Попри повномасштабну війну РФ Україна досі транспортує газ до європейських країн, які вкрай залежать від цих поставок. Однак із 31 грудня 2024 року чинний контракт із “Газпромом” закінчується, що призведе до припинення транзиту через українську територію. Тому країнам, які залежать від російського газу, доведеться шукати альтернативні джерела поставок. Про це сьогодні, 29 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова київського офісу Секретаріату Енергетичного співтовариства, міністр енергетики та захисту довкілля України (2019-2020 рр.) Олексій Оржель.
За його словами, наразі російський газ необхідний тим європейським країнам, у яких немає виходу до моря. Тому їм насамперед потрібно думати про пошуки альтернативних джерел постачання блакитного палива.
“Усі вже прекрасно розуміють, що з 31 грудня 2024 року транзиту російського газу через українську ГТС не буде. Тому Єврокомісія дала відповідні вказівки країнам, які ще залежні від поставок, щодо пошуків альтернативних джерел, і це точно має бути не Росія. Тому нині ці держави займаються пошуками інших коридорів для транспортування газу”, — розповів ексміністр енергетики та захисту довкілля України.
За його словами, сьогодні розглядаються турецький транспортний газовий коридор, нові термінали Польщі, нові термінали в балканських країнах. Він зазначив, що європейські країни в принципі відмовляються від російського газу.
“Сьогодні практично всі європейські країни зайняті пошуком альтернативних джерел природного газу. Це відбувається в спокійному режимі, оскільки Європа вийшла із зими з великими запасами від попереднього опалювального сезону. Європа загалом відмовляється від російського газу. Російський “Газпром” дискредитував себе як надійний постачальник. Плюс до всього, всі розуміють, що це — політичний продукт. Тому довіри до нього вже немає. Тому, я думаю, “Газпрому” вже ніколи не буде на європейському ринку”, — констатував експерт.
Він зазначив, що з виходом російського “Газпрому” з європейського ринку нарощувати постачання газу в Європу почнуть історично традиційні постачальники газу.
“Наприклад, та ж Норвегія, яка свого часу була відсунута російським “Газпромом”, а зараз істотно наростила поставки газу в Європу. Хороший потенціал у американських постачальників. Вони якраз дуже зацікавлені в європейському ринку. Не потрібно забувати ще й про східні компанії, які б дуже хотіли зайняти своє місце на ринку Європи. Тому, я думаю, що в цьому сегменті ринку спостерігатиметься певна конкурентна боротьба. А “Газпром”, який зайшов на європейський ринок у 1970 роках, піде з Європи. І вона від цього тільки виграє”, — резюмував Олексій Оржель.
Читайте також: Китай не врятує російський “Газпром” від збитків — думка експерта