Лідери Європейського Союзу переходять від короткострокових заходів до довгострокової підтримки України. Про це сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
“Зараз ми перебуваємо на етапі переходу від короткострокових заходів, короткострокових кредитів, короткострокових грантів, які давали у 2022-2023 роках, до розуміння Європейського Союзу, що Росія становить загрозу для Європи, Європа зацікавлена в перемозі України. Без європейської підтримки, як фінансової, так і зброєю, і інформацією, підготовкою кадрів тощо, у України можливості обмежені. Тому підтримка має бути довгостроковою. І європейські депутати, і чиновники, і громадськість поступово приходять до розуміння цього”, — сказав він.
Потапенко зазначив, що своєю чергою йде процес євроінтеграції України та виконуються реальні кроки. На його думку, було б доцільно укласти між Україною та Євросоюзом якийсь довгостроковий договір — на 3-5 років, який би стосувався систематичної підтримки України як у військовій сфері, так і у сфері торгівлі та економіки.
“Європейська економіка організована на підставі довгострокових планів, тобто їм досить складно вирішувати щось там раптово. Тому якщо це буде заплановано, то незалежно від того, яка країна керуватиме там у якісь чергові пів року, як ми очікуємо, друге півріччя 2024 року — це Угорщина та Орбан, тобто вони не матимуть суттєвого впливу на ці процеси. Раз вони будуть заплановані, буде підписано такий договір, й тоді відбуватиметься двосторонній процес євроінтеграції. Тобто Європа буде розуміти, що вони мають робити, й Україна буде розуміти, що ми маємо робити для євроінтеграції. І тоді вона буде йти природно й успішно, і я навіть думаю, швидше”, — вважає керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.
Потапенко зазначив, що такий договір був би безпрецедентним, але й сама ситуація, що склалася, є безпрецедентною.
“Оскільки в Європейському Союзі є розуміння, що перемога України потрібна Євросоюзу, то такий договір можливий. І якщо на це спрямувати зусилля нашої дипломатії, наших перемовників, громадськість, яка займається адвокаційною діяльністю в Євросоюзі, я думаю, до кінця червня такий договір можна було б не тільки підготувати, а й підписати. Це б дуже ніби стабілізувало обстановку в Україні. Менше було б різних панічних публікацій у Євросоюзі. Коли є вже чіткий план, ухвалено рішення, іде рух назустріч одне одному, у принципі, усім усе зрозуміло — це дуже покращує психологічний клімат та дає позитивні можливості для розвитку”, — сказав він.
Читайте також: 50 млрд євро для України — головне питання порядку денного зустрічі лідерів ЄС: подробиці з Брюсселя (ВІДЕО)
Раніше низка високопоставлених чиновників ЄС заявила, що країни Європейського Союзу шукають “креативні” підходи для того, щоб домогтися голосування Угорщини за виділення Україні 50 млрд євро в рамках перегляду багаторічного бюджету ЄС на період 2024-2027 роки.