Рівень роботи українських бойових медиків на фронті вже оцінила вся Європа. Нерідко до стабілізаційних пунктів Збройних сил України (ЗСУ) приїжджають лікарі з інших країн, щоб здобути нові знання та досвід. Втомлені від війни, але щасливі за кожне врятоване життя медики тримають свій фронт. У стабілізаційному пункті одного з найгарячіших напрямків Донеччини побувала військова кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Один зі стабілізаційних пунктів розташований дуже близько до лінії фронту, лікарі працюють під звуки постійних канонад. Часто можна зустріти медиків з інших країн. Не безпечно, проте своєю чергою колеги з інших держав отримують тут свій досвід.
Медик-доброволець П’єр зі Швеції вже з п’ятим візитом до України. Раніше як інструктор чоловік ділився своїми навичками з українськими лікарями. А зараз, каже, і сам отримує нові знання, працюючи на одному операційному столі з українськими військовими медикам.
“Я вражений, я був у багатьох стабілізаційних центрах. Я не можу повірити, що вони такі досвідчені й талановиті. І вони так багато роблять, фактично без обладнання. Якщо ти можеш, то маєш допомагати, бо Україна — це Європа, ми разом!”, — акцентує П’єр.
У стабілізаційному пункті працюють лікарі різних профілів. Хтось до повномасштабної війни, розв’язаної Росією, був дитячим анестезіологом, хтось стоматологом. Однак тут, на фронті, всі вони отримують нові знання.
“За кордоном такого вони не бачили, бо такого в них не було. Коли американці ставлять запитання, чому в нас гелікоптери не літають на передову забирати бійців, — то тому, що це буде одноразовий гелікоптер разом з усім екіпажем”, — каже командир медичної роти з позивним “Осьмак”.
“Процес надання допомоги тут дуже швидкий. Буквально мить тому лікарі чергували, далі — привезли постраждалих. Ще близько 15-20 секунд і всі в операційній і надають першу допомогу”, — розповідає кореспондентка FREEДОМ.
Рвані рани на тілі та кінцівках, отримані від влучання російського снаряда, медики називають звичайною справою. Пацієнтів швидко стабілізують. Але бувають ситуації й складніші.
“Нещодавно ми дістали величезний осколок із шиї. Раніше такого не робили. Я так скажу, тут у нинішніх умовах шанс був один із сотні. Але він [український захисник] вижив завдяки бойовим медикам”, — розповідає “Осьмак”.
Після стабілізації українських бійців одразу транспортують до так званого евака — карети швидкої допомоги, яка має якнайшвидше доправити пацієнта до шпиталю. Але маршрут до нього дуже небезпечний
Евакуаційні екіпажі — пріоритетна мета для росіян. Кожна поїздка медиків — ризик для життя всього екіпажу.
“Насамперед ти повинен думати про своє життя. Тому що, наприклад, якщо ти побіжиш під обстрілом рятувати навіть свого близького побратима і загинеш, то користі від тебе вже не буде”, — каже фельдшер із позивним “Рибка”.
Пораненого захисника медики благополучно доправляють до шпиталю.
Український воїн із позивним “Мойсей” розповідає, снаряд у нього влучив невипадково. Це помста російських окупантів за нещодавнє пряме бойове зіткнення. З такою раною на нього чекає довга реабілітація, але на фронт, каже “Мойсей”, він обов’язково повернеться.
“Піду на дронщика [оператор дронів], вивчуся, буду їх ліквідовувати”, — наголошує захисник.
Сотні бойових медиків сьогодні несуть службу в ЗСУ. Вони кажуть, що хронічна втома не найстрашніше. Лікарі закликають колег приєднуватися, адже сьогодні медичних працівників на фронті дуже не вистачає.
Читайте також: “Снаряди, ракети, кулі, міни — тут все”: роботу саперів у Херсонській області показали журналісти FREEДОМ (ВІДЕО)