Новий президент Ірану Масуд Пезешкіан склав присягу та пообіцяв покращити зв’язки Тегерана зі світом, а також послабити обмеження соціальних свобод усередині країни. Але його повноваження обмежені, оскільки вся повнота влади там, як і раніше, належить аятолі Хаменеї. Водночас Пезешкіан вступив на посаду в момент ескалації конфлікту на Близькому Сході — через протистояння Ізраїлю з ХАМАС у Газі та бойові дії з союзником Ірану “Хезболлою” в Лівані. Про це сьогодні, 3 липня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів російський журналіст, сходознавець, автор Telegram-каналу SULEYMANOV Руслан Сулейманов.
“Насправді президент Ірану має дуже обмежений функціонал. В Ірані президент — це голова виконавчої влади. Там немає прем’єр-міністра, є президент, який формує свій кабінет. І, звичайно, він перебуває під диктатом верховного керівника аятоли Алі Хаменеї, а також Корпусу вартових Ісламської революції, який просто контролює усі гілки влади. Тому президент та його кабінет є, по суті, лише виконавцями волі верховного керівника та його оточення”, — розповів сходознавець.
За його словами, Масуд Пезешкіан називає себе реформатором, хоча насправді ним не є. Тому сподіватися, що в країні з його приходом відбудуться якісь суттєві реформи, — не доводиться.
“Хоча сьогодні в Ірані є величезний запит на реформи”. І підтвердженням цього є той факт, що один реформатор переміг у перегонах з п’ятьма консерваторами на президентських виборах. Найімовірніше, новому президенту вдасться щось змінити всередині країни. Це стосується контролю за громадським життям, за дрескодом, насамперед — хіджабом”, — зазначив журналіст.
Щодо зовнішньої політики, то тут від нього особливо нічого й не чекають. Тим більше він сам дав зрозуміти, що не збирається відмовлятися від “осі опору”, вважає спікер.
“Тобто ланцюжок: проксі Ірану хусити, “Хезболла”, ХАМАС і т.д. Вже на другий день після своєї перемоги він направив телеграму лідеру Пакистану, де наголосив, що Тегеран продовжуватиме підтримувати опір “Хезболли”. І ось ця ескалація, яку ми зараз спостерігаємо, вона, звичайно, не сприятиме тому, щоб тривали якісь переговори між Іраном та Сполученими Штатами. Тож жодного потепління між Іраном та країнами Заходу точно не очікується. А ось щодо відносин Ірану з Росією та Китаєм, Пезешкіан дав зрозуміти, що він дуже сильно хоче розвивати ці відносини”, — резюмував Руслан Сулейманов.
Читайте також: Росія виправдовує агресію Ірану проти Ізраїлю — приховані мотиви Кремля (ВІДЕО)