Постачання Іраном балістичних ракет посилить здатність Росії завдавати ударів по українським військовим або цивільним об’єктам поблизу лінії фронту. Про це йдеться у розвідувальному огляді Міністерства оборони Великої Британії. Сам Тегеран продовжує заперечувати постачання ракет Москві. Втім, Євросоюз уже пообіцяв оперативно відповісти Ірану новими санкціями за передачу озброєння Росії, повідомляє FREEДОМ.
Представники США та Великої Британії заявили 10 вересня, що Тегеран поставив до Росії балістичні ракети малої дальності. Державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен зазначив, що десятки російських військових попередньо пройшли в Ірані підготовку щодо використання ракети Fath-360. За його словами, саме її Москва і застосує для ударів по Україні протягом кількох тижнів.
Європейський Союз засуджує передачу Іраном ракет РФ та готує санкції. У заяві глави дипломатії ЄС Жозепа Борреля йдеться про те, що передача іранських ракет — пряма загроза європейській безпеці.
“Європейський Союз реагуватиме швидко та в координації з міжнародними партнерами, включаючи нові та значні обмежувальні заходи проти Ірану, зокрема позначення фізичних та юридичних осіб, причетних до іранських програм балістичних ракет та безпілотників. І у зв’язку з цим розглядає можливість запровадження обмежувальних заходів і в авіаційному секторі Ірану”, — заявив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.
Іран заперечує постачання балістичних ракет Росії, а санкції з боку Заходу називає нібито ворожими та необґрунтованими. Як передає Іранське агентство новин, МЗС Ісламської республіки викликало послів Великої Британії, Франції, Нідерландів та Німеччини, щоб офіційно заявити про це. Своєю чергою, за даними Guardian, Париж викликав на килим посла Ірану.
“Іранська брехня — це загалом притча во язицех. Як ви розумієте, брешуть вони відчайдушно скрізь і всюди. Ми могли спостерігати це протягом тривалого часу, причому щоразу вони роблять це із властивою іранцям пристрастю, розривають на собі сорочку або балахон і розмотують чалму. Загалом тут нічого нового немає, тому нехай збирають дипломатів, нехай розповідають, що вони хочуть”, — прокоментував директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Попри офіційну позицію Ірану, у парламенті країни все ж таки проговорилися про те, що постачають озброєння Росії в обмін на продовольство. В інтерв’ю Didban Iran член комітету з питань національної безпеки та зовнішньої політики парламенту Ірану Ахмад Бахшаєш Ардестані визнав, що Тегеран змушений вести з Росією такий бартер. За словами іранського депутата, Тегеран не боїться західних санкцій, оскільки “гірше, ніж зараз, бути не може”.
“Ми продаємо зброю та отримуємо долари. Ми обходимо санкції через наше партнерство з Росією. Ми імпортуємо із Росії сою, кукурудзу та інші товари. Частина бартеру передбачає відправлення ракет, а інша частина — відправлення військових безпілотників до Росії”, — заявив Ахмад Бахшаєш Ардестані в інтерв’ю Didban Iran.
“Усе дуже банально — їм потрібне продовольство, і заради цього продовольства вони готові співпрацювати максимально з Росією. Їхні спроби налагодити хороші інвестиційні можливості для Китаю, там обіцянки були мільярдами, виявилися пшиком. І зараз навряд чи хтось погодиться вкладати туди великі ресурси”, — зазначив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
За даними Defense Express, Іран, ймовірно, передав Росії більш ніж 200 ракет дальністю понад 80 км. У розвідувальному огляді Міноборони Великої Британії про російську війну проти України говориться, що ці ракети посилять здатність РФ завдавати ударів по українських військових та цивільних об’єктах біля лінії фронту, а також дозволять зберегти частину вітчизняних ракет для цілей у глибині України.
Читайте також: Передаючи Росії ракети малої дальності, Іран підштовхує США до діалогу — думка Буряченка
Нагадаємо, Україна може розірвати дипломатичні відносини з Іраном, якщо Київ зафіксує факт застосування Москвою балістичних ракет, отриманих від Тегерана. Про це заявили у Міністерстві закордонних справ України. Тим часом США та Велика Британія розширили списки санкцій шляхом нових осіб і компаній з Росії та Ірану.
Читайте також: Іран заради продовольства не пішов би на ризик отримання санкцій через постачання ракет РФ, — експерт