Білорусь відмовляється безпосередньо брати участь у війні проти України, проте надає свою територію армії РФ для ракетного обстрілу, а також відправляє свою військову техніку до Росії.
“Лукашенко заявляє про готовність Республіки Білорусь надати допомогу Російській Федерації у війні проти України. Оборонно-промисловий комплекс Білорусі вже задіяний у ремонті російської техніки, пошкодженої під час бойових дій. Крім того, знято зі зберігання та відправлено до Білгородської області першу партію з двадцяти танків Т-72”, — повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
“11 жовтня друга група з 19 завантажених платформ з розконсервованою військовою технікою ЗС РБ вирушила зі залізничної станції “Старі дороги” (Мінська область) на станцію “Міллерове” (Ростовська область, РФ) і далі у напрямку Луганська. Розрахункова дата прибуття — 19 жовтня 2022 року”, —інформує Telegram-канал “Беларускі Гаюн”.
На території Білорусі щоденно фіксується переміщення військової техніки у бік Росії. Крім того, у країні зараз завершуються ремонтні роботи на залізниці, і Білорусь готується прийняти до 20 тисяч російських військових.
У зв’язку із напруженою ситуацією та заявами самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка та міністра оборони Віктора Хреніна, президент України Володимир Зеленський запропонував розмістити на кордоні з Білоруссю місію міжнародних спостерігачів.
“Територія Білорусі вже застосовується для ударів по Україні. І зараз ми бачимо велику загрозу. Росія намагається прямо втягнути Білорусь у цю війну, розігруючи провокацію про те, нібито ми готуємо удар по цій країні. Опосередковано, вона вже втягнула їх. А прагне — втягнути прямо… Щоб повністю зняти цю провокацію, щоб зняти ці наративи, які лунають від Лукашенка, щоб зняти навіть припущення про якусь загрозу нібито від нас, ми пропонуємо своє рішення. На кордоні України та Білорусі може бути розміщена місія міжнародних спостерігачів щодо моніторингу ситуації безпеки. Формат може бути розроблений нашими дипломатами. І я прошу вас на рівні “Групи семи” підтримати цю нашу ініціативу”, — сказав президент Зеленський, виступаючи на саміті країн G-7.
Чи варто чекати наступу з боку Білорусі? Чи піде на поводу у Путіна Лукашенко? Чим може закінчитися для Білорусі вступ у війну? Чим відповість Україна, якщо Білорусь вирішить піти у наступ? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- заступник голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі Павло Латушко;
- генерал-лейтенант запасу, військовий експерт Ігор Романенко;
- незалежний військовий аналітик Олександр Алесін;
- військовий експерт Олег Жданов;
- ветеран батальйону “Айдар” Євген Дикий;
- російський юрист та блогер Марк Фейгін.
Павло Латушко: Лукашенко — співучасник злочину
— Лукашенко фактично відчинив усі двері для подібних дій і ПВК Вагнера, та іншим структурам. По-перше, ще раніше була інформація про те, що фактично КДБ Білорусі дало можливість через військкомати здійснювати вербування військовослужбовців Республіки, зокрема військовозобов’язаних, які вже завершили службу в армії для ЧВК Вагнера. На жаль, певну кількість йому вдалося набрати і білоруси є в цих структурах.
З іншого боку, ми розуміємо, що є така приватна компанія “Гарт-сервіс” — це аналог ПВК Вагнера. “Гарт-сервіс” було створено у 2019 році указом Лукашенка під завдання КДБ, щоб створити приватну воєнізовану структуру.
Не знаю, чи готувалося це до українських подій, чи була інша мета. Але водночас вони мають право носити зброю та застосовувати її. “Гарт-сервіс” є партнером ПВК Вагнера з вербування та підготовки військовослужбовців для участі у війні в Україні.
Лукашенко намагається у реалізації цього підходу продемонструвати, що регулярні збройні сили та білоруські призовники на сьогодні не прямують до України. Тобто він як би Путіну надає всі можливі способи підтримки, але не переходить цю межу — ми беремо участь, як він сказав цього тижня, у “спеціальній військовій операції”, тобто війні. Так він дає свідчення для майбутнього міжнародного трибуналу з військових злочинів. Але, з іншого боку, додає “ми ж не вбиваємо, ми нічого подібного не робимо”.
Лукашенко — співучасник злочину. Я думаю, для всіх чітко і зрозуміло — він злочинець, і за злочини, вчинені як щодо білоруського народу, так і стосовно українського народу, має бути покараним.
Ще минулої п’ятниці наші інсайдери почали повідомляти про те, нібито до Білорусі прибула партія іранських дронів, здійснювалося їхнє розвантаження на території країни в оточенні Збройних сил РФ. Туди не підпустили білоруських військових.
Надалі, бачите, ваша розвідка почала підтверджувати цю інформацію. Тож, швидше за все, справді така партія дронів могла прибути до Білорусі. Загроза застосування цієї зброї з території Білорусі є абсолютно реальною і досить високою. Тож, на жаль, якщо Лукашенко піде на цей сценарій, то він ще раз закопує себе у цю історію відповідальності, співучасті у вбивствах українців.
Лукашенка вже втягнуто у цю війну. Давайте говоритимемо чітко: використання всієї військової інфраструктури та надання території, з погляду міжнародного права, — це акт агресії.
Тому режим Лукашенка втягнув нашу країну у цей акт агресії. Поки що він робить усе, що хоче Путін: здійснює як внутрішню підготовку, так і з точки зору підтримки можливого входження на територію Білорусі ЗС Росії у великій кількості. Ми бачимо, що проводяться попередні заходи мобілізації, він про це говорить уголос, і наші інсайди це підтверджують.
Ігор Романенко: Він розуміє, що цим рішенням поставив крапку на своїй політичній кар’єрі
— Лукашенко поки що намагається відкупитися. Він забезпечує підготовку дій ЗС РФ, біля Білорусі проводяться ремонтні роботи залізничними військами Росії.
Щоб не брати участь білоруськими військами, Лукашенко хоче передавати озброєння, техніку, боєприпаси тим військам, які заходитимуть із РФ. Якщо зайдуть російські війська, то ще більше посилиться тиск. Залишається перспектива, що таким чином вони можуть посунути диктатора до того, щоб таки він віддав відповідне розпорядження.
Хоча треба чітко розуміти — і він розуміє, що такими діями та рішеннями поставив крапку у своїй політичній кар’єрі. Тому з його боку триває така боротьба. Угруповання, яке нині перебуває в Білорусі, не має наступального потенціалу, щоб піти на Київ, Луцьк, Львів.
Олександр Алесін: Найближчим часом з території Білорусі не буде жодних ударів
— Наразі триває розгортання, як заявив Лукашенко, спільного угруповання сухопутних військ Білорусі та Росії. Що таке спільне угруповання військ? І коли вона приводиться в дію? Згідно з планом оборони Білорусі та Росії, якщо одній з країн загрожує агресія або агресія почалася, то створюється спільне угруповання військ на території Білорусі. Туди висуваються частини російського західного округу посилення білоруської армії, і вони надходять у розпорядження білоруських генералів і начальників. Щочотири роки відпрацьовується ця процедура.
Схоже, що частини та підрозділи, ймовірно, першої танкової армії, залишаться на території Білорусі. Кількість — гадаю, це 10-15 тисяч людей, 200-250 танків, з артилерійськими системами та всім, що належить. Думаю, що це буде одна із дивізій першої гвардійської танкової армії. Але ще раз повторюю, що це передбачено планом оборони.
Нібито це оборонна операція, яка не передбачає завдання ударів по суміжних державах.
Вважаю, що в найближчі місяць-півтора з території Білорусі не буде завдано жодних ударів. І не тому, що цього не хоче Лукашенко, а тому що місцевість є надзвичайно несприятливою для створення великих ударних угруповань.
Українська сторона підірвала мости та замінувала дороги, які потенційно можуть бути використані, а решта місцевості — болота, річки, озера — непридатна для розгортання бронетанкової техніки.
А от якщо спробувати повторити перший етап спільної операції, коли було кинуто Повітряно-десантні сили під Київ, Гостомель, Чорнобиль… Я думаю, що українська сторона до такого варіанту вже готова і достатньо засобів ППО на всіх цих напрямках є.
Ризик такого удару виникне тоді, коли події розвиватимуться так, що Україна буде змушена значну частину сил із білорусько-українського кордону перекинути у зону бойових дій на Донбасі та в райони Херсона. Про це говорять і російські військові експерти — така операція можлива, якщо Україна зазнає значних втрат і не зможе однаково сильно прикривати всі свої кордони.
Олег Жданов: Білоруська армія може не виконати завдання, це буде провал усієї “спецоперації”
— Заява міністра оборони Білорусі більш-менш адекватна, і вона логічна порівняно із заявами Лукашенка. Лукашенко виголошує політичні заяви. Але армія Білорусі на сьогоднішній день робить все, щоб не брати участь у цій війні і до неї не готується. Вони вивезли ешелони боєприпасів, передали їх РФ.
Лукашенко так поставив ситуацію. Він набагато досвідченіший, ніж Путін — 20 років водить того за носа зі створенням Союзної держави. І все аж ніяк не може підписати фінальний документ.
Справа в тому, що білоруська армія може не виконати завдання, це буде провал усієї “операції”, тому втягувати її у бій дуже небезпечно. Я думаю, що у Генеральному штабі Збройних сил Росії хтось пояснює це Путіну чи Шойгу.
Справа в тому, що російських сил у Білорусі зараз немає. Там є ракетні війська, там є бригада “Іскандер”, яка стоїть вздовж кордону. Там є кілька підрозділів, кілька дивізіонів С-300, С-400 проти ППО. І обслуговуючий персонал. Там дві стаціонарні станції радіолокації далекого радіусу дії.
Має приїхати робоча команда у складі 20 тис. осіб. Але я думаю, що вона завершиться реконструкцією структури залізниці. Там контракти закінчення робіт на кінець листопада підписано. А те, що Лукашенко говорив, що виділить промислові зони та покинуті ферми для проживання російських солдатів, і вони планують створити там угруповання — буде не раніше грудня.
Євген Дикий: Білорусь надала РФ всю свою військову та медичну інфраструктуру
— Іде вже восьмий місяць великої війни. Весь цей час його старший партнер [Путін] намагається змусити Олександра Григоровича вступити в цю війну — і насправді багато чого досяг. Білорусь надала свою територію. Білорусь надала всю свою військову та медичну інфраструктуру. Білорусь працює з надійним російським тилом. Але не більше.
Жоден білоруський солдат не перейшов наш кордон і не зробив жодного пострілу в українців. Ось із території Білорусі по нас постійно стріляють, але це роблять російські війська.
Повернімося до початку. Лютий. Початок інтервенції. Навіть наші союзники на Заході впевнені, що протистояти Росії практично неможливо і роблять ставки, скільки ми протримаємося тижнів. Навіть у цій ситуації Лукашенко таки не дав на 100% ув’язати себе в цю війну. Для нього залишилася ця червона лінія, що жоден білорус у війні не бере участі. Вони лише забезпечують тил росіян. Вважати, що після цього він, навпаки, впишеться у війну на стороні, що вже програє, — це, на мою думку, не розуміти, наскільки ця людина хитра і який у неї інстинкт виживання.
Він добре розуміє, чим особисто йому загрожує прямий вступ у війну.
Більше того, він, схоже, тримає карту свого невступу, як останнє, чим він зможе торгувати із Заходом. Він, можливо, ще спробує пом’якшити собі потім відхід від влади, витребувати якісь гарантії для себе після неминучих демократичних перетворень у Білорусі, зокрема, апелюючи саме до того, що у війну не вступив. Як його Путін не силував, він не став військовим злочинцем.
Лукашенко постійно імітує майже готовність вступити до цієї війни, але весь час розтягує це. І ось його нещодавня заява про те, що на території Білорусі розгортатиметься спільне угруповання білоруських та російських військ… Це з тієї ж серії.
Справа в тому, що розгортання угруповання, та ще й спільного, це робота на кілька місяців.
Він знову собі виторгував кілька місяців на неучасть у війні безпосередньо.
Марк Фейгін: Це все пилюка в очі для Путіна
— Я думаю, поки що це все імітація. Лукашенко зображує перед Путіним, що він у принципі готовий, але поки що не може. Це все пилюка в очі саме для Путіна, який дійсно вимагає від Лукашенка залучити до “операції” безпосередньо білоруські війська. Але поки що я не бачу нічого серйозного.
Лукашенко, якби реально мав свій суверенітет, відсидівся б осторонь і сказав — я взагалі пас. Але йому треба продовжувати, тому що він занадто сильно залежить від військ, що його окупували, і від політичного московського режиму в цілому.
Читайте також: “Збирається пройти між крапельками дощу”: Дикий розповів, чому Лукашенко не вплутується у війну в Україні