, гуманітарного чи якогось схожого характеру”, — зазначив Рейтерович.
Подальша доля автомобілів та іншого майна, яке конфіскують у росіян, поки що невідома.
Експерти стверджують, що Київ може просити західних партнерів передавати його на потреби України, наприклад, для Збройних сил України. Так уже робила Латвія. На початку червня Київ отримав від Риги 66 автомобілів, конфіскованих у нетверезих водіїв.
Читайте також: Напередодні старту 78-ї сесії Генасамблеї ООН — добірка історичних промов із головної трибуни (ВІДЕО)