За підсумками Саміту миру: Київ готується до другої зустрічі — деталі (ВІДЕО)

Глобальний саміт миру. Фото: president.gov.ua

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що кілька країн продовжують вивчати текст комюніке Саміту миру й ухвалюватимуть рішення про можливе приєднання до нього. Крім того, він пояснив, що Ірак і Йорданія не відкликали своїх підписів під документом. Вони не підписували його від самого початку. В Офісі президента України (ОПУ) назвали їхню появу в списку підписантів “технічним збоєм”, повідомляє FREEДOM.

Ядерна безпека, продовольча безпека і повернення всіх полонених і депортованих Росією українців. Ці три ключові пункти формули миру, а тепер і спільного комюніке 84 країн і міжнародних організацій, стали топ темами Глобального саміту миру, що пройшов у швейцарському Бюргенштоку 15-16 червня.

“Дійсно, ці три пункти є консенсусними. Саме тому вони й виносилися на перший Саміт миру. Але я хотів би додати ще 2 пункти, які є не менш важливими. Це те, що всі учасники визнали Росію агресором, і це відображено у фінальному комюніке. І другий принциповий момент, це те, що мирне врегулювання повинно базуватися на Статуті ООН і принципах міжнародного права”, — прокоментував експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Саміт миру розпочав процес реалізації цих пунктів. Наступний етап — зустрічі на рівні міністрів і радників. На них, спираючись на сформоване на саміті спільне бачення ситуації, мають розробити конкретні плани дій.

“Наступні кроки — проведення тематичних заходів за кожним пунктом на рівні міністрів і радників. Уже є відповідна готовність до їх організації від низки країн. Це Франція, Чехія, Туреччина, Кенія, Саудівська Аравія, Сполучені Штати, Норвегія, Польща, Канада, Катар, Чилі, Фінляндія, Нідерланди, Німеччина, Велика Британія. А після цього — виходимо на другий Саміт, який має закласти підвалини довготривалого і справедливого миру”, — пояснив заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква у Facebook.

Де пройде наступний саміт — поки що невідомо. Серед варіантів: Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати або знову Швейцарія. Дати проведення другого Саміту миру також поки що не визначили. За словами міністра закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіса, захід може відбутися до президентських виборів у Сполучених Штатах Америки, тобто до листопада 2024 року. За словами президента України Володимира Зеленського, в України немає часу на тривалу роботу, тому підготовка займе місяці, а не роки.

“Зараз — жодних пауз. Ми зробили перший відчутний крок до миру — у безпрецедентній єдності країн світу. Темп зменшувати ми не будемо. Комунікацію з партнерами зберігатимемо настільки ж активною, як і раніше. Україна ніколи не бажала цієї війни. І природно, що найбільше прагне справедливого миру. І ми бачимо, що це можливо”, — заявив президент Зеленський.

На інавгураційному Саміті миру в Швейцарії російської делегації не було. Її на зустріч не кликали. Але другий захід, можливо, відбудеться за участю росіян, — але тільки якщо складуться необхідні умови. Поки що цього не сталося.

“Якщо Росія змінить свою позицію щодо планів окупувати суверенну територію сусідньої країни, тоді представництво може бути досить високим. Якщо ж це продовження дискусій з точки зору протилежних позицій, то такі заходи відбуваються в закритому режимі, на нижчому рівні, ба більше, навіть без офіційних директив і затверджених делегацій”, — розповів Ігор Попов.

Чому саме буде присвячений другий Саміт миру — поки що не анонсували. Київ може презентувати такі пункти формули, частина з яких все ще викликають дискусії, зокрема, у країн-союзників Росії по організації БРІКС. Ще один імовірний сценарій — винесення на обговорення сформованих робочими групами планів дій за вже узгодженими пунктами й подальше їх передання країні-агресору.

Читайте також: На Саміті миру Україна заклала фундамент для справедливого закінчення війни, — Фесенко

Прямий ефір