Росіяни в різних містах і регіонах країни продовжують терпіти комунальні біди. Десятки тисяч людей залишаються без води й опалення в 30-градусні морози, а там, де воду й опалення нарешті подають, нерідко виявляються обварені окропом.
Невдоволення росіян зростає, але чи проявиться воно під час майбутніх виборів президента навесні? Це питання залишається відкритим. Експерти не впевнені, що жителі Росії зможуть змінити ситуацію у сфері ЖКГ будь-яким чином — чи то голосування не за Путіна, чи то акції протесту, чи то суди, чи то навіть прохання до вищої влади розібратися в ситуації.
Грошей немає, але ви тримайтеся?
Ключова причина масових аварій — вельми очевидна, стверджують фахівці — і це граничний знос мереж. Більшість труб було прокладено близько 60 років тому і відтоді їх не змінювали. Навіть в офіційних структурах визнають, що в деяких областях слід замінити понад 90% комунікацій. Для цього потрібно збільшувати фінансування ЖКГ — а його, навпаки, скорочують.
Фінансування інфраструктури ЖКГ знизили більш ніж у 2 рази, а тарифи навпаки — відчутно зростають. У 2022-му послуги ЖКГ у Росії подорожчали майже на 12%. Десята частина витрат росіян припадає саме на комунальні рахунки.
Усе це — на тлі щоденних аварій у всіх регіонах країни.
Страждає і улюблене чиновниками Підмосков’я, і сама Москва, і Санкт-Петербург. Хоча на тлі регіонів там картинка майже ідеальна. У січні в Новосибірську окропом обварилися 13 осіб, 160 будівель позбулися тепла. У Климовську — 40 тисяч людей без опалення виживали тиждень.
Без світла, тепла і води тепер живуть росіяни в Бійську Алтайського краю. Там прорвало трубопровід. Підвезення води місцева влада організувала тільки за двома адресами. Це при тому, що населення міста перевищує 200 тис. осіб.
А з ранку 26 січня в Бійську вирішили провести планові відключення електрики, гарячої води та опалення. Про ремонтні роботи жителів повідомили за дві хвилини до їх початку.
За оцінками Мінбуду РФ, на оновлення систем необхідно 9 трлн рублів, і такою сумою уряд Путіна володів минулого року. На ведення війни з Україною у 2023-му було витрачено 13 трлн руб., а на 2024-й виділено 15 трлн. За допомогою цих коштів можна було оновити всі труби в країні і вирішити проблему комунальних катастроф. Тепер на капітальний ремонт тепломереж у Росії потрібно витратити близько 20 трлн руб. Поки ж федерація на все ЖКГ спрямовує з бюджету близько 300 млрд на рік.
Експерти підкреслюють, що попереду — ще серйозніші аварії, пов’язані з енергетикою. Адже якщо відключається кабель, що живить теплоелектроцентралі, перестають працювати насоси, а тоді немає світла, тепла, води.
Експерти додали: зношеність тепломереж, які не міняли і навіть не ремонтували з 1990-х років, близька до 100%.
Військові витрати виснажують економіку країни-агресора, а тому, вважають аналітики Foreign Affairs, у певний момент Москві з фінансування війни проти України, підтримання рівня життя населення на терпимому рівні та захисту макроекономічної стабільності доведеться вибрати тільки щось одне.
Оцінки та прогнози експертів
Чому в РФ стався комунальний колапс і як росіянам розв’язати таку масштабну проблему, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Андрій Серафімов, автор видання “Новая газета. Європа”;
- Дмитро Гудков, російський опозиційний політик;
- Максим Гардус, комунікаційний менеджер ГО “Razom We Stand”;
- Марія Максакова, оперна співачка, колишня депутатка Держдуми РФ;
- Наталія Пелевіна, опозиційна політикиня, членкиня політради партії “Парнас”.
АНДРІЙ СЕРАФІМОВ: Потрібне комплексне рішення
— Це, звичайно, комплексна проблема, тут є два різні аспекти. Перше — це досконала недбалість і небажання займатися внутрішніми проблемами. Тому що, як ми знаємо, всі тепломережі були встановлені ще в радянський період, і в них просто об’єктивно підходить термін зносу. І, звичайно ж, це фокусування влади на темі злочинної війни. Ніхто просто не хоче займатися комунальними проблемами. “Після нас хоч потоп”, — основний підхід російської влади. Ось він і вилився в потоп у регіонах.
Якщо говорити про конкретні регіони, то проблема, звичайно, в місцевій владі. Ми знали ще з 1960-1970-х років про те, що ці труби рано чи пізно прийдуть у непридатність. Ось вони зносилися.
Чому так? Про це комплексно ніхто не замислювався. Зрозуміло, що все через гроші. І ось зараз російський уряд і керівництво країни вирішують витратити гроші на війну тощо.
Але ця проблема з’явилася не вчора, вона наростала. І зараз вона стала явною, тому що керівництво країни не хоче на це звертати увагу, а регіональна влада нічого зробити не може, тому що в неї немає ані повноважень, ані бажання, ані політичної волі. До того ж це питання недбалості.
Можливо, у найближчій перспективі когось посадять, оштрафують, знімуть із посади і скажуть, що тепер усе буде добре. А насправді має бути системний підхід до вирішення цієї проблеми. А його не буде. Тому що це просто нікому не цікаво. Тому влада намагатиметься просто знизити напруження, політтехнологічними інструментами. Зима вже скінчилася, значить, це вже питання нас у майбутньому. Ті, хто ухвалюють рішення на будь-якому рівні, не живуть перспективами.
ДМИТРО ГУДКОВ: Замість нових труб Росія купила і виготовила ракети
— Проблеми колапсу у сфері ЖКГ у федеральному інформаційному просторі не існує. Якщо подію по телевізору не показали, отже, її не було. Вони, в принципі, керуються саме цією логікою. Так, проблема присутня в українському інформаційному просторі, у незалежних російських медіа. Але по телевізору в РФ не скажуть про це.
Тому ті, хто з цією проблемою зіткнувся, я впевнений, підуть голосувати за будь-кого іншого, крім Путіна. Тобто це буде протестне голосування. Але, на жаль, для всіх інших дійде не відразу.
Грошей немає на багато речей у Росії. Скорочуються, наприклад, витрати не тільки на ЖКГ, а й на медицину, тому що не закуповують у потрібній кількості ліків, не фінансують школи, виші тощо. Тобто очевидно, що вони просто збільшили частку військових витрат.
Ви запитуєте, де гроші на ЖКГ? Вони пішли на ракети, танки, зброю, снаряди, на артилерію, закупівлю цього барахла в Ірану, Північної Кореї тощо.
МАКСИМ ГАРДУС: Темпи аварій прискорюватимуться
— Один залп “Калібра” коштує, як федеральна програма забезпечення Іванівської області. Тобто за тиждень на війну витрачають стільки, скільки коштувало б поміняти труби в середній області або в середньому в суб’єкті федерації — по кілька мільярдів.
По всьому колишньому Радянському Союзу інфраструктура застаріває, і всім грошей на її ремонт не вистачає. Але до повномасштабного вторгнення все-таки російська федеральна програма з поліпшення інфраструктури, з якихось ремонтів все-таки існувала.
Зараз урізати більше нічого. Тому ріжуть ресурси на ЖКГ. І замість того, щоб спрямувати ці гроші на війну, яка триває вже два роки, вони могли б поміняти комунальні системи в кожному суб’єкті РФ. Але всі гроші пішли на безглузду війну.
Покращень не буде, оскільки ми бачимо, що довгостроковий проєкт бюджету передбачає зменшення субсидій регіонам на ЖКГ. Навіть якщо підвищити плату на житлово-комунальні послуги, це незначно поліпшить ситуацію з поточними витратами.
Але це не замінить довгострокові інвестиції в тих регіонах, де вони десятиліттями не проводилися. Таким чином, темпи аварій прискорюватимуться, їх буде дедалі більше. Більше тому, що знос зростає, інвестиції в ремонти не відбуваються.
МАРІЯ МАКСАКОВА: Життя у зношеній інфраструктурі стало “російською рулеткою”
— Мені здається, це той самий “генерал Мороз”, з яким Путіна чекає нерівна сутичка.
Для мене було новиною, наприклад, що, виявляється, влада знала про те, що на неї чекає колапс у сфері ЖКГ, але вона думала, що це станеться 2026 року. Мабуть, вони самі не усвідомлюють до кінця масштабів власного злодійства. І тому в РФ традиційно замінювали старі, ветхі труби на поношені тощо.
Це носило тривалий характер. З огляду на те, що це за Путіна, як мінімум, відбувалося останні два-чотири роки, то очевидно абсолютно, що проблема виросла до таких масштабів, і її навряд чи взагалі можна вирішити швидко. Якби, наприклад, узурпатор і злочинець Путін не розв’язав кровопролитну війну, а витратив би всі ці гроші на запобігання колапсу в ЖКГ, то тоді, можливо, не одразу, а за кілька років старанної роботи вдалося б чомусь запобігти.
Наприклад, за їхніми власними публікаціями і статистикою, у РФ є 550 тисяч ліфтів. З них уже 100 тисяч ліфтів перебувають в аварійній потребі на заміну. І на половину від цієї цифри, на 50 тисяч, раніше не було виділено грошей. Це вже просто “російська рулетка” — їздити в цих ліфтах.
Коли Путін вибирав час для свого перепризначення, для нехтування демократією або наруги над Конституцією, то, за великим рахунком, йому можна було б, напевно, вибрати абсолютно будь-яку пору року. Яка різниця, ритмічно чи не ритмічно це відбувається в кореляції з попереднім графіком — він все одно все абсолютно перекроїв під себе. Він це зробив, тому що вирішив, що протестну активність легше погасити в зимові холодні місяці.
Але тут, уявіть собі, у свої права вступив “генерал Мороз”. І в мене таке враження, що там, де росіянин ще подумує, варто йому чи не варто мерзнути десь, приходить сама природа на допомогу. Нарешті тріснула по швах уся система ЖКГ.
НАТАЛІЯ ПЕЛЕВІНА: У результаті підірваних труб і за відсутності опалення революції в Росії все одно не буде
— Майже всі регіони отримують дотації з центру, з федерального бюджету. І, відповідно, там вони вже розподіляються за потребою. На потреби, пов’язані з ЖКГ, мають виділятися певні кошти. Я знаю, що з коштів федерального бюджету на цю сферу недостатньо йде грошей, якщо враховувати поганий, катастрофічний стан житла.
Капремонт — проблема, яка продовжує існувати. З народу збирали гроші всі останні роки, обіцяли ці ремонти проводити коли-небудь, через 10-15 років. А зараз, за моєю інформацією, взагалі звідти мільярдні кошти пішли на війну.
Кандидатам у демократії дійсно треба показати, що вони намагаються вирішувати проблеми людей. У Путіна ж це відбувається іноді за потребою, тому що, по-перше, він не відчуває, йому взагалі плювати на цих людей. По-друге, він розуміє, що народ, як у Пушкіна, мовчить за винятком рідкісних спалахів.
Великої революції в Кремлі бояться. І вони в цьому сенсі, як їм здається, тримають руку на пульсі. Але вони правильно думають, що внаслідок підірваних труб і за відсутності опалення революцій поки що не буде. А те, що люди страждають — це десята справа для Кремля.
Читайте також: Росіяни замерзають — новини про комунальні колапси в різних містах РФ з’являються щодня (ВІДЕО)