Росія є постійним членом Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН). Виключити її неможливо за нинішнього статуту ООН. Однак є зачіпка і, за бажання, це можна зробити. Такою думкою поділився керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Якщо сильно постаратися, то можна знайти зачіпки. ООН і подібні майданчики створювали, щоб слухати всіх. Щоб не було ядерної війни, щоб великі держави могли там розмовляти. Власне, це головна функція ООН”, — наголосив Загородній.
Однак, вважає він, покладатися на такі організації, як ООН, не варто. Свідчення тому — низка конфліктів у світі, які виникли і тривають уже після створення організації.
“Наприклад, у 1950-му почалася Корейська війна, яка забрала мільйони життів. Ізраїль постійно воював, інші війни в Африці були. В ООН якось намагалися зупинити конфлікти, але не все виходило і не все робилося. Ізраїль сам себе захищав, в основному. Тому в даному випадку ми повинні розуміти обмеженість таких майданчиків і не сподіватися на них”, — сказав спікер.
Є принципи ООН, яких загалом поки що дотримуються, доповнив він. Але, на жаль, Росію поки що неможливо виключити з організації.
“У статуті є таке правило: якщо виключити країну на Генеральній асамблеї, то рекомендації щодо виключення має дати Радбез ООН. А в Радбезі ООН сидить Росія, яка має право вето. І постійні члени не змінюються, не ротуються”, — сказав Загородній.
Єдиний спосіб, вважає він, це юридична зачіпка про те, що Росія не проходила процедуру прийняття в ООН.
“Є прецедент в історії ООН, коли виключалася країна, яка була членом Радбезу ООН — це Тайвань, який до 1971 року був постійним членом Ради безпеки ООН замість нинішнього Китаю. Але потім, коли США домовилися з Китаєм, Тайвань виключили, а ввели КНР до Радбезу ООН. Там якраз була юридична зачіпка — нібито Тайвань із порушенням статуту прийняли. Це, мабуть, єдина можливість (у випадку з Росією, — ред.). Але все залежить від доброї волі, насамперед, Сполучених Штатів Америки та країн G7”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Рубікон для людства: як російська агресія проти України змінила світовий порядок, розповів політолог