Угорщина на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном грає за команду противника, заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна. На його думку, ставлення глави угорського уряду до війни Росії проти України суперечить європейській політиці, інформує FREEДОМ.
Міністр закордонних справ Естонії констатував, що Орбан розмовляє зі своїми виборцями в Угорщині зовсім не так, як домовилися в Європі. За його словами, у цьому питанні угорський прем’єр-міністр дійсно грає за команду противника.
“Поведінка Орбана жодної користі не приносить. Наша політика не змінюється, але йому вдалося заблокувати чимало важливих рішень. Наприклад, щодо виділення коштів із Європейського фонду миру. Щоправда, ми все ж змогли знайти рішення та перевести 1,5 мільярда з прибутку від заморожених російських активів в Україну. Але, звісно, такі виступи, з абсолютно іншою риторикою, які дозволяє собі Орбан, точно не роблять нас сильнішими”, — цитує Цахкну сайт Естонської суспільної телерадіокомпанії.
З 1 липня і до кінця 2024 року на ротаційній основі Раду ЄС очолює Угорщина. Щойно країна розпочала головування в ЄС, Орбан вирушив у дипломатичне турне, яке він сам назвав миротворчим. Спочатку поїхав до Києва на переговори з президентом України Володимиром Зеленським, а потім, без узгодження з членами Ради ЄС, зустрівся з Володимиром Путіним, Сі Цзіньпіном і Дональдом Трампом. У Брюсселі засудили дії глави уряду Угорщини. Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен наголосила, що думка Ради ЄС однозначна: Україна має перемогти у війні.
“Немає альтернативи тому, щоб Україна перемогла у війні. Тому що якщо перемагає Росія — поразки зазнає не тільки Україна, але й усі ми… Європа ніколи не була настільки об’єднана, як зараз… У нас іноді бувають внутрішні дискусії. Але йдеться не про те, що 12 — за один варіант, 15 — за інший. Ні, йдеться про 26 проти одного. Тобто одна країна проти всієї Європи”, — сказала прем’єр-міністерка Данії на конференції GLOBSEC у Празі.
Будапешт має намір продовжити блокувати допомогу Україні, якщо Київ не відновить постачання російського газу компанії “Лукойл” нафтопроводом “Дружба”, заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Крім того, Будапешт намагався чинити тиск на Київ і союзників, щоб Україна продовжила контракт на транзит російського газу. Термін цього договору закінчується 31 грудня 2024 року.
Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель запевнив — зробить усе можливе, щоб знайти вихід із ситуації та розблокувати кошти для допомоги Україні.
“Усі розуміють, що це блокування коштів для України має суб’єктивний характер, у певному сенсі навіть шкідницький. І, звісно, коли сума зарезервована та перебуває на банківських рахунках, і його величність Орбан вважає, що він може розпоряджатися європейськими фондами як він захоче, все це знаходить роздратування серед більшості країн Євросоюзу, серед членів Єврокомісії. Не може так бути, щоб одна країна своїми суб’єктивними мисленням і діями так блокувала рішення всього Євросоюзу”, — сказав дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
Спроби Орбана посилити свій вплив у Євросоюзі обернулися серією політичних провалів та ізоляцією, кажуть аналітики. Усе це здатне серйозно похитнути позиції прем’єр-міністра та його прихильників у самій Угорщині.
Читайте також: ЄС почав процедуру призупинення права голосу Угорщини — коментар глави МЗС Естонії