Роль Китайської Народної Республіки (КНР) у Шанхайській організації співробітництва (ШОС) посилилася на тлі війни Росії проти України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка з питань Східної Азії, магістр зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.
“Рівень заходу [голови КНР] Сі Цзіньпіна показує, хто лідер цієї групи. Росія не погоджується, тому що співзасновниками й засновниками цієї групи були й Росія, і Китай. І кожна з цих країн переслідує трохи різні цілі. У цій організації намагаються перетягувати канат”, — сказала вона.
Китай хоче зробити ШОС конгломератом країн, готових підтримувати її ініціативи.
“Протягом 23-річної історії Росія завжди намагалася зробити цю організацію більш налаштованою проти Заходу, тому що їй хотілося мати цей інструмент. Для Китаю певний час ця організація залишалася сфокусованою на безпеці. Зараз для Китаю ця організація бачиться зовсім по-іншому — як центр багатополярного світу, про який він багато говорить. Але багатополярний світ — це умовність. А зробити організацію країн, готових підтримувати глобальні ініціативи Китаю, вони за”, — пояснила експерт.
Через агресивну війну, розв’язану Росією проти України, багато країн-учасниць ШОС активно посилюють свої зв’язки з Китаєм.
“Зараз помітно посилилася роль Китаю з урахуванням того, що Росія веде війну проти України, і головні країни Центральної Азії, які становлять половину цієї організації, побачили в діях Росії загрози й активно посилюють свої зв’язки з Китаєм. Тепер не тільки економічна складова головна в пріоритеті в Центральній Азії у відносинах з Китаєм, а й культура, гуманітарні питання, економіка, політика безпеки”, — констатувала Плаксієнко-Бутирська.
Читайте також: Механізм впливу Китаю: у Казахстані стартував саміт ШОС (ВІДЕО)