За “фейки” про армію РФ — конфіскація майна: що вигадали в Держдумі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Держдума Росії ухвалила у першому читанні законопроєкт про конфіскацію майна за так звані “фейки” про російську армію. У другому читанні його планують проголосувати наступного тижня. Спікер Держдуми В’ячеслав Володін заявив, що посилення законодавства необхідне, оскільки наявних заходів недостатньо. У розвідці Великої Британії вважають, що законопроєкт про конфіскацію фінансових активів та майна росіян потрібен Кремлю, щоб усунути будь-яку критику війни Росії проти України, інформує FREEДОМ.

Формально новий репресивний законопроєкт передбачає покарання за поширення “фейків” про російську армію. А також — конфіскацію коштів, що використовуються для “фінансування дезертирства, диверсійної діяльності та розголошення держтаємниці”. Тобто фактично забирати гроші та нерухомість зможуть у всіх, хто не підтримує війну Росії проти України або називає так звану “СВО” війною, упевнені правозахисники.

“Первинному арешту підлягатиме будь-яке майно, яке є на момент арешту. А далі потрібно буде дивитися на практиці — як це реалізується. Тому що в самому тексті написано все максимально розмито. Зрозуміти, як це реалізовуватиме влада, буде дуже важко”, — каже юристка правозахисного центру “ОВД-інфо” Марія Чащилова.

Новий закон — це ще один інструмент тиску на “іноагентів”, журналістів, активістів, громадських діячів, політиків та всіх громадян РФ, які не погоджуються з політикою Кремля.

“Квартира, яка належить підсудному, в ній можуть проживати його родичі, його діти. Це торкається не тільки безпосередньо людини, а й торкається її близьких. Я думаю, що це може бути використане як спосіб змусити вибачатися, визнавати провину”, — вважає колишня депутатка Ради Семилуцького муніципального району Воронезької області Ніна Бєляєва.

Наприклад один із приводів для конфіскації майна — “громадські заклики до екстремізму та порушення територіальної цілісності країни”. Російські суди охоче підводять під цю кваліфікацію сумніви щодо легітимності Путіна або, скажімо, дискусії про парламентську республіку, і, безумовно, вживання слова “анексія” стосовно тимчасово окупованих Росією територій України. А згадки про масові вбивства російськими військовими українців, про воєнні злочини російської армії та злочини проти людяності — для Кремля справжнісінький “екстремізм”. Новий законопроєкт має залякати та примусити до лояльності, кажуть правозахисники.

“Само собою конфіскуватимуть комп’ютери та гаджети. Про це подбав пленум Верховного Суду, який спеціально відзначив це у своїй нещодавній ухвалі. Цю техніку, втім, і зараз відбирають навіть при адміністративних затриманнях. Моє головне побоювання у зв’язку з законопроєктом: думаю, збираються забирати будинки, квартири та машини. У тому числі у російських громадян, які проживають за кордоном”, — зазначив у коментарі виданню “Голос Америки” юрист та правозахисник Ілля Шаблінський.

На думку юристів, у Росії планомірно відроджують репресивні практики сталінізму. За Сталіна у репресованих теж забирали квартири та майно. А в квартири, що звільнилися, вселяли нових мешканців — часто співробітників репресивних органів.

“Загроза, що силовики розгуляються, безумовно, є, і цілком очевидна. Але великого ефекту вони не досягнуть. Для того, щоб зробити висновок про неконституційність документа, фахівець не потрібен, бо самі склади неправові. У них немає правової визначеності. Гумові норми та людожерські санкції. Явна ознака диктатури”, — зазначила у коментарі виданню “Голос Америки” доктор юридичних наук, викладач Вільного університету Олена Лук’янова.

За інформацією правозахисного проєкту “ОВД-Інфо”, який веде незалежний підрахунок кримінальних справ за репресивними статтями в Росії, з березня 2022 року по січень 2024 року фігурантами справ про військові “фейки” стали 261 людина, а про так звану “дискредитацію” російської армії — 155 осіб.

Прямий ефір