Євросоюз вбудовує Україну в свою систему виробництва озброєнь — розбір Пашкова

Прапори Євросоюзу та України. Фото: gettyimages.com

Європейський Союз не обмежиться пакетами військової допомоги: Україну вбудовують у європейську систему виробництва озброєнь. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

У середу, 7 лютого, під час масованого ракетного удару РФ по Києву в столиці України з візитом перебував верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель. Пашков зазначив, що Боррель дуже добре знає ситуацію, його немає необхідності переконувати у злочинах російського режиму в Україні, але сама ситуація вкотре засвідчила, наскільки країна справді потребує різнобічної допомоги ЄС.

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова назвав сам візит Борреля дуже багатоплановим. 

“З одного боку, це знаковий політичний візит фінансово-економічної підтримки України за підсумками, зокрема, нещодавнього саміту ЄС саме на тлі відсутності позитивних новин з-за океану. З іншого боку, це суто прагматичний, практичний візит, який зорієнтований на вирішення цілком конкретних завдань, пов’язаних і з реформами в Україні, і з підготовкою до початку переговорного процесу щодо вступу. З третього боку, це певною мірою зондувальний візит. Я б тут відзначив, насамперед, напевно, фінансово-військову проблематику з урахуванням структури візиту”, — сказав Пашков.

Він вважає важливим, що Боррель приїхав прозондувати ситуацію щодо умов забезпечення першого траншу макрофінансової допомоги Європейського Союзу. Крім того, йшлося й про обговорення подальшої пролонгації дуже важливого для України регламенту безмитної торгівлі в ЄС.

“І, вочевидь, важливим ще є і те, що в грудні була делегація від Борреля з приводу угоди з Україною про співпрацю в цілях безпеки — це в межах декларації G7. Це дуже важливий документ. Там визначили 9 пріоритетів — від модернізації українського ВПК й до сприяння реформи щодо вступу України до ЄС. Тобто тут перед Боррелем стояв цілий комплекс завдань, які необхідно було якось визначити та вирішити під час цього візиту”, — сказав Пашков. 

Він наголосив, що для України важливий той символ підтримки, який приніс Боррель.

“Він говорив про те, що нове покоління європолітиків так само підтримуватиме Україну, як і нинішнє, натякаючи на майбутні вибори в Європарламенті. Ось це важливо. Але важливо ще, безумовно, й вирішували деякі абсолютно практичні, конкретні завдання та проблеми, пов’язані з просуванням України в ЄС”, — сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

Пашков зазначив, що верховний представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики обговорив із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою проблематику постачання зброї, зокрема збільшення нарощування виробництва снарядів, необхідних для української артилерії.

“У цьому випадку йдеться не просто про надання чергових пакетів військової допомоги. До речі, і наші партнери по ЄС активізувалися в цьому плані, й результати останнього “Рамштайну” це підтверджують. З іншого боку, дуже важливою для нас прозвучала теза про вбудовування України в європейську систему виробництва озброєнь, у європейський ВПК. Цей процес уже триває, і, до того ж, триває досить активно. Я маю на увазі як нарощування озброєнь на підприємствах і заводах ЄС — можна згадати і Німеччину, і Фінляндію, і інші країни Європейського Союзу, — так і, з іншого боку, це договори та контракти зі спільного виробництва військової техніки. Це Чехія, це Німеччина та інші країни. Тобто для нас ось цей двосторонній процес дуже важливий”, — сказав він.

Пашков додав, що в цьому плані Європа дійсно “прокидається”, й це стосується, зокрема, і нарощування озброєнь, які сьогодні необхідні Україні на тлі паузи з американською військово-технічною допомогою.

Читайте також: Пріоритет — за Україною: Боррель відвідав Київ із дводенним візитом (ВІДЕО)

Нагадаємо, верховний представник Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель 6 лютого прибув до Києва.

Під час ракетної атаки по Україні вранці 7 січня Боррель змушений був спуститися в укриття.

Прямий ефір