З приходом нової адміністрації в США підходи до надання допомоги Україні зміняться, але рівень підтримки не знизиться, — аналітик

Прапори США та України. Фото: president.gov.ua

Після приходу нової адміністрації президента в Сполучених Штатах Америки підходи до надання допомоги Україні зміняться. Але це не означає, що Києву припинять постачати зброю і надавати фінансову підтримку. А до кінця каденції нинішнього президента Байдена Україна може розраховувати ще на один або два пакети допомоги. Про це сказав аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма” Євген Костогризов в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Дуже багато що, на мою думку, зміниться у 2025 році. Повна зміна адміністрації, зміна балансу сил у Конгресі США сильно вплинуть на підходи, які будуть застосовуватися у Сполучених Штатах. Але це не означає, що нам, наприклад, перестануть постачати озброєння, надавати фінансову підтримку або допомагати в політичному плані. Однак підходи точно зміняться”, — вважає аналітик. 

Якщо говорити про те, які підходи у співпраці Києва і Вашингтона все-таки залишаться, то, на думку Костогризова, є більш позитивна і більш негативна тенденція. 

“Більш позитивна річ полягає в тому, що, в принципі, представники американського істеблішменту, зокрема й у середовищі Республіканської партії, так, їх менше, ніж у Демократичній, але, тим не менш, вони так чи інакше налаштовані на те, що повністю залишати Україну без допомоги або потурати Путіну, йти на, скажімо, якісь підкилимні домовленості, не залучаючи Україну до перемовин, це моветон. І це було чітко чутно в багатьох заявах”, — сказав гість ефіру. 

За словами Костогризова, нещодавно канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що в розмові з Дональдом Трампом він почув його позицію про те, що Україна має бути сильною, щоби правильно закінчити війну. 

Більш негативна річ, якої варто очікувати, вважає аналітик, це затримка допомоги через бюрократичні процеси. 

“Варто згадати, як у 2024 році ми отримували великий пакет допомоги на 60 млрд доларів. Лише у квітні він був затверджений Конгресом, проте ідеї про нього були ще в листопаді-грудні. На це знадобилося п’ять-шість місяців. І я прогнозую, що, на жаль, такі речі можуть повторитися. Можливо, не зовсім дзеркально. Тобто не так, що допомога затримуватиметься саме в Конгресі. Але, можливо, просто обсяги цієї допомоги і, скажімо, перемовини щодо них, щодо змісту пакету також будуть, якщо не настільки затяжними, то принаймні будуть схожими. Варто очікувати, що все-таки на кілька місяців така бюрократія і цього року може затягнутися. Минулого року, на жаль, це, звичайно ж, нам не допомогло”, — зазначив Костогризов.

До закінчення терміну повноважень Джо Байдена залишається ще 20 днів. У цей період, вважає аналітик, Україна може розраховувати щонайменше на один пакет допомоги від США. 

“Також важливо згадати, що всі ці пакети допомоги від Штатів не надаються розчерком пера Джо Байдена, а в рамках якраз таки тих виділених ще у квітні 60 млрд дол. Просто розподіл їх за фінансовим роком може відрізнятися. Однак потрібно, щоб просто всі 60 млрд дол. так чи інакше були виділені. І, наскільки мені відомо, після останнього пакету в нас ще залишається близько 2 млрд дол. Таким чином, Україна може розраховувати ще на один або два пакети, принаймні на їхні анонси до того, як Джо Байден піде з посади президента”, — резюмував гість ефіру. 

Читайте також: Відносини Києва та Вашингтона зміцнювалися — підсумки року в цифрах, подіях, заявах (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент США Джо Байден 30 грудня оголосив про виділення майже 2,5 млрд доларів на безпеку України. Допомога складається з додаткових пакетів за програмою Presidential Drawdown Authority (PDA) (постачання зі складів Пентагону) на суму 1,25 млрд доларів. І ще 1,22 млрд доларів — за програмою Ukraine Security Assistance Initiative (USAI, на замовлення в американських виробників для постачань у майбутньому).

Читайте також: Байден реалізовував заздалегідь погоджений план: новий пакет військової допомоги Україні оцінив Костогризов

Прямий ефір