Росія становила велику небезпеку для європейських країн ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну. Тому зараз вкрай важливо, щоб керівництво країн-союзників об’єктивно і критично оцінювало ситуацію, що склалася, і зробило практичні кроки. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 30 грудня, сказав засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант Ігор Романенко.
“До початку широкомасштабної війни РФ проти України фахівці аналізували ситуацію і на цифрах переконливо показували, що в можливій конвенційній війні потенціали об’єднаної Європи менші, ніж російські. І майже два роки війни України з країною-агресором підтвердили це”, — сказав експерт.
Він наголосив, що у країн ЄС було майже два роки на те, щоб привести свої оборонні потенціали у відповідність до безпекової ситуації, яка складається в Європі та світі у зв’язку з актами агресії Російської Федерації щодо України.
“Найкращим засобом на випередження є допомога Києву в усьому спектрі необхідних озброєнь. Тому важливо, щоб керівництво країн-союзників об’єктивно та критично оцінювало цю ситуацію, зробило правильні висновки та здійснило практичні кроки для відновлення та підйому власного безпекового потенціалу, а також для допомоги Україні в цій боротьбі проти агресора”, — акцентував Романенко.
Гість ефіру також прокоментував порушення повітряного простору Польщі російською ракетою та заяву Варшави щодо більш жорсткої реакції на подібні інциденти.
Романенко нагадав, що це не перший прецедент, який створила Російська Федерація щодо країни-члена НАТО.
“Причому це продовження того, що трапилося з Польщею, коли навіть загинули люди, з Румунією, Молдовою. Це свідчить про те, що РФ себе так поводить з огляду на те, що не було відповідної реакції з боку як самих держав, так і загалом Альянсу. Не давали цього робити, в першу чергу, Сполучені Штати Америки. Ми пам’ятаємо обставини із загибеллю поляків. Але тоді цю ситуацію ніби “загасили”. Питання реакції не обговорювалося не те, що за 5-ю статтею НАТО, а навіть у межах 4-ї. А вона передбачає, що треба зібратися членам блоку в такому разі й обговорити подальші дії. Але навіть на це не пішли”, — зазначив Романенко.
Росія, каже він, сприймає такі обставини однозначно. І це, навпаки, підштовхує її до ескалації.
“Ми це знаємо добре з історії і нинішньої війни, і її етапу з 2014 року. Та й загалом історично сотні років ми знаємо їхню поведінку. Це тільки підштовхує Путіна саме до тієї ескалації, якої так бояться Сполучені Штати. І кроки, які робляться, є неефективними. Треба переосмислити цю ситуацію і бути більш рішучими”, — упевнений Романенко.
Він нагадав, що 29 грудня Росія завдала варварських ударів по цивільних об’єктах України, внаслідок чого загинули мирні люди.
“Ці факти загалом говорять про те, що шлях має бути не умиротворення агресора, а боротьби з ним. А це означає, насамперед, необхідність швидкої та активної допомоги нашій державі в цій боротьбі”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Російська ракета порушила повітряний простір Польщі — реакція влади (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, 29 грудня Україна зазнала масштабної російської повітряної атаки. Як сказав речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, стільки цілей одночасно на моніторі ще не було. Після 36 дронів-камікадзе Росія запустила 122 ракети різних типів.