Білорусь для найманців російської приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” стане військовою базою для виконання завдань в Африці та на Близькому Сході, зокрема в інтересах самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Про це сьогодні, 15 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів незалежний білоруський військовий аналітик Олександр Алесін.
Уже відомо, що “вагнерівці” в Білорусі дислокуються під містом Осиповичі Могильовської області. Район міста Осиповичі з радянських часів вважається столицею білоруської артилерії, резерву головного командування.
“Там зосереджені бази зберігання великокаліберної артилерії від 122 до 203 міліметрів — тобто найбільша і далекобійна система. Частина цих систем не використовується, а частина перебуває на озброєнні артилерійських бригад, резерву головного командування. Є великий казармений фонд з усією необхідною інфраструктурою, яка дає змогу розмістити в разі мобілізації велику кількість військ. Тому що одних наметів недостатньо, необхідні й їдальні, й бокси для зберігання техніки, боєприпасів”, — переливів Алесін.
Він зазначив, що у складі білоруської армії “вагнерівці” не становлять інтересу.
“З точки зору оборони Білорусь не потребує цього. У білоруській армії вже розписані практично всі ролі в оборонній війні, яка може трапитися. Гадаю, що вони призначені для реалізації якихось бойових завдань за кордоном. І, вочевидь, їх відпустили з РФ в Білорусь без покарання за заколот з тією умовою, що вони, як і раніше, будуть в Африці, на Близькому Сході та в інших місцях підтримувати режими, які дотримуються проросійської орієнтації”, — зазначив експерт.
Це ймовірно ще з тієї точки зору, що у Лукашенка є низка проєктів в Африці, і для реалізації білоруської економічної експансії потрібні збройні загони.
“Білоруська економічна експансія в Африці стає вже фактом. Зімбабве виступає своєрідним хабом, у якому збирається білоруська продукція, технології, підприємства. Саме звідси Білорусь збирається здійснювати свою економічну експансію. І для прикриття цих проєктів, для прикриття білоруських спеціалістів, підприємств потрібні певні збройні сили, тому що ситуація в Африці надзвичайно серйозна — є багато племінних озброєних груп, що ворогують між собою, є територіальні суперечки. Кожна опозиційна група в державах Африки вважає своїм обов’язком мати власні збройні формування”, — пояснив експерт.
У білоруському Міноборони заявили, що “вагнерівці” також як інструктори почали навчати територіальні війська в Білорусі.
“Підготовка білоруських військових, зокрема з територіальної оборони, — це тільки частина завдань, які виконуватиме ПВК “Вагнер”. Ну, скільки там потрібно інструкторів? 200-300 на всю білоруську армію з лишком вистачить. А якщо прибудуть кілька тисяч “вагнерівців”, чим вони займатимуться? Все-таки думаю, що Білорусь для них — це вікно в Африку, на Близький Схід. Це буде їхня база, це буде їхнє місце відпочинку, накопичення сил, переозброєння тощо. А як оплату за це “вагнерівці” навчатимуть білоруських військових і захищатимуть інтереси Білорусі за її межами — там, де Лукашенко не хоче світитися”, — резюмував Алесін.
Читайте також: Росія вивела своїх військових з Білорусі, але туди прибули “вагнерівці”
Нагадаємо, напередодні в білоруському Міноборони повідомили, що найманці ПВК “Вагнер” як інструктори почали навчати територіальні війська в Білорусі. Заняття проводяться під містом Осиповичі. Про те, що частину “вагнерівців” розмістять у цьому районі, стало відомо наприкінці червня. За даними білоруської редакції “Радіо Свобода”, у таборі, який готували для найманців ПВК “Вагнер”, було 303 намети, у кожному з яких можуть розміститися від 20-ти до 50-ти осіб.