За яких умов переговорний процес із РФ буде більш ефективним, розповів політолог

Президент США Дональд Трамп і Путін на полях саміту G-20 в Осаці, 2019 рік. Фото: ap.org

Для того, щоб був прогрес за столом переговорів із Росією, на Путіна треба чинити тиск. Не на словах, а реальний: санкційний тиск шляхом постачання зброї Україні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Володимир Фесенко.

Він зауважив, що єдина мова, яку розуміє Путін, — мова сили. Якщо буде більш стабільна військова ситуація, тоді російський диктатор почне розуміти, що немає ніякої ілюзії перемоги в цій війні, і треба домовлятися про припинення вогню.

“Я думаю, що і прагнення Трампа до припинення вогню Путін розумітиме набагато краще, якщо бачитиме активний силовий вплив, а не просто заклики до миру шляхом поступок”, — сказав Фесенко.

Він акцентував, що росіяни затягують перемовини, але при цьому не виходять з них.

“Росіяни знахабніли. Насправді ж вони не просто затягують переговори, вони не виходять із них, що дуже важливо. Для Путіна важливо зберегти переговорну лінію з Трампом. Але одна з причин, чому Путін залишається в переговорах і водночас продовжує війну — вони хочуть домогтися миру на своїх умовах через тиск США на Україну”, — вважає політолог.

Але такий мир неприйнятний для України. І американці це розуміють, наголосив Фесенко.

“Вони не сприймають заяву Путіна про нібито нелегітимність української влади і про те, що треба домовлятися тільки на російських умовах. Але Джей Ді Венс (віцепрезидент США, — ред.), я думаю, бажане видає за дійсне. Він хоче подобатися Трампу, хоче показати, що нібито всі його зусилля мають великий ефект, що все добре розвивається. Він підіграє Трампу. Він формує в нього ілюзії, що мирний процес нормально розвивається”, — акцентував політолог.

Але, судячи з висловлювань самого Трампа, у президента США вже починають з’являтися сумніви. Він визнав, що є затягування переговорного процесу з боку Путіна, а також почав висловлювати своє невдоволення, доповнив спікер.

“Трамп сказав про те, що встановив для Путіна психологічний дедлайн. Ну, дедлайн — це кінцевий термін. І питання в тому, який саме кінцевий термін? Коли говорять про дедлайн, то завжди мають на увазі конкретний день, конкретний час, а тут незрозуміло — коли саме. Коли урветься терпець у Трампа, тому що він натякнув саме на такий варіант: що може бути посилення тиску на Путіна, але тільки тоді, коли настане цей психологічний дедлайн”, — сказав Фесенко.

Він також нагадав, що Трамп пригрозив Путіну введенням вторинних санкцій на російську нафту, що продається на глобальних ринках.

“Незрозуміло, які механізми будуть задіяні, але якщо це станеться, то це може бути дуже серйозним заходом тиску на Путіна. Проблема в тому, що Путін нахабніє, коли не бачить тиску на себе, коли бачить тільки пряники, морквини для себе, але замість того, щоб погоджуватися на мир, тільки посилює війну. Ось це головна проблема”, — акцентував політолог.

Американці, вважає Фесенко, мають зрозуміти помилковість тактики, яку вони використовували в перші місяці переговорів. І тільки тоді переговорний процес буде більш ефективним.

“Домовленості про припинення вогню мають бути чіткими. Не окремо з Україною, окремо з Росією. Має бути універсальний текст, юридично зафіксований. І механізми контролю. Щоб не було ситуації, коли обидві сторони одна одну звинувачують”, — наголосив гість ефіру.

Політолог також припускає, що США не готові виступати в ролі арбітра. Тим більше, коли йдеться про часткове припинення вогню, яке вибірково контролювати складно.

“Якщо буде повне припинення вогню в повітрі, тоді й контролювати буде легше американцям, звідки йдуть запуски [ракет, дронів]. І вони повинні продумати санкції. Санкції за порушення режиму припинення вогню. Ось тоді це працюватиме”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Путін обманює Трампа, готуючись до продовження війни, — Фесенко

Як повідомлялося раніше, президент США Дональд Трамп встановив для Росії так званий психологічний дедлайн для укладення угоди про припинення вогню.

Читайте також: “Мир” з обмовками: як Кремль грає на часі та страху

Прямий ефір