Європейським країнам НАТО доведеться більше витрачати на оборону — аналіз Джерджа

Прапор НАТО. Фото: share.america.gov

У НАТО 23 європейські країни на сьогодні вже досягли цільового показника видатків на оборону у 2% ВВП, решта працюють у цьому напрямку. Про це сьогодні, 3 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.

Він наголосив, що в НАТО від самого моменту створення Альянсу країнам-членам було рекомендовано спрямовувати на оборону 2% валового внутрішнього продукту.

“Гроші йдуть на свою армію в кожній країні: на зарплату військовослужбовцям, на закупівлю військової техніки, військово-технічне забезпечення, військову науку, дослідження. Але після розпаду Радянського Союзу багато країн Європи почали зменшувати цю цифру витрат на оборону, тому що не було такої загрози. І в багатьох країнах ця цифра становила 1% або трохи більше одного відсотка”, — сказав голова Громадської ліги “Україна — НАТО”.

За словами Джерджа, у такий спосіб усі військові бюджети країн-членів НАТО становили в сукупності трильйон доларів, що є досить великою сумою, враховуючи, що ніхто не пробував перевірити Альянс на міцність.

“Усе змінила російсько-українська війна. Звичайно ж, потрібно було переглядати плани, переглядати позиції. Ну, приміром, армія Нідерландів за часів ще існування Радянського Союзу становила 45 тис. військовослужбовців, а після розпаду СРСР стала 15 тис. — утричі менше. Відповідно, зменшувалися й витрати на оборону. Нічого не віщувало біди”, — сказав експерт.

Він звернув увагу, що в НАТО більшими бенефіціарами безпеки є європейські країни, ніж США.

“Американці відокремлені від решти світу Тихим та Атлантичним океанами, і в них менше шансів мати сухопутну війну на своїй території. А європейці більше схильні до різних негативних впливів: Росія існує, агресивна країна, та інші виклики, тому для Європи потрібно думати про свою безпеку теж більше. Це справедливо, щоб витрати на оборону збільшувалися. Ці витрати почали змінюватися, і генеральний секретар НАТО Марк Рютте наголосив, що 23 країни на сьогодні вже досягли цих 2%, решта країн планують збільшити найближчим часом”, — сказав Джердж.

Він нагадав, що президент США Дональд Трамп зараз уже вимагає збільшити цільовий показник витрат країн НАТО на оборону до 5% ВВП. Джердж не виключає, що влітку на саміті НАТО в Гаазі може бути ухвалено рішення рекомендувати країнам Альянсу збільшувати свої витрати на оборону до 3-3,5%.

Читайте також: Рютте закликав країни НАТО готуватися до війни і збільшити витрати на оборону — огляд заяв (ВІДЕО)

Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі заявив, що Сполучені Штати Америки повинні продовжити постачання зброї в Україну. Європа оплатить рахунки.

Прямий ефір