Їхнє завдання — викликати на себе вогонь: як Росія використовує солдатів із Північної Кореї у війні проти України 

Армія Північної Кореї. Фото: ap.org

Росія залучає військових із Північної Кореї (КНДР, Корейської Народно-Демократичної Республіки) для штурмових дій на Курському напрямку (РФ), не забезпечуючи водночас необхідною бронетехнікою, повідомляють у Центрі протидії дезінформації (ЦПК) при Раді національної безпеки та оборони України. Уже відомо про втрати в лавах підрозділів із КНДР.

Перші втрати

Відсутність необхідного озброєння — одна з причин, через яку серед північнокорейських військових фіксуються значні втрати. 

“Тактика дій така: північнокорейців накопичують у посадках і женуть на штурм вузьких ділянок за кількома напрямками одночасно. Втрати в них значні. Водночас російські “воєнкори” намагаються уникати новин про невдачі військових КНДР і роблять усе, щоб розповідати про їхні “вдалі дії”, приховуючи втрати”, — прокоментував керівник ЦПД Андрій Коваленко.

Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що російські військові залучили північнокорейських солдатів до піхотних штурмів у Курській області.

“Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Поки тільки там. Але ми маємо інформацію про те, що можливе застосування і на інших ділянках фронту. Втрати серед цієї категорії вже помітні. Фактично Москва втягнула в цю війну ще одну державу, причому втягнула максимально. І якщо це не ескалація, то що тоді ескалація, про яку багато хто говорив?” — заявив Володимир Зеленський.

За даними української розвідки, орієнтовні втрати укомплектованих російським і північнокорейським особовим складом підрозділів на 14 грудня 2024 року становили приблизно 200 військовослужбовців.

“Росіяни роблять ставку на кількість і намагаються за допомогою північнокорейців проводити штурмові дії, коли завданням північнокорейців є пробігти під ударами наших сил і зайняти ті чи інші ділянки фронту. Втрати серед військових КНДР уже є. Щодо їхніх якісних здібностей — піхотинці, які справляються з радянською зброєю, і біжать уперед”, — прокоментував керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України Андрій Коваленко.

Про втрати в лавах солдатів із КНДР повідомляє і головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський

“Третю добу противник проводить інтенсивні наступальні дії на території Курської області з метою витіснити підрозділи Сил оборони України з території РФ. Активно застосовує підрозділи армії Північної Кореї. Північнокорейські найманці вже зазнали великих втрат”, — повідомив Сирський.

За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, 14 і 15 грудня в районах сіл Плєхово, Ворожба, Мартинівка Курської області підрозділи армії КНДР зазнали значних втрат: ідеться щонайменше про 30 солдатів убитими та пораненими. Через втрати підрозділи доукомплектовують особовим складом.

“Зараз, коли з’явилися перші свідчення, як вони проводили наступальні дії, то це дуже схоже на те, що описано в книгах ще тих військових, які брали участь у Корейській війні. За великим рахунком, за 70 років тактика особливо не змінилася, але для Росії та Північної Кореї це цілком прийнятний варіант. Оскільки вони абсолютно не рахують кількість загиблих. У них інші цілі — це кілька десятків квадратних метрів або сотень квадратних метрів, які вони зможуть захопити. А скільки вони при цьому втратять людей, це не настільки важливо”, — прокоментував політолог Ігор Рейтерович.

Використовують російські окупанти боєприпаси та живу силу, залучену з Північної Кореї, і на Харківському напрямку.

“Здатність Північної Кореї засвоювати та враховувати уроки, отримані під час бойових дій разом із Росією, ймовірно, значно погіршиться, якщо російське військове командування використовуватиме північнокорейські війська в таких самих атаках із високим рівнем виснаження піхоти, в яких використовується більшість російських військовослужбовців”, — пише Інститут вивчення війни (ISW).

У Головному управлінні розвідки України повідомили, що в процесі застосування військ КНДР на полі бою складною перепоною для управління та узгодженості дій залишається мовний бар’єр.

“Через зазначену проблему північнокорейські солдати відкрили “дружній вогонь” по автомобільній техніці так званого батальйону “Ахмат”. Результат — вісім убитих “кадировців”, — розповіли у відомстві.

Про перші підрозділи військових із КНДР, які прибули в зону бойових дій, у Головному управлінні розвідки Міноборони України повідомили 23 жовтня 2024 року. Трохи пізніше, 5 листопада, джерела видання Financial Times заявили про перші бойові зіткнення між українськими та північнокорейськими солдатами в Курській області Росії. Загалом, за різними даними, у Курську область прибули понад 10 тис. північнокорейських військових.

Південна Корея запровадила санкції через військову співпрацю Росії з КНДР (Корейська Народно-Демократична Республіка, Північна Корея). Під обмеження потрапили 11 фізичних осіб і 15 організацій, причетних, зокрема, до фінансування північнокорейських ядерної та ракетної програм. До санкційного списку Сеула увійшли кілька генералів армії Північної Кореї, інженер-ракетобудівник та ще один високопосадовий офіцер. Обмеження торкнулися кількох північнокорейських підприємців та їхніх компаній. З боку Росії під санкції потрапили сім осіб і 13 комерційних організацій, серед яких кілька банків. Санкції набудуть чинності з 19 грудня.

Що кажуть експерти про роль солдатів КНДР у війні РФ проти України

Як Росія використовує солдатів із КНДР у війні проти України? Як північнокорейські військові проявляють себе на фронті? Які втрати підрозділів із КНДР у боях із ЗСУ? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Кирило Сазонов, військовослужбовець ЗСУ;
  • Павло Лакійчук, керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”;
  • Сергій Братчук, спікер Української добровольчої армії (УДА) “Південь”;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005-2010 роках.

КИРИЛО САЗОНОВ: Північнокорейців використовують для виявлення позицій ЗСУ

— Тема використання північнокорейських військових занадто медійно розкручена. Українські військові ставляться до цього значно спокійніше, оскільки північнокорейців не так багато. Поповнення контингенту з Північної Кореї особливо ні на що принципово не впливає. Це більше медійна історія. У нас поки немає жодного підтвердженого полоненого з КНДР. Усе, що ми знаємо про них, — це “солдатське радіо”, де інформація неофіційна, і офіційні дані від українського ГУР.

З одного боку, залучення громадян КНДР до війни проти України — це потужний пропагандистський інструмент. Путін усім показує, що він не один воює проти України, або, як він любить казати, “з глобальним Заходом і НАТО”. Навколо нього об’єднуються всі негідники з усього світу. З іншого боку, це, окрім пропаганди, свідчить про реальні проблеми з поповненням особового складу. Росіянам бракує людей, вони не можуть компенсувати такі величезні втрати. Вони взагалі не розраховували на такі втрати в Україні.

Російські окупаційні війська у своїх штурмах застосовують різні тактики. Одна з них — тактика “м’ясних хвиль”. Зараз її застосовують на фронті в Курській області: запускають північнокорейців, які, йдучи в першій хвилі, мають узяти вогонь на себе. Наша 41-а ОМБр тут на Курщині з самого початку операції, із серпня. Тому ми можемо порівнювати тактику ворога і те, як вона змінюється.

Можливо, північнокорейська тактика наступу хвилями мала сенс 20 років тому. Зараз війна 2024 року, і вона навіть відрізняється від війни 2022 року, не кажучи вже про ті, що були раніше.

Іноді вони йдуть на нахабні штурми на бронетехніці, намагаючись якнайшвидше дістатися до наших позицій. Наша рота працює над тим, щоб вони до позицій не доїхали й піхоту нашу взагалі не побачили, стараючись їх знищувати. Тобто ось цей відрізок між позиціями подолати — найважливіше. Але вони намагаються просочуватися по 1-2 особи, накопичуються біля наших позицій, збираються в групи.

Уже кілька днів ми бачимо, як іде група з 30-40 осіб, розгортаючись у ланцюг або колону. Для мінометів, кулеметів, для наших операторів дронів — це просто чудова мішень, вони там і залишаються. Тому така тактика себе не виправдовує — це шалені втрати.

Їхнє завдання — викликати на себе вогонь, щоб противник із дронів побачив наші вогневі точки, де розташовані міномети, кулемети, опорні пункти, позиції. Їх кидають на “м’ясо”, щоб виявити наші позиції й узагалі не шкодують. Але хтось має йти першою хвилею. Раніше вони запускали своїх — кого не шкода. Перша хвиля, як правило, вся гине. Зараз запускають північнокорейців, і їхнє головне завдання — виявити наші позиції, якось проявитися й забезпечити другій хвилі можливість пройти далі.

ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Для Путіна солдати КНДР — це “гарматне м’ясо”

— Залучення військових з КНДР у війну на території Росії було викликане в першу чергу величезними втратами російської армії в Україні.

Сьогодні чисельність північнокорейських солдатів, за підрахунками західних розвідок, складає близько 11-12 тис. осіб. Щодня російська армія втрачає від однієї до двох тисяч своїх солдатів. Ця кількість північнокорейських військових може бути знищена силами оборони України за два тижні. В принципі, через такі величезні втрати росіяни та залучили північнокорейців у цю війну, і насправді вони стратегічно не змінюють ситуацію на фронті.

Ситуація справді може змінитися, коли диктатори Путін і Кім Чен Ин вирішать масштабувати участь північнокорейських військових у війні Росії проти України. Тобто, якщо на війну поїдуть не 11-12 тис., а близько 100 тис. Але це може статися тільки тоді, коли у російської армії або у північнокорейців на війні будуть грандіозні успіхи. Поки що, що російські військові, що північнокорейські успішно утилізуються силами оборони України. Бажання Путіна втягнути Північну Корею у війну в Україні цілою армією, ймовірно, зазнає невдачі.

Спочатку не мало значення, куди відправлять цих північнокорейців. У Путіна не вистачає особового складу, тому він шукає їх у Кім Чен Ина. Він міг відправити їх в тилові регіони Ленінградської області для заміни російських військових, наприклад, але Кім Чен Ину хотілося успіху у війні Росії проти України. Цих військових відправили в саме пекло: російські військові йдуть у “м’ясні штурми”, і північнокорейські військові також підуть на “гарматне м’ясо”. Така доля північнокорейських військових у Росії.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Війська Північної Кореї вже зазнали відчутних втрат

— Щодо участі північнокорейських бійців у перших боях, то вони справді зазнали втрат і доволі відчутних. У цих бійців є індивідуальна підготовка, але в будь-якому разі ми повинні розуміти, що індивідуальна підготовка воїна є навіть у найслабших і найменш розвинених арміях світу. Вона є базовою, тобто умовно назвемо її “курс молодого бійця”, коли всі проходять якісь певні навички.

Північнокорейські солдати брали участь у боях у складі підрозділів російської армії. Це не були суто північнокорейські підрозділи, у яких була своя зона відповідальності. Вони йшли разом з іншим “гарматним м’ясом”, тому що самі є таким. Упор російської сторони робиться на використання північнокорейців саме як елемента “гарматного м’яса”, і далі їх будуть так використовувати.

Ймовірно, в майбутньому Кремль буде використовувати північнокорейських солдатів на фронті на території України.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Співпраця РФ і КНДР покликана чинити тиск на Південну Корею

— РФ і її політичне керівництво шляхом третіх країн інформаційно хоче показати, що Росія нібито формує так звану ось країн-союзників і, відповідно, розраховує на військово-технічну допомогу не тільки Північної Кореї, але й Ірану та Китаю. Це позиціонування Росії як біполярного, тобто другого центру прийняття рішень на світовій арені.

Можливо, договором про військово-технічне співробітництво з КНДР Російська Федерація в першу чергу чинить військово-політичний інформаційний тиск на Південну Корею для припинення можливих постачань артилерійських снарядів калібру 155 мм для потреб України.

Південна Корея поставила для потреб Збройних сил України близько 500 тис. артилерійських снарядів. РФ хоче заблокувати саму можливість військово-технічного співробітництва між військово-промисловими комплексами України та Південною Кореєю. Тобто, як бачимо, йдеться про багатовекторний характер використання військовослужбовців Північної Кореї безпосередньо в бойових діях на території Російської Федерації.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Не варто недооцінювати північнокорейські підрозділи

— Керівництво Північної Кореї офіційно уклало угоду щодо надання військової допомоги Російській Федерації. КНДР за вказівкою Кім Чен Ина відправила перший контингент — 12 тис. військових і планує збільшити ще до 30 тис. І це не просто підготовка, яка раніше проводилася, а конкретні сектори ведення бойових дій на Курському напрямку, де йде реальна війна. Це вже участь у бойових діях проти України — як юридично, так і фактично.

Ми бачимо, що північнокорейці пройшли не тільки бойове злагодження, але вже беруть участь у конкретних штурмових операціях, ми завдаємо по нім удари на полі бою. Те, що вже є загиблі, означає, що північнокорейці — це не інструктори, як було раніше, а конкретні підрозділи, які у складі морської піхоти, повітрянодесантних військ, спецпідрозділів РФ проводять військову операцію на полі бою.

Участь північнокорейців у боях на Курщині пояснюється тим, що Путін, з одного боку, поставив завдання витіснити українські підрозділи з цієї території до Нового року, а з іншого — не може собі дозволити перекинути туди російські війська з найбільш гарячих напрямків — Кураховського та Покровського.

Не виключено, що відбудеться перекидання північнокорейських військ на територію України, але не тих, які зараз присутні на Курщині, а нових укомплектованих підрозділів. Я вважаю, що це може статися в гарячих точках: Курахове, Покровськ, Куп’янськ і, можливо, Краматорськ, щоб окремо їх посилити та розвивати наступальні операції.

На цей час ми поки що не фіксуємо такого масового переміщення на територію окупованих районів Донецької, Луганської, Харківської областей. Але розвідка зараз відстежує всі переміщення, і з Далекого Сходу ми бачимо переміщення ряду частин Північної Кореї. Куди вони будуть направлені, буде відомо, коли вони будуть знаходитися вже безпосередньо в зоні ведення бойових дій.

У солдатів з КНДР нещодавно сталося зіткнення з батальйоном “Ахмат”. Кажуть, що це був дружній вогонь. Швидше за все, це дійсно були “ахматівці”, які виконують функцію загороджувальних підрозділів. У даній ситуації зіткнення було непростим — “ахматівці” намагалися контролювати північнокорейський контингент не тільки в плані сприяння, але й загрозою вогнем. Тому виникло протиріччя, а північні корейці відповіли своїм вогнем.

Не варто недооцінювати північнокорейський контингент, тому що це велика кількість військ — близько трьох бригад. Це, звісно ж, сприяння російським підрозділам уже ударної групи середнього тактичного рівня. Зараз необхідно їх відстежувати, завдавати ударів, як ми вже проводили на випередження, ще коли вони не вступили в безпосередній бій. Тут вони втрачаються, і масові жертви, звісно, викликатимуть і паніку, і суперечності з російськими військами.

Читайте також: Лукашенко вчиться у Путіна блефувати: чи з’явиться в Білорусі “Орешник” — прогнози експертів

Прямий ефір