Усі, хто виконує злочинні накази диктаторського путінського режиму, мають понести справедливе покарання. Це важливо і для всього світу, і буде корисно і для самої Росії. Таку думку в інтерв’ю телеканалу FREEДOM висловив Наріман Джелял, український кримськотатарський політик, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політв’язень.
Наріман Джелял зазначив: попри те, що бачив, наскільки злочинно і цинічно поводилися судді, обвинувачі у його справі, у нього немає “бажання знайти цих людей, щось їм зробити”. Але він переконаний, що вони мають “обов’язково понести відповідальність”.
“Потрібно докласти максимум зусиль, щоб такі люди, найчастіше покидьки, які невинних людей саджали за ґрати, та ще й нелюдськи до них ставилися, обов’язково понесли покарання, обов’язково”, — зазначив Джелял.
Він вважає, що такі люди, поставши перед міжнародним судом, намагатимуться перекласти провину саме на Путіна.
“Але ми ж розуміємо, що він сам цього не робив усього. Що були конкретні виконавці, які виконували цю функцію. І одна справа якісь судді. Але ж величезна кількість, скажімо, безіменних співробітників виконували гранично брудну роботу — катували мого друга Асана, катували дружину мого друга Юри Доманчука, щоб він зламався і дав свідчення проти себе. Вони не обмежувалися тим, що катували саму людину, вони ще брали в заручники її рідних. Причому, ніде за паперами ви не знайдете, що родичі (це найчастіше жінки — мами, сестри та дружини) перебували під арештом. І формально довести дуже складно”, — розповів Джелял.
Він також повідав свою історію затримання співробітниками ФСБ РФ, коли до нього не допускали адвокатів, навіть про саме місце його перебування нічого не говорили рідним.
Наріман Джелял наголосив, що затримання інших людей за аналогічними сфабрикованими справами “будувалися приблизно за однією схемою — суцільна брехня”. Причому з порушенням усіх міжнародних норм.
“Навіть коли затримували хлопців, які абсолютно правомірно захищали свою державу, здійснювали дії проти ворога своєї держави, навіть у таких випадках країна як окупант, не мала права застосовувати до них такі заходи. Людина має право на презумпцію невинуватості, має право не давати свідчень, нічого не говорити. Це ви доводьте, якщо ви вважаєте, що вона в чомусь винна. Але ні. Там просто застосовують цілий набір жахливих способів, щоб людину змусити говорити, і взяти на себе десь, можливо, наявні речі, а більшою мірою — не наявні діяння, яких людина не вчиняла. Або навіть якщо вона і робила, то зовсім не з тим умислом, який їй приписують”, — розповів Джелял.
Він акцентував, що люди, які усвідомлено скоювали злочини, виконуючи свою професійну, посадову функцію, фальсифікували, вони неправдиво свідчили, обов’язково мають понести справедливе покарання.
“Це має бути урок для всіх. Це корисно для всього світу, це корисно для самої Росії. Я переконаний, що прийде час, коли там це все станеться. Повинно статися”, — наголосив Наріман Джелял.
Читайте повну версію інтерв’ю: Звільнення з російського полону стало несподіванкою: велике інтерв’ю з Наріманом Джелялом
Нагадаємо, Наріман Джелял — український кримськотатарський політик, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політв’язень.
У вересні 2021 року був затриманий у Криму російськими силовиками у сфабрикованій справі про диверсію на газопроводі в селі Перевальне. У 2022 році був засуджений до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 28 червня 2024 року в межах обміну був звільнений із російського полону.