Європа змогла адаптуватися до зими без російського газу, а РФ замерзає: подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Собеседник

Газосховища Європи заповнені на 80%, а ціни на газ щонайменше в 15 разів нижчі, ніж прогнозували в Росії. Тим часом сотні тисяч громадян Російської Федерації залишилися без опалення. За офіційними даними, знос теплових мереж у Росії в середньому становить 30%. У багатьох регіонах цей показник набагато вищий, інформує FREEДОМ.

До повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, РФ забезпечувала близько 40% потреб країн Євросоюзу в природному газі. Улюбленою стратегією Кремля ще до 24-го лютого 2022 року був шантаж — “Газпром” час від часу урізав поставки нелояльним європейцям.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну скорочення споживання російських енергоносіїв стало частиною політики ЄС. У 2023 році прокачування газопроводами зменшилося більш ніж на 50%.

“Європейський Союз, насамперед, вжив значних заходів для того, щоб скоротити залежність від російського газу — енергозбереження, енергоефективність. На ці цілі було спрямовано значні кошти, виділено фонди ЄС. Також збільшилася частка в енергетичному балансі ЄС зеленої генерації — вітрової, сонячної, біопалива. Скоротилося споживання природного газу в ЄС приблизно на 15%”, — зазначив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Європі вдалося втримати енергетичний ринок і уникнути дефіциту. Як результат — ціна на газ у країнах ЄС сягнула 300 дол. за 1 тис. кубометрів. Тоді як за прогнозами заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва, коштувати він мав 5 тис. доларів за 1 тис. кубометрів. Тобто газ зараз у 18 разів дешевший, ніж обіцяв європейцям Медведєв.

“Навіть якщо похолодання збережеться до кінця сезону, Європа все одно споживатиме набагато менше природного газу для опалення, ніж у звичайну зиму. В умовах падіння попиту регіональні сховища газу виснажуються не так швидко, як очікувалося або побоювалися. Разом із цим приходять і нижчі ціни. Порівняно з минулим роком вони знизилися на 45%”, — наголосив експерт з енергетики видання Bloomberg Хав’єр Блас.

В умовах західних санкцій і втрати найбільшого ринку збуту газу, європейського, Росії вдалося диверсифікувати поставки. Однак збитки непорівнянні з доходами, впевнені експерти.

“Росія зазнає значних збитків. Насамперед, компанія “Газпром”. Вона скоротила видобуток газу минулого року приблизно на 23%, тому що втратила десь на 85% ринок Європейського Союзу. Залишилися тільки поставки в Австрію, Угорщину, Словаччину і частково в Чехію — це що стосується трубопровідного транспорту”, — пояснив Омельченко. 

Шантажуючи світ припиненням поставок газу, Кремль забув про власного споживача. Нинішній опалювальний сезон став рекордним за кількістю комунальних аварій. Лише за перші кілька тижнів зими кількість будинків, що залишилися без води та опалення, перевищила минулорічні показники і стала однією з найбільших за останні десятиліття. І це — тільки початок. Кошти на ремонт і обслуговування комунікацій у державному бюджеті лише скорочуватимуться.

“Із 2025 року, згідно із законом про бюджет, почнеться різкий секвестр витрат на ЖКГ: їх буде урізано на 43%, до 506 млрд руб. А в 2026 році — ще на 25%, до 381 млрд руб. Таким чином, за три роки бюджет ЖКГ, що фінансується федеральною скарбницею, стиснеться у 2,3 рази”, — йдеться в публікації видання The Moscow Times.

Тільки в Новосибірську 11-го січня без опалення залишилося близько 10 тис. людей. За тиждень 13 жителів міста дістали опіки після прориву труб з окропом. Пізніше ситуація в Новосибірську погіршилася — аварія сталася вже на іншому березі міста.

При цьому спроби місцевих жителів домогтися справедливості не увінчалися успіхом. Влада Новосибірська вже вдруге відмовила городянам у праві вийти на мітинг. У мерії його вважають загрозою “конституційному ладу”.

Читайте також: Росія програла в газовій війні проти ЄС й стоїть на порозі тектонічних зрушень, — Омельченко

Прямий ефір