Україна вже має практику деокупації територій, на яких деякі українці отримували паспорти Російської Федерації. Якщо отримання такого паспорта не супроводжувалося скоєнням злочинів, тим більше, якщо він був отриманий під примусом, ні про яку відповідальність для громадянина України не може йтися. Про це заявив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський в ефірі FREEДОМ.
“Є такі випадки, коли не лише психологічний, але й фізичний тиск чинився. Була погроза розправи близьким: дітям погрожували, дружинам, якщо ти не отримаєш паспорт, казали, що сім’ї заарештують. У цьому випадку не може бути кримінальної відповідальності. Людина не мала наміру отримувати кривавий паспорт і виходити з українського громадянства… Якщо людина під тиском була змушена отримати паспорт, яка тут може бути кримінальна відповідальність?” — коментує Соболевський.
Водночас він наголосив, що отримання паспорта РФ, пов’язане з колабораційною діяльністю, спричинить відповідальність.
“Це, наприклад, участь у референдумі так званому, який робила Росія. Це зайняття посад в окупаційній владі тощо. У цьому випадку, звичайно, за це треба буде відповідати”, — наголосив Юрій Соболевський.
Нагадаємо, Путін підписав указ, який дозволяє депортувати мешканців тимчасово окупованих територій України, які не прийняли громадянство РФ. Згідно з указом, громадяни України на цих територіях з 1 липня 2024 року вважатимуться “іноземцями”. Окремий пункт указу стосується депортації тих, хто нібито загрожує національній безпеці Росії. На думку керівника пресофісу Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Толоконнікова, це один із проявів геноциду і справа для Міжнародного кримінального суду.