Головною темою обговорення 20-го засідання у форматі “Рамштайн” буде те, наскільки Сполучені Штати Америки зможуть активно долучитися і знову відігравати ту роль, яку вони відігравали в усіх попередніх “Рамштайн” — роль лідера цієї добровільної міжнародної ініціативи. Таку думку сьогодні, 17 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт з питань міжнародної безпеки Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.
“І відповідно надавати Збройним силам України той колосальний ресурс, який є в руках американських військових. Тому що стратегічна відмінність у потенціалах між союзниками України — європейськими і США — полягає в тому, що у Вашингтона через те, що це супердержава, яка має національні інтереси на глобальному рівні і має достатньо внутрішнього ресурсу для забезпечення цих націнтересів, зокрема і з використанням військової сили, на складах є дуже багато систем озброєння, боєприпасів. Головне питання полягає в тому, як правильно логістично це передавати в руки ЗСУ і як фінансувати поповнення запасів, які виснажуються таким чином у самих США”, — розповів він.
Тобто, уточнив експерт, питання стоїть не стільки в нарощуванні виробництва, хоча і в цьому теж.
“Американці щонайменше за минулий рік за деякими показниками збільшили продуктивність свого ВПК у два або три рази. Але на контрасті у європейських союзників України склади практично порожні, їм потрібен додатковий час для розгойдування ВПК і переведення пріоритетів у національних економіках із цивільних цілей на цілі, що стосуються військової промисловості. І цей момент, коли США, з одного боку, з огляду на внутрішньополітичні причини не можуть забезпечувати роль лідера з постачання зброї до України, яку вони відігравали раніше, і наскільки Європа може компенсувати в цій ситуації якусь нестачу ресурсу, я думаю, це буде одним із головних питань, які обговорюватимуться на “Рамштайні””, — пояснив Жовтенко.
За його словами, європейські союзники України вже підготувалися в певному сенсі до цього засідання.
“Тому що, як мінімум, ініціатива президента Чехії генерала Петра Павела про те, що Чехія знайшла і готова викупити, і вже зібрала гроші для цього, 800 тис. артилерійських снарядів 155-го і 122-го калібру для України за межами Європейського Союзу, це вже досить великий крок для наших європейських партнерів”, — резюмував Тарас Жовтенко.
Читайте також: Стало відомо, коли перші снаряди в межах чеської ініціативи надійдуть до України
Нагадаємо, як повідомляла пресслужба Військово-повітряних сил США в Європі, наступне засідання Контактної групи з питань оборони України (формат “Рамштайн”) відбудеться 19 березня на авіабазі “Рамштайн” у Німеччині. Це буде 20-те засідання Контактної групи, що об’єднує близько пів сотні країн, які долучаються до виділення Україні зброї для відбиття російської агресії. Засідання заплановано в очному форматі.