На їхні права не зважають і відправляють на війну проти України: експерти про проблеми мігрантів у Росії

Ілюстративне фото: Asia-plus

П’ять нових законопроєктів, що посилюють покарання за незаконну міграцію, внесли на розгляд до Держдуми Росії. Автори пропонують вважати організацію нелегальної міграції особливо тяжким злочином і підвищити відповідальність за підробку документів і фіктивну реєстрацію іноземців. Раніше Держдума ухвалила в першому читанні законопроєкт, який дає змогу конфісковувати майно, отримане внаслідок організації незаконної міграції. Ускладнили також процедуру отримання російської посвідки на проживання. 

Водночас отримання громадянства або посвідки на проживання у РФ для мігрантів тепер передбачає постановку на військовий облік і скерування на війну проти України. 

Посилення жорстокості міграційної політики

Наприкінці вересня в Держдуму РФ внесли п’ять законопроєктів, що посилюють покарання за нелегальну міграцію. Зокрема, іноземне громадянство вважатимуть обтяжувальною обставиною у злочинах. Так, в Іркутську у справі про організацію нелегальної міграції затримано главу узбецького національного центру “Наша Вітчизна” Юсупа Кулматова і заступника голови таджицької діаспори.

“Обидва затриманих фігурують у справі закритої в травні 2024 року школи для мігрантів. За даними Слідчого комітету, мігрантам видавали сертифікати про успішне складання іспитів на знання російської мови та законодавства РФ “з порушенням встановленої процедури” — без навчання. Після цього іноземці пред’являли сертифікати для отримання патентів, дозволів на тимчасове проживання або посвідки на проживання. За ці послуги підозрювані отримали загалом 1,5 млн рублів”, — пише видання “ИрСити” з посиланням на управління Слідчого комітету Росії по Іркутській області. 

За посилення правил перебування іноземців у Росії взялися після теракту в “Крокус Сіті Холі” в березні 2024 року. Відтоді іноземним громадянам у РФ уже багато чого заборонили: перевозити сім’ї в Росію, торгувати вуличною їжею, працювати у сферах освіти, охорони здоров’я і транспорту. 

Співробітникам поліції дозволили ухвалювати рішення про депортацію іноземців без рішення суду або прикордонної служби. Усе це створить ще більш сприятливе середовище для корумпованих російських правоохоронців і чиновників, вважають правозахисники. 

“Порівняно з 2019 роком, коли в Росію приїжджало приблизно 19 млн мігрантів і з них приблизно 11,5 млн були трудовими, у 2024 році в’їхало 6,5 млн осіб. І тільки 3,3 млн із них — трудові мігранти. Я думаю, те, що введуть із січня 2025 року, скоротить ще більше наплив мігрантів разів у три. Вони вважатимуть за краще працювати нелегально”, — сказала правозахисниця Валентина Чупик

Своє невдоволення політикою Кремля щодо мігрантів висловили прем’єр-міністр Таджикистану Кохір Расулзода, а також глава Чечні Рамзан Кадиров

“Міграційну політику якщо і змінювати, то не таким огидним чином, коли розлючено кидаються на всіх немісцевих, хто під руку попадеться. Затримують без будь-яких церемоній, до того ж останнім часом заходи ці проводяться дуже жорстко. Тому закликаю залишити ці середньовічні підходи та зайнятися точковим розв’язуванням питання”, — написав Кадиров у Telegram. 

Однак Кремль не стурбований ні проблемою нестачі кадрів, ні порушенням прав людини, ні економічними проблемами в країні. Мігранти для режиму — ресурс перспективний. Адже отримання громадянства або посвідки на проживання у РФ тепер передбачає постановку на військовий облік і відряджання на фронт.

“Російська влада вважає, що мігранти мають бути “паїньками”, не порушувати жодних законів, а тепер, коли Росія воює проти України, масово мають поповнювати лави російських військ на знак подяки за те, що Росія забезпечує їх хлібом насущним. Але ці завищені очікування з’явилися в той момент, коли Росія, особливо після початку війни проти України та після запровадження санкцій, втратила колишній інтерес для трудових мігрантів”, — сказав таджицький журналіст Мірзо Салімпур в інтерв’ю виданню “Новая газета Европа”. 

У Санкт-Петербурзі Слідчий комітет провів масштабний рейд по торгових точках у пошуках мігрантів, які не стали на військовий облік після отримання російського паспорта. Загалом силовики перевірили 600 осіб. 150 із них відправили до військового комісаріату.

З початку 2024 року на військовий облік у Росії поставили понад 2,5 тис. мігрантів, які отримали російське громадянство. Вербують мігрантів на війну проти України й в тюрмах. Так, сина громадянки Узбекистану, заарештованого за торгівлю наркотиками, змушують піти на фронт. 

“Каже, що їх забирають на війну, вони чинять психологічний тиск. Син сказав, що ув’язнені змушені йти за власним бажанням. Але ж ми народжували своїх дітей не для війни Росії. Мій син каже, що їх не б’ють, але чинять моральний тиск”, — поділилася жінка.  

За даними Російської служби ВВС і “Медіазони”, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну загинули щонайменше 51 громадянин Таджикистану, 47 узбекистанців і 26 громадян Киргизстану. Це тільки ті загиблі, чиї особи журналісти змогли ідентифікувати. 

Кремль всіляко намагається заповнити втрати своїх військових на фронті. У найближчі три роки Міністерство оборони Росії збирається завербувати в армію щонайменше 225 тис. нових контрактників. Такого висновку дійшли журналісти видання “Важные истории” на основі аналізу проєкту бюджету РФ. Згідно з документом, на одноразові виплати за укладення контракту з Міноборони планують спрямувати 90 млрд рублів. Але темпи набору контрактників не дають змоги Москві заповнити масштабні втрати російської армії. 

Від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила майже 662 тис. солдатів і офіцерів — набагато більше, ніж у всіх війнах і конфліктах з часу Другої світової. Щоб краще зрозуміти порядок цифр: втрати Російської Федерації у війні проти України можна порівняти з населенням таких великих міст, як Владивосток, Іркутськ або Хабаровськ. Кремль має намір будь-що-будь знайти заміну загиблим і пораненим. Але при цьому, за можливості, уникнути загальної мобілізації. Єдиний спосіб — купувати рекрутів.

З липня 2023 по червень 2024 року загальна сума виплат учасникам війни Росії проти України, включно з компенсаціями за поранення і загибель, становила 3 трлн руб. Це близько 8% федерального бюджету, пише The Mosсow Times. Але попри такі витрати, російській армії солдатів не вистачає. “М’ясні штурми” вбивають швидше і більше, ніж встигають завербувати військові комісаріати. 

Думки експертів

Чому в Росії вводять обмеження на трудову міграцію? Яка ситуація з правами тих, хто приїхав до РФ із країн Центральної Азії? Чи справді в Росії не вистачає робочих рук, а Кремль відправляє мігрантів на війну проти України? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Іван Чувіляєв, прессекретар російського фонду “Идите лесом”;
  • Олександра Гармажапова, голова фонду “Свободная Бурятия”; 
  • Ян Матвєєв, російський військовий експерт;
  • Юрій Боровських, голова берлінського відділення правозахисної організації “Русь Сидящая”;
  • Руслан Айсін, політолог, керівник медіацентру “Поистине”.

ІВАН ЧУВІЛЯЄВ: У російському суспільстві панує расизм

— Зазвичай під мігрантами у РФ мають на увазі громадян країн Центральної Азії, але в нашій практиці було досить багато випадків, коли в російській армії опинялися громадяни найрізноманітніших країн — від Куби або Еритреї до Франції, Бельгії, Данії. Як вони там опинилися — окреме питання.

Людей заманюють через хитрі схеми. Спочатку їм пропонували роботу і вони, повіривши, що це справді так, підписували контракт. І потім виявлялося, що це не трудовий контракт, а контракт із Міністерством оборони РФ. Люди навіть до пуття не можуть прочитати документ, який підписують, тому що російська мова не є для них рідною. У цьому вся підлість. Після підписання контракту люди опиняються в місцях бойових дій, у підрозділах “Шторм-Z” тощо. 

У принципі, будь-яка людина, яка якось обмежена в правах у Росії, може потрапити в армію. І це не обов’язково нелегальні мігранти. Будь-який іноземець у Росії — це дуже легка здобич. 

Росія — багатонаціональна країна, де живе історично дуже багато представників найрізноманітніших культур, етносів, носіїв різних мов. І, природно, ставлення до них, наприклад, у російській армії, дуже погане. Досить згадати всі ці історії про “бойових бурятів”, якутів. Це все — наслідок дикого расизму в російському суспільстві. Вони сприймають усіх, хто виглядає по-іншому, як чужорідні елементи. У російській армії над ними можуть знущатися, піддавати тортурам. 

У РФ не працюють закони, на військовий контракт підло заманюють усіх без винятку. І все це множиться на тотальний расизм, який панує в російському суспільстві. 

Найчастіше люди, які приїжджають до РФ і подаються на російське громадянство, роблять це не від хорошого життя. Ще з початку пандемії Covid-19 відбувається відтік мігрантів із Росії, тоді люди почали масово виїжджати та не повернулися. Це ще до війни було помітно у великих містах. 

Зараз почалися облави в мечеті, щоб набирати призовників, у яких є якісь російські документи. Їх усіх спокійно можна “пакувати” в автозак і навіть без жодного військкомату везти на фронт. 

ОЛЕКСАНДРА ГАРМАЖАПОВА: У Росії з мігрантів створюють образ ворога

— У РФ хочуть із мігрантів створити образ ворога, щоб відвернути увагу від нагальних проблем — зростання цін, від війни, яку веде Росія. У цьому сенсі мігранти завжди були благодатним ґрунтом для Володимира Путіна, який у 2000-х роках неформально активно підтримував різні націоналістичні структури. У 2010 році після протестів і заворушень на Манежній площі Путін трохи відсторонився від націоналістичного порядку денного, тому що зрозумів, що націоналісти іноді займаються вбивствами й навіть висловлюються проти Кремля. А це для Путіна найстрашніше. Зараз настав час знову вирощувати націоналістичні структури, тому що вони потрібні. 

Кремлю потрібно поповнювати свої людські резерви для продовження агресивної війни проти України. І таким чином можна вбити одразу двох зайців — збільшити особовий склад армії та знайти винних у невдачах на фронті в особі мігрантів. 

Безумовно, зараз кількість мігрантів у РФ скоротилася. Усі ці роки в Росії панує максимально ксенофобська атмосфера. Але, на жаль, економічний фактор сприяє тому, що люди продовжують приїжджати у РФ. А російська влада, бачачи, що мігранти, як і раніше, приїжджають, може відправляти їх на передову як “гарматне м’ясо”. 

Офіційною причиною повномасштабного вторгнення Росії в Україну була “денацифікація”. Росія проголосила себе світовим антифашистом. Але ті заходи, які зараз у Кремлі вживають проти мігрантів, роблячи з них людей другого сорту, свідчить про нацизм у РФ. Створюється градація населення за якимись абсолютно дивними критеріями. Перший сорт — це нібито етнічні росіяни і є абсолютно безправні мігранти. Це все свідчить про те, що Росія через законодавчі заходи проти мігрантів показує, що вона насправді є фашистською державою. 

ЯН МАТВЄЄВ: Мігранти воліють виїжджати з РФ, ніж іти у військкомат

— Російські пропагандисти та путінська влада не говорять про таку проблему, як великий відтік трудових мігрантів із країни. Це сталося через погрози Слідчого комітету, що мігранти повинні служити в армії. Через це втратили сотні тисяч робочих рук.  

У Кремлі думали, що раз жителі сусідніх із Росією країн у великій кількості приїжджають працювати, то вони й підуть записуватися до військкомату, а потім їх можна буде відправити воювати на фронт. Але мігранти просто вирішили виїхати з Росії. Тим паче курс долара дуже сильно вдарив по їхнім заробітком і в багатьох сферах стало невигідно працювати. 

Надходять повідомлення про те, що не вистачає людей у різних галузях. Сьогодні є досить серйозна проблема з робочою силою у РФ, яка була спричинена війною та мобілізацією. 

ЮРІЙ БОРОВСЬКИХ: Російське громадянство — це не привілей, а джерело проблем

— У мігрантів із Центральної Азії, які займаються низькокваліфікованою роботою, в Росії дуже мало прав. Але ці люди, бачачи високий рівень ксенофобії та ситуацію, яка склалася з початку повномасштабної війни, не поспішають залишатися в Росії. Попри те, що на їхній батьківщині не вистачає робочих місць. 

Мігранти не готові терпіти те, що почалося в Російській Федерації. Від таксистів пасажири відмовляються просто тому, що вони таджики. Людей б’ють на вулицях на ґрунті ксенофобії. Це почалося на тлі відвертої антимігрантської риторики в Російській Федерації. Ситуація більш ніж закономірна. 

Якщо ми говоримо про захист прав мігрантів, то часто, на жаль, у цих людей недостатньо грошей на кваліфіковану юридичну підтримку. І цим російська влада користується. Якщо ми говоримо про постановку на військовий облік, то це згідно із законом не означає моментальний призов. Але Кремль може відправити воювати кого завгодно і коли завгодно. База нових громадян РФ дає можливість мати список тих, кого можна відправити на війну. 

Рейди проводять біля мечетей, усіх без розбору забирали до військкоматів і переписували дані, частину справді відправили на фронт. Зазвичай у такому разі люди зараз скаржаться Путіну: “Путін допоможи, Путін захисти!”. Бояри погані, а цар хороший. Але проблему такі звернення не вирішують. 

Раніше, коли трудовий мігрант отримував російське громадянство, це давало якісь привілеї. Зараз ситуація змінилася і люди бачать, що російське громадянство це не привілей, а джерело проблем. Ти отримав російське громадянство, а тепер віддавай борг своїй новій батьківщині — йди на війну проти України. 

РУСЛАН АЙСІН: Обмеження на трудових мігрантів вводять через страх

— У Кремлі розуміють, що трудові мігранти – ці люди, як правило, молоді, пасіонарні, які міцно тримаються за свою ідентичність, і вони будуть просто підміняти людські ресурси, які випадуть у Росії. Тому і вводяться всі ці обмеження на трудову міграцію. 

Нещодавно Путін підписав указ про припинення системного моніторингу кількості чисельності населення в Росії. Це щось на кшталт мініперепису населення, який проводять раз на 2-3 роки в проміжках між самим переписом. Причина припинення — плачевна демографічна ситуація.

Населення немає, воно вимирає, його відправляють на війну, звідти повертаються каліки. Трудові мігранти здатні в якомусь сенсі, якщо не взяти владу, то принаймні стати досить чутливою силою. І путінська система, яка тепер уже 2,5 року веде агресивну війну проти України, не зможе, як вона вважає, перебудуватися і спрямувати свої силові ресурси проти цих трудових мігрантів. 

У Путіна сьогодні немає інструментів для поліпшення демографії: Росія як цивілізація закінчується. Головне, чого, скажімо, не може змінити ні Путін, ні його силова кліка, ні нафтодолари, — це те, що Росія стрімко вмирає. Це факт, який визнають досить совісні люди, що зараховують себе до росіян. Вони кажуть, що після цієї війни, найімовірніше, Росія вже не оговтається. 

Демографічна яма, в якій опинилася Росія, глибша за ту, що була під час Другої світової війни. І ніхто на Росію ще не нападав. Тому вони прекрасно розуміють, що святе місце порожнім не буває, що ці величезні території все одно будуть кимось заселятися — або китайцями на Далекому Сході, або вже представниками середньоазіатських республік. І нічого Путін не зможе з цим зробити. 

Читайте також: Що необхідно для завершення війни Росії проти України у 2025 році — думки глядачів FREEДОМ та експерта 

Прямий ефір