Виступаючи на так званій “прямій лінії”, президент РФ Володимир Путін заявив, що заборон на аборти в Росії немає, а у сфері обмеження абортів потрібно діяти дуже акуратно. Він згадав сумні результати антиалкогольної кампанії, які призвели до вживання сурогатів і збільшення жертв від отруєнь цими сурогатами. Глава Кремля зазначив, що держава зацікавлена в тому, щоб жінка ухвалювала рішення на користь народження дитини, але її права і свободи мають дотримуватися, повідомляє FREEДОМ.
Вирішення питання підняття народжуваності в країні Путін знайшов у зверненні до традиційних цінностей, одна з яких — велика сім’я.
Однак, попри відповідні заяви Путіна, масштабну кампанію з обмеження права на аборт російська влада почала ще восени 2023 року. Від абортів повністю або частково відмовилися приватні клініки одразу в п’яти регіонах — Липецькій, Челябінській і Курській областях, а також у Татарстані та Мордовії. Те ж саме сталося в деяких тимчасово окупованих українських регіонах — у Криму та Севастополі. Крім того, у Мордовії, а також у Калінінградській, Курській і Тверській областях запровадили адміністративну відповідальність за схиляння до переривання вагітності.
А наприкінці листопада віцеспікер Держдуми від “Єдиної Росії” Ганна Кузнєцова заявила, що в російському парламенті готують законопроєкт, який забороняє аборти в приватних клініках по всій країні.
Законодавчі збори Нижньогородської області внесли до Держдуми проєкт про виведення абортів із переліку послуг приватних клінік. Нагадаємо, що зі схожою ініціативою виступив глава республіки Комі Володимир Уйба на засіданні ради зі збереження і зміцнення традиційних духовно-моральних цінностей. За словами Уйби, аборти можна залишити тільки, якщо виношування плода пов’язане з ризиком для життя. Однак жінка має підтвердити це медичним висновком.
Зазначимо, закликав Держдуму заборонити аборти в приватних клініках Росії й оголошений Україною в розшук глава Російської православної церкви патріарх Кирило. Саму процедуру переривання вагітності він вважає “знущанням з ідеї прав людини” і “національним лихом”.
Міністерство охорони здоров’я Росії розробило проєкт наказу з контролю за обігом препаратів для переривання вагітності. За ними планується такий самий нагляд, як за наркотичними препаратами, про це повідомив Міністр охорони здоров’я Михайло Мурашко. Як повідомляє Forbes Woman, 59% російських медиків не підтримують ініціативу МОЗ. Вони вважають, що це призведе до зростання кількості кримінальних абортів і відмов від дітей.
У Калінінграді скасували мітинг проти штрафів за схиляння до абортів, який раніше було погоджено з адміністрацією міста. Причина — нібито “несприятлива епідеміологічна ситуація в регіоні”. Про це пише телеграм-канал спільноти “Фемінітив”. Автори спільноти вважають, що скасування розпорядження пов’язане не з епідеміологічною обстановкою в регіоні, а з масовістю запланованої акції та широким розголосом, якого вона набула у ЗМІ. Також відомо, що поліція масово обдзвонює жінок, погрожуючи їм справами за незаконний мітинг. Відповідно до закону Калінінградської області, ухваленого в грудні, штрафи за “схиляння” до абортів становлять до 5 тис. рублів для громадян, до 20 тис. — для посадових осіб і до 50 тис. — для юридичних осіб.
Реалізувати свій демографічний потенціал, ймовірно, Росія зможе не скоро. Цієї осені Всеросійський центр громадської думки запитав у росіянок, чому ті відмовляються народжувати. Практично 40% респонденток вказали головною причиною важке матеріальне становище і погані житлові умови. Близько 38% акцентували на “відсутності стабільності в житті”, ще 18% повідомили, що народити їм не дозволяють обмеження за здоров’ям.
Читайте також: Без гострих питань, зате з двійником: як пройшла “пряма лінія” Путіна — аналізували експерти
Нагадаємо, Росія опинилася у справжній демографічній ямі: народжуваність падає вже кілька років і навряд чи найближчими роками почне зростати, вважають демографи. Тому в Кремлі весь час вводять заборони та вносять поправки до законів, щоб змусити жінок народжувати дітей.