За підсумками шостого “Рамштайну” Україна отримає NASAMS, AMRAAM, MARS II, IRIS-T: про користь цих типів озброєння для українських військових розповіли експерти

Шоста зустріч в рамках "Рамштайн". Фото: twitter.com/oleksiireznikov

У відповідь на масовані ракетні удари РФ по Україні міністри оборони та головнокомандувачі майже 50 держав провели шосту зустріч у форматі “Рамштайн” (Ukraine Defence Contact Group) 12 жовтня. Вона проходила в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі паралельно з самітом очільників Міноборони країн-членів Альянсу під керівництвом глави Пентагону Ллойда Остіна та голови Об’єднаного комітету начальників штабів Марка Міллі.

У вступному слові Ллойд Остін попередив, що нині за діями Росії на території України ретельно стежать усі країни світу. Міністр оборони США також відзначив визначні успіхи українських військових, які змінили динаміку війни з Росією та пообіцяв активізувати підтримку Збройних сил України.

“Ми продовжимо зміцнювати обороноздатність України як для сьогоднішніх невідкладних потреб, так і на довгострокову перспективу”, — заявив глава Пентагону.

Зустріч також відвідав міністр оборони України Олексій Рєзніков, назвавши першим пунктом порядку денного шостого “Рамштайну” посилення протиповітряної оборони нашої держави.

Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що головний фокус як “Рамштайну”, так і саміту міністрів оборони Альянсу — це Україна.

Підсумки шостого “Рамштайну”

Ллойд Остін оголосив, що США надаватимуть Україні додаткові системи ППО “настільки швидко, наскільки це фізично можливо зробити”.

“Ми збираємося надати системи, які є у нас, які є у таких країн, як Німеччина, а також додаткові боєприпаси до тих систем, які ЗСУ вже використовують”, — сказав очільник Міноборони США, зазначивши “відмінний прогрес” на шостому “Рамштайні” . За його словами, члени Контактної групи підтвердили готовність постачати для ЗСУ все необхідне у наступні “тижні, місяці чи роки”, активізувати допомогу з навчання українських військових, а також наростити виробництво необхідної Україні зброї.

Генерал Марк Міллі уточнив, що для повноцінного захисту неба Україні потрібно створити інтегровану систему з різних типів зброї, розрахованих на перехоплення загроз на різній дальності та висоті.

“У багатьох країн, які сьогодні тут, багато різних систем. Завдання полягатиме в тому, щоб об’єднати все це, уможливити розгортання цих систем, навчання — тому що кожна з них інакша — забезпечити їх зв’язок з командними центрами, з радарами… Цього можна досягти, і це те, що ми ставимо за мету”, — розповів він.

Німеччина анонсувала передачу Україні додаткових самохідних артилерійських установок Panzerhaubitze 2000 та реактивних систем залпового вогню MARS II.

“Зустріч формату “Рамштайн” відбувається у особливий час: ракетні удари та часткова мобілізація Росії, псевдореферендуми та контрнаступ України. Координуємо нашу поточну підтримку. У найближчі кілька тижнів Україні передадуть додаткові PzH2000 та MARS II”, — повідомили в міністерстві оборони Німеччини.

Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен оголосила про передачу Україні додаткових зенітних ракет на 15 мільйонів євро для посилення захисту неба.

“Єдиний результат, якого досягне Путін — це те, що ми будемо постачати ще більше після таких атак”, — заявила вона на саміті глав Міноборони країн НАТО.

Президент Франції Емманюель Макрон в інтерв’ю телеканалу France 2 підтвердив, що найближчими тижнями Україна отримає ще шість гаубиць Caesar та зенітні ракети (ймовірно Crotale) “для захисту від ракетних ударів і дронів”.

Великобританія у найближчі декілька тижнів надасть Україні ракети для систем ППО, здатні збивати крилаті ракети РФ, анонсував британський міністр оборони Бен Воллес.

“Останні невибіркові удари Росії по цивільних районах в Україні вимагають подальшої підтримки тих, хто прагне захистити свою країну. Тому сьогодні я надав дозвіл на постачання зенітних ракет AMRAAM Україні”, — сказав Бен Воллес. AMRAAM — це вдосконалені ракети середньої дальності “повітря-повітря”, які можуть бути використані разом з зенітно-ракетною системою “земля-повітря” NASAMS від США.

Канада виділить Україні новий пакет військової допомоги на 47 мільйонів доларів, оголосила міністерка оборони Канади Аніта Ананд. До нього увійдуть 500 тисяч одиниць зимової форми для українських військовослужбовців, військове обладнання, зокрема артилерійські снаряди, та забезпечення супутникового зв’язку.

“Ми знаємо, що наближається зима, а Канада має особливий досвід у зимовому одязі та бою. Ми передамо цей одяг найближчими тижнями”, — сказала Аніта Ананд у Брюсселі.

Реакція керівництва України

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак назвав “історичною” шосту зустріч в рамках “Рамштайн” — “бо приймаються рішення щодо закриття нашого неба”.

“Саме сучасні системи ППО для України були темою наших останніх розмов з радником президента США з нацбезпеки Джейком Салліваном… Сьогодні тактика ворога змінюється. Ракетний терор наших міст та інфраструктури демонструє їхню агонію та чергову спробу зламати нас. Є чітке завдання президента Володимира Зеленського зробити все, щоб закрити небо… Ми в постійному діалозі з нашими союзниками”, — написав Андрій Єрмак у своєму Telegram.

А глава держави Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні додав, що зустріч “Рамштайн” пройшла досить продуктивно — на ній обговорювали надання України систем протиповітряної та протиракетної оборони. При цьому український президент не став розкривати деталі, на яку саме допомогу від західних партнерів чекає наша держава.

Скільки систем протиповітряної оборони типу NASAMS потрібно Україні для повноцінного захисту неба? Як працюватимуть види озброєнь, які надали Україні за підсумками шостої зустрічі у форматі “Рамштайн”? На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко;
  • військовий експерт Олег Жданов;
  • капітан 1-го рангу ВМС США у відставці Гаррі Табах;
  • представник Держдепартаменту США Андреа Калан.

Олександр Коваленко: Україна наближається до необхідної нашій армії кількості РСЗВ

— Наприклад, для закриття Харкова достатньо двох батарей зенітно-ракетного комплексу малого-середнього радіусу дії. Нам саме дві батареї зараз обіцяють наші міжнародні партнери. А тим часом у нас є ще столиця, Дніпро, Одеса, Львів…

Але говорити виключно про міста-мільйонники не зовсім коректно, бо під постійними обстрілами знаходяться Запоріжжя, Кривий Ріг, Миколаїв, також є загроза для Чернігова. Якщо кожне з цих міст буде забезпечене додатковим захистом, хоча б однією-двома батареями, це вже буде дуже добре. Загальна кількість, яку нам обіцяють — це вісім батарей. На жаль, цього замало, щоб повністю закрити всі необхідні точки.

На сьогоднішній день деякі країни мають протиповітряну оборону саме типу NASAMS. Це США, Нідерланди, Фінляндія, Австралія… У Європі вже є дані ЗРК, вони перебувають на бойовому чергуванні. Але проблема полягає в тому, що не кожен хоче позбавляти свою країну повноцінного захисту.

По-друге, саме виробництво ЗРК існувало в період мирного часу і не було готове до необхідності терміново виробляти таку кількість одиниць у найкоротший термін. Мова про роботу всіх сполучних ланок випуску однієї ЗРК, яка була в такому собі режимі. Зараз необхідно різко збільшувати масштаби — не лишев плані систем протиповітряної оборони, а й практично кожної позиції. Саме тому сталися затримки.

Якщо говорити про підтримку для України [за підсумками зустрічі у форматі Рамштайн], мені дуже імпонує бажання Великобританії постачати Україні ЗРК середньої дальності AMRAAM. Деякі модифікації цього ракетного озброєння можуть бути використані для авіації. Тут цікавий момент: ми бачили, як успішно було інтегровано протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM на наші МіГ-29. Не виключаю, що ці ракети [AMRAAM] теж можна буде інтегрувати у винищувачі МіГ-29 — використовувати, наприклад, як ракети повітряного базування для протидії ракетним ударам по території України.

Також потішило повідомлення від Німеччини про готовність передати нам додаткові [американські] реактивні системи залпового вогню M270, які у них існують в модифікації MARS II, а також Panzerhaubitze 2000 — це без перебільшення одні з найкращих у світі САУ. На жаль, від Німеччини ми отримуємо їх дуже повільно і дуже мало. Тим не менш, з кожним разом їх стає все більше, а власне питання щодо ризиків зрушилося з мертвої точки.

Аналогічно порадували повідомлення від Франції щодо того, що вони також готові передавати нам РСЗВ M270, які є в них на озброєнні. Це модифікація вже досить прийнятного рівня, що у перспективі збільшить наш вогневий потенціал.

Ми наближаємося до тієї кількості РСЗВ M142 (HIMARS) та M270 — це близько 80 одиниць того чи іншого типу – яка повноцінно потрібна нашій армії.

Олег Жданов: Комплекс IRIS-T збив би до 90% всього, що летить у напрямку Києва

— Загалом результати є позитивними. Думаю, Захід не просто розуміє [необхідність закриття неба над Україною], а й те, що якщо обвалиться наша енергетична система, вони ж нас рятуватимуть. Все навантаження гуманітарного тягара ляже на Європейський Союз і на сусідні країни — з постачання продовольства, палива, генераторів і всього супутнього. Це буде просто гуманітарна катастрофа, причому континентального масштабу. Тому вони нарешті вирішили надати комплекси для захисту.

[Німецькі IRIS-T, 3-4 одиниці яких нам обіцяють найближчим часом] — це остання розробка протиракетних систем. Це комплекс середнього радіусу дії, дальність ураження якого до 40 кілометрів, а висота — до 25 кілометрів. У комплекті йдуть батарея, пускові установки, станції радіолокації, і близько 24 надзвукових ракет. Ці ракети розвивають швидкість до 3600 км/год, а час реакції у них близько 15 секунд на ціль. Комплекс одночасно може вести 2,5 тис. цілей.

Якби такий комплекс закривав небо Києва, то з ймовірністю понад 90% було б збито все, що летить у напрямку міста. Також IRIS-T може теоретично працювати на перехоплення [російських гіперзвукових ракет] “Кинжал”.

Думаю, від місяця до півтора місяця буде достатньо для того, щоб повністю навчити оператора основним функціям цих комплексів, проте навичка все одно приходитиме в бою.

До речі, я так розумію, масований ракетний удар по Україні став тригером для передачі нам першого комплексу, який Німеччина мала надати ще на початку вересня. А коли трапилася трагедія 10 жовтня, тобто практично через 40 днів, вони просто передали його екіпажу, який на ньому, очевидно, займався. Олаф Шольц навіть похвалився, що за кілька годин ми вже передали комплекс. І цей екіпаж уже прибув на цьому комплексі на територію України.

Гаррі Табах: Небо над Україною треба було закрити 24 лютого

— Щодо протиповітряної оборони: президент [Байден] та президенти [інших країн] кажуть, що тепер зрозуміли, що Україні вона потрібна. Дев’ять місяців не могли зрозуміти… Говорили, що у Росії закінчуються ракети. Як і перед війною, і на початку війни Байден говорив — а ми очікували, що буде атака, а ми попереджали Україну, що буде війна. На що ваш президент відповідав — якщо ви знали, що буде війна, чому нічого не зробили? Чому навіть санкції не запровадили? Чому не даєте зброю, яку я прошу? Він, звісно, ​​говорить більш дипломатично…

[Напередодні] шостого Рамштайну президент Байден заявив, що американська розвідка знала, що буде серйозний обстріл України з такими вбивствами. Це сталося не у відповідь на підрив Кримського (Керченського) мосту, а було сплановано раніше.

Я маю такі питання до мого президента — якщо ви знали, що буде такий обстріл, чому не дали Україні протиповітряну оборону? Чому мали загинути люди, діти? Чому реагуєте постфактум? Ви знаєте, скільки українців загине за два тижні, поки прийдуть, як кажуть, дві системи? І що ви закриєте двома батареями? Небо над Україною мало бути закрите 24 лютого. Це те, що просив український президент. Але ракети й досі падають.

Андреа Калан: Очікуємо, що кожна країна, яка бере участь у зустрічах “Рамштайн”, буде оголошувати про все більшу підтримку для України

— Спочатку скажу, що не лише 50 країн зібралися в Брюсселі для обговорення, як краще допомогти Україні боротися з російською агресією, а й дуже багато журналістів з усіх куточків світу — для висвітлення рішень події.

Розмова була про те, що потрібно Україні для боротьби з російською агресією. Ми очікуємо, що кожна країна, яка бере участь у зустрічах групи “Рамштайн”, оголошуватиме якнайбільше того, що потрібно Україні для захисту себе.

Українська армія використовує нові техніки, а коли є нове обладнання, обов’язково потрібне навчання. По успішному контрнаступу ми бачимо, що українські Збройні сили дуже успішно тренуються та знають, як використовувати нові техніки.

Росія не виграє в Україні, бо українці успішно борються за свою країну, свою незалежність та територіальну цілісність. Захід допомагатиме стільки, скільки потрібно. Не слід забувати, що можна покласти край війні вже сьогодні — якщо президент Путін готовий вивести війська та припинити агресію проти України. Але поки що ми бачимо лише посилення атак проти українців.

Президент Путін бачить, що він програє цю війну, і він намагається робити будь-що, щоб показати силу. Але це, навпаки, свідчить про його слабкість. У визволенні Україною окупованих територій Путін бачить загрозу для себе. Але він має припинити ракетні атаки проти мирних мешканців України.

Найкращий шлях покласти край цій війні — через дипломатію. Але ми не бачимо, що Путін готовий до цього. Саме тому ми допомагатимемо Україні далі, щоб вона могла займати найсильніші позиції на полі бою, а потім, коли настане час, мати найсильнішу позицію за столом переговорів. Це наша мета, ми і Захід єдині у цьому.

Прямий ефір