З Росії “витікають мізки” — влада зізналася в дефіциті вчених та інженерів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Близько 2,5 тис. російських учених виїхали з РФ від початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Такий підрахунок зробили журналісти видання “Новая газета. Европа”. Вчені, зокрема зі світовим ім’ям, залишили країну через антивоєнну позицію, тиск влади, прямі погрози з боку силовиків і неможливість займатися наукою. Дефіцит наукових та інженерних кадрів визнав секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев. Раніше він закликав заборонити російським студентам навчатися на Заході та вимагав припинити “витік мізків” з Росії, повідомляє FREEДОМ.

Російська влада вже не може приховувати провали в імпортозаміщенні. Патрушев поскаржився, що російські компанії не поспішають купувати вітчизняні технології та обладнання. Заодно зізнався і в дефіциті вчених.

“Російські компанії продовжують орієнтуватися на купівлю вже готових іноземних товарів, використовуючи механізм паралельного імпорту. Перешкодою досягнення технологічної незалежності залишається дефіцит наукових та інженерних фахівців”, — цитується секретар Радбезу Росії в публікації в Telegram-каналі The Moscow Times.

За словами експертів, Російська Федерація пропала зі списку провідних наукових держав світу ще 30 років тому. Спроби модернізувати російську науку провалилися після початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Досягнення попередніх років були остаточно перекреслені.

“Сучасна наука в деякому сенсі — це виробництво, ми дуже сильно залежимо від реагентів, інформації, устаткування, можливості обмінюватися матеріалами з колегами, можливості спілкуватися із західними колегами, їздити на конференції тощо. Це все, що, здавалося б, не є прямим об’єктом санкцій, виявляється абсолютно необхідним для нашої роботи, і все це дуже сильно страждає в нових умовах”, — каже професор Сколковського інституту науки і технологій Костянтин Северінов.

Санкції Європи та США щодо держави-агресора унеможливили фактично розвиток науки у федерації. Російські вчені виключені з міжнародного наукового процесу. Країна втратила доступ до сучасних методів дослідження і технологій, до іноземного обладнання. Масова еміграція довершила справу.

“Як мотиви від’їзду вчених за кордон після початку війни один із вчених, які поспілкувалися з нами на умовах анонімності, називає не тільки побоювання репресій або громадянську позицію, а й чисту прагматику — в умовах санкцій набагато складніше займатися наукою, брати участь у міжнародних колабораціях, публікуватися в наукових журналах, отримувати доступ до обладнання”, — пише видання “Новая газета. Европа”.

На думку професора ізраїльського університету Техніон Якова Красіка, зараз відбувається найшвидший і наймасовіший “витік мізків” із Росії від початку 90-х. Російські вчені стоять перед вибором: емігрувати, залишитися і підтримувати режим або ж бути репресованими за свою громадянську позицію.

“Усі науковці, які протягом 20 років активно співпрацювали із Заходом, мали контракти, їздили на конференції, знаємо, як західний світ живе, і точно так само Захід, який розумів, що Росія була на шляху, будемо казати, до демократичного або більш-менш вільного суспільства, коли є інтернет, радіо, телебачення, WhatsApp і всі месенджери, і люди їздили, вони все знають. Я не спілкуватимуся не те, що обговорювати або працювати спільно, просто не спілкуватимуся з тими людьми, вченими з Росії, які підтримують або навіть виправдовують цю війну”, — розповів Красик.

Найбільший відтік із РФ наукових співробітників відчули столичні університети. Такі як МДУ, “Сколково” і Московський фізико-технічний інститут.

https://www.youtube.com/watch?v=l43gFJ0JWe0

Читайте також: “Я повинен бути в Україні”: лікар-травматолог із Росії покинув країну, щоб допомагати пораненим українцям

Нагадаємо, як підрахували аналітики видання Forbes, 300 млн дол. на день витрачає Росія з держбюджету на продовження війни проти України. Від початку повномасштабного вторгнення до серпня 2023 року прямі військові витрати РФ становили понад 167 млрд дол. У 2024-му на військові потреби піде майже третина річного бюджету країни.

Прямий ефір