Останнім часом ініціативи Угорщини ставлять країну у все більшу ізоляцію всередині Європейського Союзу. У ЄС засудили так зване “мирне” турне Орбана, під час якого він, не погодивши свою поїздку з Європейським Союзом, відвідав Москву та Пекін. Також у ЄС вирішили перенести неформальну зустріч глав Міністерств закордонних справ країн ЄС з Будапешта до Брюсселя. А у вересні в угорській столиці має відбутися зустріч міністрів фінансів країн єврозони, але через позицію Орбана її проведення під загрозою зриву, повідомляє FREEДОМ.
“Кілька міністрів уже дали зрозуміти, що не візьмуть участі у зустрічі, якщо вона відбудеться в Угорщині, включно з міністром фінансів Німеччини Крістіаном Лінднером і його колегами з Естонії, Фінляндії та Литви… Під час публічної зустрічі міністрів фінансів країн ЄС у липні багато міністрів розкритикували Орбана за зустріч із Путіним і відсутність пріоритету в наданні допомоги Україні”, — йдеться в публікації видання Politico.
Водночас Угорщина продовжує паразитувати на одностайній політиці Євросоюзу. Починаючи з шостого санкційного пакета ЄС, країна накладала вето на обмеження, вимагаючи внесення своїх поправок. Також Будапешт довго перешкоджав виділенню Україні 50 млрд євро, перерахуванню Києву доходів від заморожених російських активів, а також початку переговорів щодо вступу до ЄС. Зараз Угорщина блокує передачу 6,5 млрд євро на рахунок Європейського фонду миру. У Брюсселі обіцяють знайти спосіб обійти вето. Аналітики вважають, що окрім політичних інструментів, ЄС може використати й фінансові.
“Угорщина намагається отримати свої 800 млрд, які ЄС їй знову ж таки заблокував за неадекватну політику. Ухвалили рішення запровадити штрафні санкції, ввести 200 млн євро. Якщо я не помиляюся, навіть є якісь ще невеликі гроші, які знову ж таки були заморожені з 2023 року. Тобто, є поле для торгів”, — прокоментував ситуацію кандидат політичних наук Олексій Буряченко.
Провали в зовнішній політиці можуть похитнути позиції Орбана всередині Угорщини, вважають експерти. Об’єднання правоконсервативних партій “Патріоти за Європу”, неформальним очільником якого є Орбан, отримало третину місць у парламенті ЄС, але його члени не отримали посад у новому європейському уряді. До того ж усі потрібні Брюсселю рішення Європарламент ухвалює без них. За словами аналітиків, усе це разом з неприйняттям так званого “миротворчого” турне може позначитися на його популярності всередині країни.
“Орбану, як би нам того не хотілося, вдалося зробити доволі цікаве досягнення для скромної Угорщини, і це він буде використовувати, звісно, на внутрішньополітичній арені. Зараз ми бачимо, що вплив Орбана вже похитнувся після виборів, які були нещодавно в Угорщині. Там консолідувалися опозиційні сили — громадяни підтримали опозицію до Орбана”, — зауважив Буряченко.
Крім того, Угорщина залишається залежною від закупівель російського газу. 30 серпня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто прибув до Санкт-Петербурга для переговорів щодо постачання пального в Угорщину з гендиректором “Газпрому” Олексієм Міллером. Сійярто заявив, що без російського газу енергетична безпека країни не може бути гарантована.
Читайте також: Виключити Угорщину зі складу ЄС неможливо, — Постернак