З кожним роком процес ідентифікації викрадених Росією українських дітей ускладнюватиметься, — Рашевська

Катерина Рашевська. Фото: facebook.com/caterine.rachevska/

Росіяни спотворюють дані викрадених українських дітей, через це ускладнюється процес їхньої ідентифікації для повернення в Україну. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

За її словами, наразі активно використовується практика ідентифікації українських дітей, депортованих Росією, через спеціальне програмне забезпечення.

“Це спеціальне програмне забезпечення, коли за фото можна встановити, яка це була дитина. Але, звісно ж, це тільки тоді, коли в нас у базі даних є інформація про цього підлітка або ж малюка. Але річ у тім, що діти дуже швидко ростуть, і тоді програмне забезпечення може помилятися”, — пояснила Рашевська.

Вона додала, що іноді ідентифікацію ведуть через повідомлення нянечок, вихователів або інших осіб.

“Тому зараз ідентифікація українських дітей — це дуже складне завдання, і з роками це буде ще складніше і складніше. Тому потрібно повертати якомога більше депортованих Росією українських дітей. Тому що потрібно розуміти, що час грає проти них. З часом процес ідентифікації вимагатиме підключення міжнародних організацій. Можливо, до цього процесу буде підключено Катар. Або використовуватимуться інші схеми та механізми, — зазначила експертка Регіонального центру прав людини (RCHR).

При цьому вона зазначила, що зараз до процесу ідентифікації дітей потрібно активно залучати міжнародні організації.

“Потрібно і важливо співпрацювати з організаціями системи ООН, а також з організаціями, такими як, наприклад, Міжнародний комітет Червоного Хреста. Я знаю, що в нас може бути двояке таке ставлення до цієї організації, але хочу наголосити, що в них є механізми, у них є практики, і потрібно співпрацювати для того, щоб якомога більше дітей повернулося додому. І щоб це сталося не через рік, а якомога швидше”, — резюмувала Катерина Рашевська.

Читайте також: Саміт миру може посприяти поверненню вкрадених Росією українських дітей, — Гаврилов

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір