Євросоюз надасть Україні допомогу в розмірі 18 млрд євро — куди підуть гроші

Євро. Фото: ukrinform.ua

Євросоюз надасть Україні макрофінансову допомогу в розмірі 18 млрд євро на майбутній рік попри вето Будапешта, повідомляє FREEДОМ.

Згідно з початковою пропозицією Єврокомісії, необхідна була згода всіх 27 країн ЄС. Угорщина виступила проти. Щоб обійти вето, вирішили, що гарантії за кредитами покриватимуться не з бюджету ЄС, а з бюджетів окремих країн.

“Україна може розраховувати на ЄС. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну, зокрема й фінансово, стільки, скільки буде потрібно. Законодавство, яке ми сьогодні ухвалили, означає, що Україна може розраховувати на регулярну фінансову допомогу від ЄС протягом усього 2023 року”, — ідеться в заяві міністра фінансів Чехії Збинека Станюри на сайті Ради Євросоюзу.

Утім, Угорщина ще може приєднатися до програми. Якщо Будапешт змінить позицію, то гарантії покриватимуться з бюджету Євросоюзу. Очікується, що перший транш допомоги Київ отримає вже в січні.

“Під час нещодавнього візиту до Києва я обговорював фінансові потреби на місцях із президентом Зеленським та з урядом України. Дійсно, Україна постає перед значною фінансовою нестачею, і очікує на подальші виплати з нашого пакету вже в січні. Ми знаємо, ситуація екстремально складна, тому що мільйони людей без води та електрики”, — сказав виконавчий віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

18 млрд євро від Євросоюзу допоможуть Україні покрити дефіцит бюджету. Платити зарплати, пенсії, компенсації вимушеним переселенцям і закривати інші статті. Єдина умова — виділені кошти не підуть на військові потреби. Гроші є кредитними, але позика — на дуже вигідних умовах, пояснюють економісти. По-перше, існує пільговий період, а по-друге, основну частину виплат за відсотками беруть на себе країни Євросоюзу.

“10 років нам не потрібно буде повертати основну суму, а більша частина відсотків буде покриватися країнами Євросоюзу, саме коли йдеться про відсотки за цим кредитом. Таким чином ми отримуємо гроші як мінімум на 10 років без сплати відсотків і просто користуємося ними”, — сказав економіст Борис Кушнірук.

Підтримка України з боку Заходу переслідує не тільки гуманістичні цілі. Це ще й спроба не допустити поширення війни. Уряди країн, які межують з Росією, чітко це розуміють.

“Для багатьох країн Євросоюзу, насамперед тих, які пов’язані кордоном із Росією, для них зрозуміло, що якщо Україна програє, черга настане і за ними. Хаос і війну, які може принести Росія, ці країни точно не хочуть, тому поразка Росії, є прямою вигодою для них”, — вважає Кушнірук.

Від початку повномасштабного російського вторгнення Україна, за даними уряду, отримала понад 23 млрд доларів міжнародної фінансової допомоги — це гроші Євросоюзу і США. Що важливо, за даними українського Мінфіну, 10 мільярдів із них — це безповоротна допомога, а не кредити.

Читайте також: Угорщина просто торгується з Євросоюзом, — дипломат про причини блокування Будапештом допомоги Україні

Прямий ефір