Європейський Союз підготує 40 тисяч солдатів української армії до кінця року замість 30 тисяч, як планувалося раніше. Про таку нову мету вчора за підсумками зустрічі з міністрами оборони країн ЄС заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. За його словами, 30 тисяч українських захисників закінчать тренування вже до кінця жовтня. Також євродепутати обговорювали виділення Україні 50 мільярдів євро для відновлення і реформ, повідомляє FREEДОМ.
“У Європейському парламенті, у комітеті із закордонних справ, обговорювали заснування фонду для України. Про створення цього фонду ще в червні на форумі з відновлення України в Лондоні оголосила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Ідеться про 50 млрд. євро протягом наступних 4 років”, — сказав спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
“Новий інструмент, як ми називаємо, фасіліті, — це справді дуже, дуже серйозний крок уперед, який дає стабільність для надання тієї допомоги, яку Європейський Союз обіцяв Україні”, — зазначив депутат Європарламенту Андрюс Кубілюс.
Європейський парламент хоче, щоб цей фонд був створений з розрахунком на майбутню євроінтеграцію України. Тобто завдання не просто відновити зруйноване Росією, а й підготувати українську економіку та держапарат до євроінтеграції.
“Ця допомога, по-перше, покриває бюджетні потреби України. Тут тільки Європейський Союз створює свій спеціальний інструмент для того, щоб щороку не треба було знову вирішувати цю проблему, як вона вирішувалася наприкінці минулого року”, – сказав Кубілюс.
Для відновлення України необхідно набагато більше, ніж 50 млрд євро. Поки тривають бойові дії, навряд чи можна говорити про остаточну суму, але в травні цього року в доповіді Організації Об’єднаних націй “Світова економічна ситуація та її перспективи”, йшлося про суму в 411 млрд доларів. Тому передбачається, що в рамках Українського фонду буде розроблено програму відновлення України, під яку можна буде залучати фінансування не тільки країн Європейського Союзу.
Під час дебатів лунали заклики використовувати заморожені російські активи для фінансування проектів в Україні. Поки що єврочиновники готові лише використовувати відсотки від цих коштів. Йдеться про суму в приблизно 3 млрд євро на рік.
“Я думаю, що цього не вистачає. І тут треба говорити про те, як усі ці 300 млрд, які сьогодні заморожені в Європейському Союзі, в інших країнах Заходу, — щоб усі ці гроші, усі 300 млрд потрапили б в Україну як репарації за те, що зробила Росія під час цієї війни”, — вважає Кубілюс.
Поки в Брюсселі обговорювали економічні питання підтримки України, в іспанському Толедо зустрічалися міністри оборони ЄС.
“Колеги-міністри, Україна буде знову в центрі нашої дискусії сьогодні. Спочатку ми отримаємо актуальну інформацію від міністра оборони України. Він не зможе приєднатися до нас, але він планував записати відеозвернення. Потім ми фокусуємося на внеску в безпекові зобов’язання для України”, — сказав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Загальна тема зустрічі та сама — підтримка України, але тепер поставками зброї. Ще в липні Боррель говорив про плани зробити з Європейського фонду миру фонд для підтримки України та надати 20 млрд євро для закупівлі зброї для української армії на наступні 4 роки.
Крім цієї ініціативи в березні ЄС взяв на себе зобов’язання поставити в Україну понад 1 млн снарядів протягом наступних 12 місяців.
“Ми ініціювали програму 1 мільйон снарядів для України, і ми повинні продовжувати її. Ми все ще не виконали її, ми доставили занадто мало, ми повинні робити більше. Ми маємо запитати себе, чи можемо ми зробити більше? І моя відповідь тут чітка — так, ми можемо”, — вважає міністр оборони Естонії Ханно Певкур.
Чиновники оцінюють проміжні підсумки програми. Вони розуміють, що це великий обсяг, але все ще недостатній.
“Ми повинні покопатися в наших запасах, по-друге, ми повинні подивитися, скільки ми можемо відновити старих снарядів, і, по-третє, якщо цього теж недостатньо, тоді ми повинні розглянути опцію купівлі в третіх країнах”, — сказав Певкур.
Питання оборони України для них — це питання оборони Європейського Союзу.
“Ми говорили від самого початку, що 1 мільйон — це мінімум, який їм потрібен, тому що коли ми розглядаємо витрати, ми говорили про 6-7 тисяч снарядів на день, проте в найспекотніші дні росіяни використовують 60-70 тисяч снарядів, тобто в 10 разів більше. Ми всі розуміємо, що навіть коли ми відправимо 1 мільйон снарядів, то це допоможе Україні, і вони, звичайно, їх потребують. Які переваги наших снарядів? Вони більш точні”, — заявив міністр оборони Естонії.
До кінця року Україна має отримати 2 інструменти фінансування від Європейського Союзу. Один із них — для відновлення економіки, інфраструктури та реформ на 50 мільярдів євро, і другий — для закупівель зброї на 20 млрд євро.
Створення цих механізмів дасть змогу зробити підтримку України системною і довготривалою, забезпечити безперебійну допомогу на кілька років уперед.
Читайте також: Європа знаходить можливості для допомоги Україні і снарядами, і навчанням військових, і фінансами — деталі від Риженка