Міністри оборони країн ЄС на неформальній зустрічі в Стокгольмі обговорюють військову допомогу Україні. Європейський Союз уже практично погодив план колективної закупівлі боєприпасів для України, однак на зустрічі міністрів оборони ще належить обговорити обсяги постачань і джерела фінансування цих закупівель, повідомляє FREEДОМ.
Потреби української армії та шляхи прискорення постачання Києву боєприпасів і озброєнь — ці теми стали головними на зустрічі міністрів. Європейський Союз має намір запропонувати триетапний план забезпечення України необхідними боєприпасами в терміновій і довгостроковій перспективі.
“Пропозиція передбачає три компоненти:
негайне передання боєприпасів, зокрема 155-мм артилерійських снарядів, із наявних запасів або незавершених замовлень;
використання загальної системи закупівель для агрегування замовлень європейської промисловості;
нарощування промислового потенціалу Європи для задоволення поточного і майбутнього попиту”, — йдеться в публікації Bloomberg.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель закликав виділити кошти з Європейського фонду миру на купівлю для України артилерійських снарядів калібру 155 мм. Цю пропозицію також обговорювали міністри оборони країн ЄС на неофіційній зустрічі 7 березня в Стокгольмі.
“Найбільший пріоритет для G20 сьогодні — намагатися зупинити цю війну. Немає нічого важливішого у світі. Якщо ми не зупинимо цю війну, то відчуватимемо дуже важкі наслідки. Це стосується не тільки України, яка платить високу ціну, не тільки Європи, а й усього світу, тому що наступні продовольча та енергетична кризи поставлять світ у дуже важку економічну ситуацію. Тому немає зараз більшого пріоритету, ніж цей”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Естонія запропонувала країнам Європейського Союзу інвестувати близько 4 млрд євро у спільні закупівлі одного мільйона патронів. Вони, за словами представників України, необхідні цього року для відбиття російського вторгнення.
“Це стратегічний напрямок, якого ми повинні досягти як мінімум. Ми достатньо впевнені, що галузь здатна це зробити, щойно з’явиться сигнал і контракти. Єдиний спосіб розв’язати цю проблему — це інвестиції, які необхідні просто зараз”, — зазначив в інтерв’ю виданню Bloomberg канцлер міністерства оборони Естонії Кусті Салм.
Чехія планує постачати в Україну пастки, які виготовлені із синтетичного шовку. Візуально вони схожі на справжні бойові машини та вводять ворога в оману, оскільки мають тепловий слід і з’являються на радарах.
“Я можу сказати, що якщо ми хочемо підтримати країну-партнера, яка перебуває в біді, ми відправимо їм надувні пастки Inflatech. Вони вже є або, напевно, будуть”, — повідомив глава компанії Inflactech Decoys Войтех Фрессер.
ЄС уже допомагає своїм членам постачати Україні зброю через окремий фонд. Кошти з нього використовуються для відшкодування витрат країнам, які передають зброю Україні. Наразі в межах цього механізму було виплачено 3,6 млрд євро як відшкодування витрат, і країни ЄС погодилися вкласти в нього ще 2 млрд євро цього року.
“Я вважаю, що настав час, щоб європейська оборонна промисловість перейшла до моделі економіки воєнного часу, щоб задовольнити наші потреби в оборонному виробництві. Я сповнений рішучості підтримати нарощування виробництва європейської оборонної промисловості, щоб протистояти реаліям конфлікту високої інтенсивності, починаючи з питання про боєприпаси”, — сказав комісар ЄС з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон в інтерв’ю POLITICO.
Остаточні результати переговорів міністри оборони країн ЄС мають озвучити після завершення зустрічі 8 березня.
Читайте також: “Ми перебуваємо у вирішальному моменті”: міністри оборони ЄС обговорюють військову допомогу Україні (ВІДЕО)