На Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) у Давосі (Швейцарія) пролунала низка заяв насамперед від європейських політиків, які говорять про те, що Україна не залишиться без допомоги. Європейці сильніше включатимуться в допомогу Україні. Таку думку сьогодні, 16 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
“Прийшло усвідомлення у європейців на другому році російсько-української війни, що Україна фактично дає час для Європи привести або розшити вузькі місця, які у неї є в підготовці до великої війни. Йдеться саме про підготовку до великої війни, тому що ми бачимо у світі протистояння великих геополітичних альянсів”, — сказав він.
За словами дипломата, це протистояння демократичного євроатлантичного альянсу: США, Європа, Україна і персоналістських режимів: Китай, Росія, Іран, Північна Корея.
“Так-от, Європа зрозуміла, що Україна виграє час для них, щоб вони розгорнули свій військово-промисловий комплекс, щоб вони розгорнули свої армії, які скорочувалися послідовно і цілеспрямовано від 90-х років. Тому заяви Шольца (федерального канцлера Німеччини, — ред.) про недостатність допомоги Україні, верифікація, хто скільки надав допомоги — це перша заява. Друга заява — керівники фракцій Європейського парламенту, які сказали, що треба виконати свої зобов’язання і продовжувати допомогу Україні. Заява фон дер Ляєн (президентка Європейської комісії, — ред.), яка сказала, що Україна може перемагати, якщо дати їй усі необхідні ресурси і це треба надати”, — розповів Осипенко.
Тобто, констатував дипломат, в унісон з усіх європейських трибун лунає усвідомлення того, що Україна важлива, її роль актуалізувалася, і їй треба продовжувати допомагати, попри геополітичні зміни, що можуть статися через вибори у США та зміну зовнішньої політики США.
“Це означає, що європейці сильніше включатимуться в допомогу Україні. Я вже не кажу про те, що інструментарій допомоги Україні буде знайдений там або через 50 млрд, бюджет який розрахований до 2027 року, або ж через заморожені суверенні активи Росії, або ж на двосторонньому рівні, як зараз ця допомога відбувається. Україні допомагатимуть, і в мене оптимістичні прогнози. Раніше я був песимістом, до європейського рішення в грудні 2023 року, коли нам дали зелене світло на початок перемовин з ЄС, у мене було більше песимізму з цього приводу. Йшли дискусії про допомогу в Європі та США. Зараз більше оптимізму”, — резюмував Руслан Осипенко.
Читайте також: “Цей рік має стати вирішальним”: Зеленський виступив проти замороження війни в Україні
Нагадаємо, на думку політолога Олега Саакяна, у Давосі стався певний злам, зараз уже говорять не про можливість діалогу з Росією, можливість перемир’я на умовах Кремля, а про те, що війну треба завершити в конкретний спосіб, і про те, як вона не має завершитися. З’являється поняття “справедливого миру”.