Завдяки співпраці з Європейським Союзом, Україні вдалося зберегти макрофінансову стабільність 2024 року і вдасться наступного. ЄС витратив близько 3 млрд євро, отриманих від заморожених російських активів, на військову підтримку України. Частину з них було витрачено на замовлення в українських підприємств. Також у 2024 році Євросоюз підготував 28 тисяч українських військових. Про це сьогодні, 27 грудня, розповів посол України в ЄС Всеволод Ченцов, повідомляє спеціальний кореспондент FREEДOM у Європі.
“У 2024 році був запроваджений і почав діяти інструмент фінансової підтримки — Ukraine Facility. У межах цього інструменту тільки від Європейського Союзу ми отримали цього року 16 млрд євро. Також Європейський Союз цього року запровадив ще додаткову фінансову програму, в межах так званого кредиту “Великої сімки” (G7) на 50 млрд доларів. Частка Європейського Союзу в цьому кредиті — 18 млрд євро, і ці кошти запрацюють уже з початку наступного року. Ми очікуємо, що перший транш у 1,5 млрд євро, або навіть більше, буде передано Україні вже в січні 2025 року. Це дасть змогу виплачувати пенсії, виплачувати зарплати та допомагати Україні боротися з ворогом”, — розповів посол України в ЄС.
Він зазначив, що частину коштів, отриманих від російських активів, уже використано на закупівлю амуніції, артилерії та ППО.
“Європейський Союз витратив близько 3 млрд євро з доходів від конфіскованих російських активів на військову підтримку України. Тобто перший транш, по суті, вже використано — це близько 1,5 млрд євро. З них, що дуже важливо, 400 млн євро було використано саме в Україні, а друга частина цього траншу вже на початку наступного року надійде в Україну. Тобто за 2024 рік це живі гроші — пряма допомога, використана на пріоритети: це амуніція, це артилерія, це засоби ППО”, — розповів Ченцов.
Посол України також зазначив, що за рік Євросоюзу вдалося ухвалити три санкційні пакети проти Росії й у новому році очікується ухвалення наступних. Зусилля української дипломатії будуть спрямовані на введення санкцій щодо ядерної енергетики Росії.
“Ми сподіваємося, що 2025 року вже під час польського головування в лютому буде ухвалено наступний. Ми вже почали активну співпрацю щодо його підготовки. І ми будемо особливу увагу приділяти таким питанням як російський тіньовий флот, російська енергетика: газ та інші напрямки. Постараємося, щоб цей пакет охопив ядерну енергетику, тобто ми не зупиняємося в наших зусиллях за цим треком”, — зазначив Ченцов.
Він додав, що за рік на рівні ЄС було ухвалено п’ять резолюцій на підтримку України та було відкрито переговори про приєднання України до Євросоюзу.
“Цей рік був досить важливим, якщо не надзвичайно важливим, у наших відносинах з Європейським Союзом. Ми відкрили переговори про вступ України до ЄС. Це відбулося в червні цього року. Ми почали ці переговори, по суті, завершили скринінг за першим кластером переговорів. Це кластер, який називається “Основи”. І це дає змогу вже наступного року, під час польського головування в ЄС, розпочати перемовини по цьому кластеру, і сподіваємося, не тільки по цьому. Тобто, ми зберегли динаміку наших стосунків, вона зростає, попри всі виклики, попри військову агресію, яка, на жаль, триває, ми дуже суттєво просунулися в напрямку переговорів з ЄС. Ми не десь там на далеких підступах, ми реально інтегруємося в Європейський Союз. Крім переговорів, ми постійно розвиваємо практичну співпрацю й у сфері торгівлі, й у сфері транспорту, сільському господарстві та інших”, — резюмував Всеволод Ченцов.
Читайте також: Україна отримала 485 млн доларів від США та Світового банку, — Шмигаль