У якому форматі мають відбуватися переговори з РФ стосовно закінчення путінської війни проти України. Чи вдасться європейським країнам НАТО підняти видатки на оборону до 5% ВВП, як це вимагають США. Якими мають бути гарантії безпеки для України від країн Заходу. Про це в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу FREEДOM на полях Мюнхенської безпекової конференції розповів єврокомісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс.
Ведучий — Віталій Сизов.
— Зараз багато говорять про те, що потрібно інвестувати не тільки в оборонну промисловість ЄС, а й в український ВПК. Ви працюєте над “Білою книгою” оборони Європейського Союзу. Наскільки Україна залучена в цей важливий документ?
— На Мюнхенській конференції з безпеки ми будемо обговорювати питання оборонної промисловості. І, звісно ж, Україна посяде належне місце, як у розмові про оборонний потенціал, так і в обговоренні політичних подій, американських та європейських ініціатив. Це будуть дні дуже інтенсивних дискусій.
Що стосується “Білої книги”, ми плануємо опублікувати її в середині березня. Вона буде присвячена кільком важливим темам. Перша — як нам підготувати власну оборонну промисловість до виробництва того, що необхідно країнам-членам ЄС для досягнення мети НАТО з нарощування потенціалу, для дуже швидкої реалізації цього процесу. Адже різні розвідслужби кажуть, що Росія до 2030 року готується завдати удару по Європейському Союзу і країнах-членах ЄС.
Звичайно, у “Білій книзі” ми також говоритимемо про те, як ми можемо допомогти Україні та допомогти собі. Тому що Україна захищає всіх нас і реалізовує “мир через силу”. І це єдиний правильний шлях до справедливого миру в Україні.
Щоб реалізувати цю формулу, ми маємо додатково підтримувати Україну ззовні — з боку Заходу, спільними зусиллями Заходу, ЄС і США. Європейський Союз повинен мати дуже чіткий план того, як ми плануємо зміцнювати український потенціал, щоб досягти цього дуже необхідного “миру через силу”.
— 12 лютого відбулася перша зустріч Контактної групи з оборони України (формат “Рамштайн”) після вступу на посаду Дональда Трампа, вперше на ній головували не США, а Велика Британія. Чи бачите ви можливість того, що ЄС і США працюватимуть разом, щоб зміцнити військовий потенціал України, як це було протягом останніх трьох років?
— Протягом останніх трьох років ми працювали разом зі Сполученими Штатами.
За три роки США надали військову допомогу на суму близько 60 млрд євро. Наша військова підтримка (з боку ЄС, — ред.) становила близько 48 млрд євро. Але якщо ви подивитеся на весь пакет підтримки (військову, підтримку бюджету та гуманітарну підтримку), то наша підтримка України була більшою за американську, бо ми надали допомогу на загальну суму близько 130 млрд євро, тоді як американська підтримка становила 100 млрд євро.
Тому я сподіваюся, що якась рівна участь у підтримці України триватиме.
У будь-якому разі ми будемо разом з Україною домагатися справжнього, справедливого миру для України, “миру через силу”.
І ми не бачимо жодної вигоди в переговорах [з Росією], у яких або Україна не братиме участі, або Європейський Союз не братиме участі.
— Ви згадали, що Росія може напасти на країни ЄС через п’ять років. Є інформація про те, що РФ збільшує чисельність своїх військ на 150 тис. осіб. США стверджують, що країни НАТО мають витрачати на оборону 5% ВВП, а може, й більше. Як ви оцінюєте цю цифру, чи реально досягти такого результату?
— Деякі європейські країни наближаються до 5%, особливо ті, хто відчуває загрозу дуже гостро, наприклад, країни Балтії, Польща.
Я сподіваюся, що на саміті НАТО, який відбудеться в червні, буде досягнуто згоди щодо збільшення видатків на національну оборону принаймні до 3% або 3,5%.
У нас є дуже чіткі розрахунки, скільки нам потрібно витратити і як залучити додаткові гроші на рівні ЄС. Як нам переконати банківський сектор вкладати набагато більше коштів в оборону. Зараз ідеться не про відсотки, не про те, скільки нам потрібно витратити.
Йдеться про те, які можливості ми повинні мати на Європейському континенті, щоб бути готовими захистити себе, щоб стримати російську агресію.
Тому ми разом із НАТО тісно працюємо над оцінкою того, якими можливостями повинні володіти європейські країни-члени.
![](https://uatv.ua/wp-content/uploads/2025/02/03-10-690x398.jpg)
— На ваш погляд, яка найкраща модель для України, щоб захистити себе від Росії, забезпечити свою територіальну цілісність, суверенітет, зберегти незалежність?
— Моя особиста думка дуже проста.
Найкращі гарантії безпеки для України, найефективніші гарантії безпеки, які не коштуватимуть нечуваних грошей, — звичайно, це членство України в НАТО.
Але оскільки є країни, які не хочуть цього, то державам-членам НАТО потрібно буде обговорити, які гарантії безпеки вони можуть і повинні надати Україні. Я, до речі, у Парижі брав участь у дискусії у форматі “Веймар+” (Німеччина, Італія, Польща, Іспанія, Велика Британія, ЄС, Україна — ред.), у якій брали участь шість чи сім міністрів закордонних справ, включно з главою МЗС України Андрієм Сибігою. І саме там обговорювалося питання про те, які гарантії безпеки мають бути надані Україні.
— Можливі переговори з Росією. Яке місце в них має посідати ЄС, і яким ще інструментом міг би скористатися ЄС, щоб зупинити Путіна, зупинити агресію РФ?
— Щоб перейти до переговорів, нам, Європейському Союзу разом зі США, необхідно реалізувати другу частину формули “миру через силу”. Нам потрібно надати Україні додаткові важелі — додаткову зброю, додаткове військове обладнання, яке необхідне Україні. Тим самим ми всі повинні показати Росії, що вони не зможуть нічого домогтися в Україні, що для них було б вигідно сісти за стіл переговорів.
Але переговори мають відбуватися дуже чітко і прозоро. За столом переговорів мають сидіти українці, американці, європейці та росіяни.
Читайте також: Трамп, НАТО і військова допомога: як змінюється формат “Рамштайн”