За такої посиленої витрати грошей на війну від Фонду нацдобробуту РФ майже нічого не залишиться — прогноз російського економіста

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Фонд національного добробуту (ФНД) Росії вже дуже сильно скоротився. І, за прогнозами, можливо, що від нього нічого не залишиться вже наприкінці 2025 року. Про це сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.

“Є його валютна структура, вона зараз складається здебільшого із золота і юанів, усе інше там практично вже зникло, долар заборонили там тримати, залишилося кількасот мільйонів євро, але це зменшувана частина. Переважно там юані, золото, і коли це перераховують у рублі, за рахунок девальвації рубля трошки фонд підростає. Зараз збили курс, мабуть, Мінфін купуватиме. І відбувається певна ситуація, що держава намагається ніби відновити цей фонд. Треба дивитися, що реальна величина не 14 трлн, які показує Мінфін у всіх звітах і розповідає, який він хороший. Там понад половини вже витрачено. Реально треба дивитися на те, що називається ліквідна частина — близько 7 трлн”, — сказав він.

Але, уточнив економіст, оскільки рубль девальвується, то в рублях ліквідна частина ФНД трохи підростає.

“Валюти більше не стає, а в рублях, що називається “папуг стає трохи більше”. Він не дуже великий, із нього беруть і активно беруть, і ми дивимося на це з деяким таким прогнозом, що за такої посиленої витрати грошей на військові цілі дуже може бути, що до кінця 2025 року від ФНД, навіть від ліквідної частини, майже нічого не залишиться. Тому Мінфін зараз намагається прикупити, збили курс долара і євро, і намагаються, мабуть, туди прикупити. Що вийде — не знаю. Але картина ж така — не прикуповує ФНД, але водночас бюджет втрачає доходи, тому що менше отримує рублевої податкової маси від експортерів, тому що перераховується за нижчим курсом. Мінфін і держава російська загнали себе в біду. Щоб зараз поповнити ФНБ, вони повинні пожертвувати доходами бюджету, щоб провести начебто поповнення бюджету, треба знову девальвувати рубль, але тоді купувати ФНД надто дорого стає”, — пояснив Ліпсиц.

Професор нагадав, що ФНД був придуманий для того, щоб поповнювати бюджет у разі сильного падіння ціни на нафту. Але у нього є і друга важлива функція — поповнення соціального фонду, з якого платять у Росії пенсії.

“Якщо витратити ФНД, то постає питання зі стійкістю пенсійного забезпечення в Росії. Зараз усі призабули, що можуть пенсії затримувати, як це було в 90-ті, ФНД був придуманий саме як такий захист стійкості пенсійного забезпечення. Але якщо він буде “проїдений”, то ніхто сказати не може — чи зуміє бюджет підживлювати соціальний фонд і забезпечити стабільність виплати пенсії. Тому так і бояться його витратити до кінця, небезпечна така історія”, — резюмував Ігор Ліпсиц.

Читайте також: Проти нафтогазового сектора РФ працюють санкції та “зелений перехід” — деталі від експерта

Нагадаємо, через введення санкцій на нафту Росія втратила найбільший ліквідний ринок — Європу. Тепер РФ змушена шукати покупців у всьому світы. Однак, на думку директора консалтингової групи “А-95” Сергія Куюна, санкції в цій галузі можна зробити ще жорсткішими.

Прямий ефір