Європейська комісія погодила дворічну Комплексну стратегію енергетичної незалежності та стійкості Молдови. Наприкінці січня Кишиневу вже надали екстрену допомогу на 30 млн євро. Брюссель прагне підтримати громадян Молдови, які зіткнулися з різким зростанням цін на електроенергію, повідомляє FREEДОМ.
Комплексна стратегія енергетичної незалежності та стійкості Молдови передбачає фінансову підтримку Кишинева на 250 млн євро у 2025 році. Ще 60 млн євро виділять для допомоги жителям невизнаного Придністров’я. План розрахований на 2 роки та має подвійну мету — звільнити Молдову від поставок російських енергоносіїв та повністю інтегрувати її в європейський енергетичний ринок.
“Стратегія, яку ми сьогодні погодили, допоможе Республіці Молдова наблизитися до Європейського Союзу та інтегруватися в енергетичну систему ЄС. Це підвищить енергетичну стійкість та незалежність Молдови, а також збільшить інвестиції в енергоефективність. Як перший крок ми допоможемо знизити високі витрати на електроенергію та надамо підтримку всім громадянам Молдови, особливо найуразливішим домогосподарствам, школам, лікарням та підприємствам”, — сказала єврокомісарка з питань розширення ЄС Марта Кос.
Новий пакет підтримки від ЄС пом’якшить наслідки кризи. За словами президентки Молдови Маї Санду, ці кошти частково компенсують зростання тарифів на електроенергію для громадян та бізнесу.
“За допомогою цієї підтримки на правому березі ми частково компенсуємо підвищення тарифів на електроенергію для населення й підприємств. Для лівого берега пропозиція про підтримку виходить за рамки 10-денної надзвичайної допомоги, звісно, за певних умов. За підтримки ЄС ми також подолаємо цю кризу, але, що важливіше, у найближчі 2 роки ми зробимо значні інвестиції в енергетичний сектор, щоб зміцнити безпеку та ефективність сектора і скоротити витрати як для економік, так і для громадян”, — сказала Санду.
З 1 січня російський “Газпром” в односторонньому порядку припинив постачання природного газу в окуповане Росією Придністров’я. Це спричинило справжню кризу в регіоні. Підприємства зупинили роботу, споживачі залишилися без палива і, частково, без світла. 29 січня “Молдовагаз” та “Тираспольтрансгаз” підписали контракт про позику 3 млн кубічних метрів природного газу для невизнаного Придністров’я. З 1 лютого “Молдовагаз” почав постачання палива в регіон. Там припинилися віялові відключення електрики й почалася подача тепла в будинки місцевих жителів.
“Уся ця політична, економічна, яка завгодно конструкція ґрунтувалася на тому самому безоплатному газі, який понад 30 років надходив у регіон. Щойно Кремль вирішив відключити, звинувачуючи при цьому Україну в припиненні транзиту, а потім Молдову, створював цю пропагандистську істерику з приводу того, що Кишинів та Київ хочуть заморозити цей лівобережний регіон Республіки Молдова. Первісна мета — загасити світло в правобережній Молдові — досягнута не була, частково мета Кремлем була досягнута — тарифи на електрику в нас зросли досить суттєво, майже вдвічі. Певний фон невдоволення, звісно, існує”, — сказав політичний аналітик (Молдова) Віктор Чобану.
Державна молдавська компанія “Енергоком” повідомила про постачання понад 5,5 млн кубометрів газу в Придністров’я за 3 дні. Крім цього, Молдова використала 20 млн євро з європейського гранту для закупівлі палива для гуманітарної допомоги жителям невизнаного Придністров’я.
Читайте також: Розпочавши енергокризу у Придністров’ї, РФ відкрила другу фазу гібридної війни проти Молдови, — Нантой