Європейський ринок для російського “Газпрому” втрачено назавжди, — Гардус

"Газпром". Фото: gettyimages.com

Росія і далі продовжує свій шлях відмови постачати газ до Європейського Союзу. Нині з’явилася інформація про те, що РФ хоче замінити європейський ринок на Іран і Пакистан. Хоча ці наміри виглядають досить дивно. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів комунікаційний менеджер “Razom We Stand” Максим Гардус.

“Якщо чесно, то ці заяви Росії про те, що вона буде постачати газ Ірану і Пакистану виглядають дивно, підозріло, якщо не сказати маячнею. Річ у тім, що Іран — дуже велика країна з гігантським профіцитом виробництва газу, оскільки він постійно перебуває під санкціями. Там самі не знають, що робити зі своїм газом. Нормальних потужностей скраплення в Ірану немає, щоб відправляти його газовозами. Їхнім сусідам газ у таких обсягах не потрібен. Є деякі постачання до Туреччини, але не дуже великі. Тому сьогодні Іран здебільшого використовує свій газ для того, щоб насичувати нафтові родовища — для того, щоб була краща віддача нафти. Тому що нафту перевозити морем Іран уміє і покупці на цю нафту є”, — зазначив експерт.

Що стосується Пакистану, то тут теж своя історія.

“Навіщо Пакистану російський газ, якщо поруч є Іран, в якому дуже багато газу і який набагато ближче, ніж Росія?” — зазначив гість ефіру.

За його словами, подібні заяви російського керівництва — це скоріше піар-акція зі спробою налякати європейців.

“Ми не дамо вам газ. Ми відправимо його в Іран або Пакистан. Я не знаю, кого можна налякати цими заявами. Вони просто нелогічні. Цього не може бути. На південь від Кавказу немає покупців на російський газ. В Ірані профіцит. В Іраку профіцит. У Пакистану є Іран. Будувати трубопровід до Індії — це просто фантастика. Це дуже далеко і дуже дорого. Тому я думаю, що це все-таки піар чистої води”, — акцентував експерт.

Він зазначив, що нинішня політика Кремля вдарила по самій же Росії, а точніше по її економічному гіганту “Газпрому”, який вже сьогодні зазнає чималих збитків, і в найближчому майбутньому ця ситуація лише погіршуватиметься.

“Я думаю, що повне відновлення частки Росії на європейському ринку, яка підходила під 40%, а в деяких країнах і під 100%, — вже не буде ніколи. Можливо, буде деяке збільшення після того, як буде укладено мир між Росією та Україною. Але повноцінного відновлення не буде вже ніколи. Через два фактори. Перший — Європа хоче диверсифікації. Другий — поступова відмова від викопного палива. Тобто Європі вже не буде потрібно стільки газу загалом, щоб вигода від дешевого російського газу перевищила всі інші ризики. Тому деяке відновлення можливе, а повноцінне відновлення, думаю, неможливе вже ніколи. Європейський ринок для “Газпрому”, найімовірніше, втрачено назавжди”, — резюмував Максим Гардус.

Читайте також: Росія остаточно втратить європейський ринок газу до 2027 року — що далі (ВІДЕО)

Прямий ефір